Patnáct nezapomenutelných výroků Johana Cruyffa

Nizozemská fotbalová ikona Johan Cruyff měl vždy na vše zvláštní způsob a nejinak tomu bylo i v jeho nejmilovanějším sportu. Revoluční myšlenky však dokázal přetavit ve výsledky, díky kterým byl během jeho hráčské i trenérské kariéry tak úspěšným. Podívejme se na 15 jeho nezapomenutelných výroků.

Patnáct nezapomenutelných výroků Johana Cruyffa
Sázka zdarma až do 1 500 Kč

15. Nejsem nábožensky založený. Ve Španělsku se všech dvaadvacet hráčů pokřižuje, než vstoupí na trávník. Pokud to tedy skutečně funguje, tak všechny zápasy musí skončit remízou.

14. Ve hře existuje pouze jeden míč a nutností je ho vlastnit.

13. Když něco vyhrajete, tak už pak nejedete na 100 procent, ale pouze 90. Je to jako láhev vody nasycené oxidem uhličitým. Když odstraníte uzávěr, máte to za chvíli bez bublinek.

12. Je statisticky prokázáno, že každý hráč musí při zápase držet míč aspoň tři minuty v průměru. Důležitou otázkou je potom to, co děláte zbylých 87 minut. To pak určuje, zda jste dobrý hráč.

11. Je důležité zajistit, aby nejhorší hráči soupeře měli v zápase míč co nejvíce. Potom je velmi pravděpodobné, že místo branky vám nahrají zpátky.

[break]
Čtyři hvězdní fotbalisté, kteří dominují i v jiném sportu

10. Při utkání je vždy jen jeden moment, kdy můžete dorazit k situaci včas. Pokud to nestihnete, jste tam buď příliš brzy, nebo příliš pozdě.

9. Co je to rychlost? Média si to často pletou a nahlíží na to mylně. To je jako když vyběhnu dříve než ostatní, tak to bude vypadat, že jsem rychlejší.

8. Hráči, kteří nejsou skutečnými vůdci, vždy jen plivou nadávky po chybě svého spoluhráče. Skutečný vůdce na hřišti již předpokládá, že jiní chyby dělat prostě budou.

7. Jsem bývalým hráčem, technickým ředitelem, trenérem i čestným prezidentem. Je to nádherný seznam, který opět ukazuje, že všechno jednou končí.

6. Mým tajemstvím úspěchu bylo vždy někomu přihrát, neboť když se ke mně míč poté vrátil, byl jsem jediným hráčem, který nebyl pokrytý.

[break]
Čtvero veteránů, které brzy čeká vyřazení ze základní sestavy

5. Máte-li míč, musíte využít velikost pole, jak jen to je možní, a pokud ho nemáte, musíte z něj udělat pole co nejmenší.

4. V mém týmu byl vždy gólman první útočník a útočník první obránce.

3. Dnešní hráči mohou střílet jen s jejich tkaničkami. Kdybych měl dříve takové kopačky, jako dnes oni, tak jsem šestkrát lepší, než současní velikáni.

2. Někdo si myslí, že když začne s míčem při zápase žonglovat a oběhne tak čtyři obránce, tak je skvělý. Já tvrdím to, že by to měl jít zkusit u cirkusu.

1. Úspěch není to, když umíte žonglovat s míčem a dáte třeba 1000 hlaviček za sebou. Když se někdo něco učí, tak to časem vypiluje, ale v praxi to neumí použít. Důležitá je hra na jeden dotyk se správnou rychlostí, která spoluhráče nenechá nic vymyslet.

Tři fakta, proč je mezi Reds a Rudými ďábly taková nevraživost