Trpišovský: Vím, že Liberec je určitým pohřebištěm trenérů

Trpišovský: Vím, že Liberec je určitým pohřebištěm trenérů

Je to jen pár měsíců zpátky, co působil Jindřich Trpišovský ve druhé lize a ve Viktorii Žižkov se zaobíral existenčními problémy. V posledních týdnech pak ve své premiérové prvoligové štaci stále neprohrál a navíc se ocitl v základní skupině Evropské ligy.

Vsaďte si na fotbal bez rizika prohry!

"Před pár dny jsem se procházel po lese se synkem a říkal jsem si, jestli se mi to všechno jen nezdá. Občas byl fotbal na druhé koleji. Řešil jsem, jak se dostaneme na utkání, jestli budeme mít autobus, kde budeme trénovat. Teď jezdím sledovat soupeře v Evropské lize do Bragy nebo Groningenu. Sám se nabádám, abych zůstal v reálném světě a vzestup se mnou nezamával. Připravuju se místo Frýdku-Místku na Marseille a řeším, že francouzský protivník nakupuje posily z Juventusu Turín. Ale podstata hry je pořád stejná. Jen jsem v jiném prostředí. Vím, že je potřeba pořád přistupovat k práci se stejnou energií, nadšením a poctivostí. Nezapomínám, odkud jsem vzešel. Neživil jsem se profesionálním sportem vždycky, což mi pomáhá. Fotbal je krutý a krásný současně. Já teď prožívám pohádku. A denně klukům zdůrazňuju, že není možné létat v oblacích, čímž bychom jen podnítili obrat k horšímu. Určitě i při angažmá v Liberci přijdou kruté chvíle. Ale snad co nejpozději," pronesl webem sport.cz citovaný nadřízený Pavelky, Šurala, Koubka a spol.

Když v létě podepisoval U Nisy smlouvu, neřešil, jestli to není až moc velké sousto. Není to dlouho, co na severu Čech ztroskotali Jiří Kotrba, Josef Csaplár či Samuel Slovák. "Neměl jsem strach, ale uvědomoval jsem si, že Liberec je určitým pohřebištěm trenérů. Jen v minulé sezóně tu byli tři. Dodával jsem si kuráž a říkal: nic horšího než na Žižkově tě potkat nemůže. Nároční jsou majitelé všech klubů. Pro mě je největší změnou, že všechno, na čem se domluvíme, platí. To se v Česku moc nenosí. A ve fotbale už vůbec ne," pokračoval aktuálně nejmladší trenér na tuzemské prvoligové mapě na stránkách sport.cz.

A co první ze tří skupinových soupeřů, portugalský celek Sporting Braga? "Čeká nás tým, který bude silný na míči, zároveň je až netypicky pro ně disciplinovaný. Hrají z rozestavení 4-4-2 s rychlým přechodem do útočné fáze. Je to velmi těžký protivník, slabiny jsme sice objevili, ale nejdůležitější bude, jak to naši hráči provedou na hřišti. Budou velmi aktivní, mají samé brazilské, portugalské a španělské hráče, kteří jsou dobří na míči. Soupeř právě bude možná těžší i o to, že nemá takové jméno, ale přitom ve svém kádru má hráče, který tuším Manchesteru dával tři góly. Je to výborný celek na úrovni top týmů. Beru to tak, že hrajeme doma, takže outsideři určitě nejsme. Myslím, že jsme i v domácí soutěži i v předkolech ukázali, že jsme na našem stadionu silní, a to chceme potvrdit. V předkolech jsme hodně studovali soupeře, což nám velmi pomohlo, tentokráte se chceme soustředit na naši hru, čemuž jsme i přizpůsobili tréninky. A rozhodně chceme, i když to bude velmi náročné, aby se hrálo podle našich not," uzavřel Jindřich Trpišovský, jehož evropská premiéra vypukne ve čtvrtek v 19:00.

Nebezpečné a nepříjemné, hodnotil kouč Plzně Dinamo Minsk