Světlé okamžiky, které lemují kariéru Maradony

Světlé okamžiky, které lemují kariéru Maradony

V pátek 30. října oslavila argentinská ikona Diego Maradona své pětapadesáté narozeniny. Bývalý hráč Neapole, Barcelony či Sevilly zažil během své bohaté kariéry mnoho vzestupů a pádů, které utkvěli v paměti nejen fanoušků jihoamerické země. Podívejme se na ty úspšné milníky v jeho fotbalovém životě, které bychom měli znát podle webu Bleacherreport.

Sázka zdarma až do 1 500 Kč

6) Klubové a mezinárodní debuty


Deset dní před oslavou jeho šestnáctin debutoval mladičký Maradona v klubu Argentinos Juniors. Bylo to 20. října roku 1976 a on oblékl dres s číslem šestnáct. Jen o čtyři měsíce později si odbyl i debut v argentinské reprezentaci v zápase proti Maďarsku. První trefu zaznamenal v zápase proti Skotsku v Hampden Parku, který jeho tým vyhrál nakonec 3:1.

[break]
Ideální XI složená z hráčů, kteří v létě změnili dres a uspěli

5) Rekordní přestup


Po úspěšném roce v dresu Boca Juniors, se kterým slavil ligový titul, stal se Maradona klíčovým hráčem Argentiny na světovém šampionátu v roce 1982. Se svými spoluhráči však skončil boj již ve druhé skupinové fázi, kde Argentinci nestačili na Itálii a Brazílii. Krátce po turnaji ho získala Barcelona a v té době se jednalo o její nejdražší nákup v historii klubu. Bylo to pět milionů liber.

[break]
Deset nezapomenutelných výroků Jürgena Kloppa

4) Přesun do Itálie


Maradona však vydržel v Barceloně jen dva roky, neboť se o propustku zasadil svou bitkou ve finále poháru Copa Del Rey s Bilbaem. V létě roku 1984 již mířil na apeninský poloostrov, kde ho příznivci Neapole přivítali na stadiónu San Paolo jako spasitele. I v tomto případě se jednalo o klubový přestupní rekord, který se však italskému celku vyplatil, neboť poprvé s jeho přičiněním vyhrál Serii A.

[break]
TOP 5 nejvýraznějších Afričanů, kteří kdy prošli Spartou

3) Světový šampionát v roce 1986


Mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku je nepochybně jeho vrcholem v reprezentačním dresu. V semifinále jedinou brankou rozhodl o postupu na úkor Belgie a ve finále se svými spoluhráči porazil Západní Německo 3:2. Nezapomenutelné finále bylo plné i parádiček, které nám tento ikonický hráč během řádné hrací doby nabídl.

[break]
Češi v Bundeslize, aneb komu se daří

2) Považován za boha


V roce 1998 stoupla mánie kolem Maradony na takovou úroveň, že byl založen kostel nesoucí název „Iglesia Maradoniana“. Ten byl postaven 30. října k výročí jeho osmatřicátých narozenin a o deset let přišel britský list The Guardian se zprávou, že uctívačů Maradony je až 120 tisíc po celém světě. Jeden z nejtalentovanějších hráčů historie pobláznil prakticky celý svět.

[break]
Tři důvody, proč je Müller patřičně nedoceněn

1) Reprezentační trenér


Dostat se do vedení národního výběru je velkou poctou, i když v tomto případě je na konci hořký neúspěch. Diego Maradona byl do této funkce jmenován v roce 2008 jako náhrada za Alfia Basilea a vrcholem měla být účast na světovém šampionátu v JAR o dva roky později. Ve čtvrtfinále však Argentina narazila na silné Německo, které je smetlo 4:0 a Maradonovi nebyla smlouva již prodloužena.

TOP 4 nejlepší kanonýři dosavadního dění v turecké Süper Lig