TOP 10: Dvacet let kauzy Bosman aneb Hvězdy, které odešly zadarmo

Už dvacet let platí ve fotbale pravidlo „Bosman“ podle nizozemského hráče, který si právní cestou vynutil to, že po vypršení kontraktu je hráč v souladu se zákony EU volný a může odejít jinam zcela bez náhrady. Za tu dobu se našla spoustu fotbalistů, která toto pravidlo využila a v novém působišti zazářila. Přinášíme TOP 10 těchto hvězd.

TOP 10: Dvacet let kauzy Bosman aneb Hvězdy, které odešly zadarmo
ROBERT LEWANDOWSKI

V roce 2014 mu skončila smlouva v Dortmundu a on odešel do konkurenčního Bayernu bez finanční náhrady. Teď b Bavorsku září ještě více.

MICHAEL BALLACK

V roce 2006 odešel z Bayernu do Chelsea. Jako kapitán německé reprezentace získal v Londýně jeden titul mistra Anglie a tři výhry v FA cupu.

[break]
ROBERTO BAGGIO

Božský copánek, který ve finále MS 1994 zahodil penaltu a titul tak získala Brazílie, skončil v roce 1997 v AC Milán a bez náhrady odešel do Boloně.

ANDREA PIRLO

V roce 2011 opustil po vypršení smlouvy AC Milán a přestoupil zadarmo do Juventusu. S ním získal čtyři tituly mistra Itálie.

[break]
STEVE McMANAMAN

Angličan odešel po konci smlouvy v Liverpoolu v roce 1999 do Realu Madrid, získal s ním výhru v Lize mistrů a dva domácí tituly.

HENRIK LARSON

V roce 2004 skončil holohlavý Švéd v Celticu Glasgow a namířil si to do Barcelony, kde pomohl vybojovat dva tituly mistra země a jeden v Lize mistrů.

[break]
MARKUS BABBEL

Současný trenér Luzernu opustil v roce 2000 Bayern a upsal se Liverpoolu. Pomohl mu k vítězství v Poháru UEFA o rok později.

ESTEBAN CAMBIASSO

Dnes hraje v Pireu, ale zadarmo byl ve své kariéře dvakrát. V roce 2004 šel z Realu do Interu Milán a o deset let později z Interu do anglického Leicesteru City. V roce 2010 vyhrál pod Mourinhem Ligu mistrů.

[break]
SOL CAMPBELL

V roce 2001 zradil Tottenham přestupem do Arsenalu, navíc po vypršení smlouvy, tedy zadarmo, vyhrál ale s Arsenalem anglické tituly a dovedl tým až do finále Ligy mistrů.

BRAD FRIEDEL
V roce 2000 odešel z Liverpoolu do Blackburnu, v Premier League vytvořil rekord v počtu odehraných zápasů bez přerušení – 310, byť ne v jednom klubu.

Chystá se na Old Trafford útočná výměna století?