Od sedmi útočníků k jednomu hrotovému. Jak se měnilo rozestavení v průběhu let?

[hot]PSALI JINDE[/hot] Fotbal není pouze bezhlavé běhání za míčem, jak si myslí někteří jeho odpůrci. Základem je taktická příprava na soupeře, ze které pramení rozestavění hráčů na hřišti.

Od sedmi útočníků k jednomu hrotovému. Jak se měnilo rozestavení v průběhu let?
TOP 5 roku 2015: Kouč, brankář, obránce, záložník i útočník!

Jelikož profesionální kopaná existuje více než sto let, vzniklo za tu dobu mnoho rozestavění, ať už s důrazem na útok nebo defenzivu. Pro každé období je typický jeden dominantní systém, jež ale byl později překonán a nahrazen jiným.

V našem dvoudílném miniseriálu se podíváme do historie a připomeneme týmy a jejich taktiky, díky nímž slavily úspěch a sbírali trofeje.

2-3-5, Preston North End. 1888

Dnes se Preston, klub ze severozápadu Anglie, pohybuje na pomezí druhé a třetí ligy, v časech fotbalového pravěku ale šlo o špičkový tým. Dvakrát vyhrál První Divizi i FA Cup a pravidelně se umisťoval v popředí tabulky.

Svůj první titul v roce 1888 vyhrál za použití pro nás těžko pochopitelné formace 2-3-5, kdy hlavní role patřila středovému záložníkovi podporujícímu ofenzivu a vyplnění mezery při bránění. Preston zůstal po celou sezónu neporažen a za dvaadvacet utkání vstřelil sedmdesát čtyři branek a inkasoval pouhých patnáct, takže i při nasazení dvou obránců věnoval pozornost defenzivě.

3-2-2-3, Arsenal. 20. a 30 léta

Formace nazývaná pro svůj tvar také „WM“. Přišel s ní legendární trenér Herbert Chapman, jehož bronzovou bustu najdeme uvnitř Emirates Stadium. Aby také ne, když Arsenal získal pět titulů za osm let....

...kompletní článek "Od sedmi útočníků k jednomu hrotovému. Jak se měnilo rozestavení v průběhu let?" si můžete přečíst na portálu fotbal.hattrick.cz.