Půlmilionový plat v Česku? Jen Vrba a Šural? Není to moc?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Tak kam se nakonec vrtne Josef Šural? Do Sparty, nebo do Slavie? Nebo zůstane v Liberci? Buďto se Slovanem prodlouží smlouvu, nebo ne a pak bude hrát na jaře podle zvyků majitele Ludvíka Karla v liberecké juniorce a rozloučí se tak se svým startem na Euro 2016? Nebo že by přece jen vyšla nějaká ta zahraniční nabídka? Francie, Turecko, Itálie, Belgie či Polsko? Podle hráčova agenta Davida Nehody jde zatím v případě ciziny jen o oťukávání. Takže přece jen Sparta, nebo Slavia?

Půlmilionový plat v Česku? Jen Vrba a Šural? Není to moc?
Srníček se jmenoval jinak, než se psalo! Tisk komolí i jiné tváře

Rozhodnout se musí do konce týdne. Podle Josefa Šurala to ještě před čtvrteční tiskovkou červenobílých v Edenu bylo fifty fifty. Šural, resp. Nehoda trochu slevili ze svých finančních požadavků, které původně zněly 25 tisíc eur, tedy asi 675 tisíc korun měsíčně! Internacionál Ladislav Vízek to ve Sportu označil za nekřesťanské peníze, i když po konzultacích s experty uznal Šuralovy nesporné kvality. Sparta i Slavia jsou údajně ochotny vyplácet Josefu Šuralovi půl milionu korun měsíčně! Jak by řekl expremiér Jiří Paroubek: „Pánové, kdo z vás to tady v Česku má?“ Snad jen trenér národního celku Pavel Vrba. Mimochodem, pětadvacetiletý Šural odehrál za reprezentaci pouze sedm utkání a dal v nich jeden gól. Není tenhle plat v tuzemsku už nemravný? Pro zajímavost: Šural bere v Liberci 80 tisíc korun, nyní by to bylo víc než šestkrát tolik!

„Peníze nejsou při Pepově rozhodování nejdůležitější. Spekulace, že je zlatokop, nese nelibě,“ prohlásil pro idnes.cz Šuralův agent David Nehoda.

„Je to slušný a charakterní kluk, i když je jasné, že by se chtěl během krátké kariéry zabezpečit. Jestli při jednáních někdo mluví o penězích, tak jedině já, protože je to moje práce. Kopu za své hráče, aby si vydělali co nejvíc. Nejdůležitější ze všeho je ovšem sportovní stránka: Pepa má velký sen, aby si zahrál na Euro 2016!,“
dodává David Nehoda.

Dobře, ale po pravdě řečeno, agenti kopou nejen za hráče, aby se vydělali co nejvíc, ale i za sebe. A to z úplně stejných důvodů.

Průměrný hrubý plat, na který ovšem většina lidí nedosáhne, činí nyní asi 27 tisíc korun. Prezident republiky bere i s náhradami dohromady asi 360 tisíc korun, premiér 150 tisíc korun. Průměrný plat vysokého postaveného českého manažera v soukromě firmě představoval před nedávnem částku 286 tisíc korun měsíčně. Přes milion brali před časem špičkoví bossové jen v České pojišťovně, ČEZu a Sokolovské uhelné. Šuralův půlmilionový plat by byl srovnatelný se špičkami v mladoboleslavské škodovce. Ovšem nutno zdůraznit, že na Josefa Šurala by čekaly ještě bonusy za vyhrané zápasy, za celkové umístění, za splnění výkonnostních cílů atd.

Unesli by Šuralovu gáži Latka nebo Dočkal?


Před zářijovým derby se Spartou se objevily v médiích základní platy hráčů Slavie a Sparty. Ve Slavii to tenkrát vypadalo následovně: Berkovec 100 000 Kč, Mikula 60 000 Kč, Latka 250 000 Kč, Frydrych 120 000 Kč, T. Jablonský 80 000 Kč, Kenija 200 000 Kč, Deli 120 000 Kč, Zmrhal 80 000 Kč, Souček 60 000 Kč, Škoda 200 000 Kč, Voltr 70 000 Kč, Piták 150 000 Kč, Bílek 120 000 Kč, M. Černý 100 000 Kč. Na konci sezony byl Škodův plat v souvislosti s novou smlouvou zvýšen na 300.00 Kč.

Ve Spartě byly údajně následující základní platy: Bičík 200 000 Kč, Frýdek 70 000 Kč, Holek 300 000 Kč, Costa 250 000 Kč, Hybš 150 000 Kč, Dočkal 350 000 Kč, Matějovský 300 000 Kč, Hušbauer 200 000 Kč, Jiráček 400 000 Kč, Krejčí 270 000 Kč, Lafata 250 000 Kč, Fatai 400 000 Kč, Paixao 350 000 Kč,
Mareček 200 000 Kč.

Snesl by Latka, že má dvakrát méně než Šural, zkousl by na Letné Dočkal, že už není z Čechů nejlépe placeným letenským hráčem? Jak by se hrálo reprezentantovi do 21 let Součkovi s téměř desetkrát menším platem? Třeba stejně, jsou to přece profesionálové, ale asi dobře víte, jakou paseku dovede ve firmě udělat, když se provalí, kdo kolik bere?

A unese Josef Šural při svém vysokém platu v Praze velkou zodpovědnost? Hrál snad Milan Škoda v závěru sezony lépe, když mu nové vedení Slavie zvýšilo o třetinu plat? Nevím, spíš naopak, proti Příbrami zahazoval šance, které předtím běžně proměňoval se zavřenými očima.

Nechci moralizovat, ale půlmilionový základní plat je v Česku, kde na ligový fotbal chodí v průměru ani pět tisíc lidí, až příliš velký. Argument, že si fotbalisté na sebe vydělají, v tuzemsku až na výjimky neplatí. Naopak, Daniel Křetínský by mohl se svou miliardovou sparťanskou ztrátou vykládat.

Je skutečně správné, že by čeští lékaři měli mít desetkrát a čeští učitelé dvacetkrát nižší plat než ligový fotbalista se sedmi reprezentačními starty? Pokud mu to je některý z klubů ochoten dát, tak asi ano. Ale je to zvláštní.
Zvlášť když čeští lékaři odcházející do Německa se tam na rozdíl od fotbalistů většinou velmi dobře uplatní.

Odejde skaut Dovalil do Emirátů?


Jinak, pokud jde o Šurala, mělo s ním ještě ve čtvrtek jednat slávistické vedení a předložit mu vskutku nadstandardní nabídku. Buď jako budˇ, ať se tedy tomuto slušnému klukovi daří a ať ho peníze nezkazí! Byli jiní borci, které Praha schlamstla.

„Pilířem rozhodování při přestupech je trenér Uhrin, za vyhledávání a akvizice nových hráčů pak odpovídají Josef Jinoch, Jakub Dovalil a Jiří Plíšek. Při posuzování adekvátnosti částky za jednotlivé hráče pak zcela spoléhám na Jiřího Šimáněho,“ prohlásil místopředseda Slavie a zástupce čínského většinového vlastníka, firmy CEFC, exministr obrany Jaroslav Tvrdík v rozhovoru pro deník Sport.

Pokud ovšem jde o Jakuba Dovalila, ten má zajímavou trenérskou nabídku ze Spojených arabských emirátů – a to vést tamní reprezentační tým do 20 let. Takže skauta v Edenu již možná dlouho dělat nebude.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK