Šimáně patří do čela FAČR!

[hot]PSALI JINDE[/hot] O přestupu Josefa Šurala ze Slovanu Liberec (nakonec do Sparty) se toho už napsala spousta. Pětadvacetiletý reprezentant si nakonec odvážně vybral těžší cestu, přestože na Letné při tamější konkurenci může skončit na lavičce náhradníků a na ME 2016 ve Francii se pak jen dívat z televize. Třeba mu to vyjde, ví, co dělá.

Šimáně patří do čela FAČR!
Půlmilionový plat v Česku? Jen Vrba a Šural? Není to moc?

Slávisté ve čtvrtek po zveřejnění své údajně nadstandardní nabídky už ale Šurala viděli v Edenu. V pátek, když liberecký hráč oznámil, že se rozhodl pro Spartu, někteří z příznivců červenobílých začali označovat Josefa Šurala za zrádce a vehementně mu na sociálních sítích spílali. Včas do toho ale vstoupil nový prezident SK Slavia Praha a menšinový majitel klubu (40 procent) Jiří Šimáně a podobné urážky rázně uťal. Vydal totiž následující jasné, veskrze gentlemanské, prohlášení:

„Vážení, využívám této příležitosti, abych uvedl na pravou míru různé spekulace týkající se výše uvedeného přestupu.

Hráče Šurala jsme sledovali od září. Jelikož Liberec, jehož byl ústřední postavou, hrál pohárová utkání až do začátku prosince, nepovažovali jsme za vhodné, a to i po dohodě s jeho agentem, učinit mu jakoukoli nabídku k přestupu v průběhu probíhající soutěže. Také jsme s ním nechtěli jednat bez souhlasu klubu, který jsme obdrželi ústní formou někdy v polovině prosince loňského roku.

Jednání s hráčem a jeho agentem vedl sportovní ředitel pan Jinoch, v té poslední fázi jsem se připojil osobním rozhovorem s hráčem a jeho agentem i já. Jednání bylo korektní a věcné, obě strany se chtěly lépe poznat a stanovit si termín pro finální rozhodnutí hráče. Ten v průběhu tohoto jednání žádný příslib směrem ke Slavii neučinil a ani k němu nebyl vyzýván. Proto výtky části slávistických fanoušků, obviňující hráče ze změny stanoviska, nejsou namístě.

Výsledek znáte. Hráč si vybral konkurenční klub, který mu lépe vyhovoval z hlediska sportovní výkonnosti a přání odejít po této sezoně do zahraničí. Nic neobvyklého, všichni si musíme zvyknout na to, že ne každé zásnuby končí svatbou. Jedno ponaučení však z toho plyne - pro příště musíme více brzdit předčasný optimismus, vyhneme se tím podobným situacím.
Další věc, kterou bych chtěl okomentovat, je neustálé tvrzení některých sdělovacích prostředků, že jsme prohráli boj o hráče Zahustela. Se vší odpovědností mohu prohlásit, že i přes veškerý respekt, který k tomuto hráči chováme, jsme o něj nikdy neusilovali a žádnou nabídku na jeho působeni ve Slavii nepodali.

Závěrem bych chtěl ocenit profesionální a korektní jednání všech klubů, se kterými jsme měli možnost jednat o přestupech jejich hráčů do Slavie. Přál bych si, aby si takový respekt při zachování soutěživosti projevovali i fanoušci všech těchto týmů.“


Důkaz korektnosti, čestnosti a fair play


Takto jasné, otevřené a férové vyjádření získalo u rozumnější části slávistické veřejnosti velkou podporu. Žádná uražená ješitnost, žádné výčitky.

„Pro fotbalovou branži neobvyklý tón a styl. Díky za něj. Představuje morálku, duševní sílu, respekt a korektnost autora textu. Přeji si, aby tomu tak bylo i u celého slávistického klubu,“ napsal na facebooku příznivec pražské Slavie Karel Vavřina.

„Pane prezidente, smekáme. Takovéto prohlášení je důkazem korektnosti, četnosti a fair play,“ uvedl Fanklub Slavie Praha.

Přemýšlím o tom, jak by bylo pro český fotbal přínosné, kdyby gentleman typu Jiřího Šimáněho nevedl jen pražskou Slavii, ale kdyby působil i ve vedení celého českého fotbalu, ve FAČR. Kdyby někdy muž podobného ražení, vyjadřování a stylu stanul přímo v čele asociace. Hodně by to pomohlo při nezbytné kultivaci sportu číslo jedna v Česku. Aby se fotbal v tuzemsku konečně dostal ze zajetí všudypřítomného buranství, provinčnosti, podezíravosti a nevkusu.

A co další témata tradiční Procházky fotbalovým děním? Například "Budou policisté potrestáni za masakr před derby?" či "Odbor přátel vyzývá k vyjádření nesouhlasu s brutalitou". Více se dočtete na stránkách fotbal.hattrick.cz.