Schweini na Messiho i Ronalda zásadně kašle! Hlasuje se pro kámoše?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Mohlo to být letos v Curychu konečně při slavnostním vyhlašování Zlatého míče FIFA 2015 alespoň trochu zajímavé. Lionel Messi sice vyhrál s FC Barcelona, co se dalo, ovšem byl na podzim dlouho zraněný, v té době místo něj kraloval Cristiano Ronaldo z Realu. A i další útočník FC Barcelona, Neymar, coby třetí vzadu mohl překvapit. Jenže, to by nesměla týden před oficiálním vyhlášením sama FIFA omylem zveřejnit výsledky…

Schweini na Messiho i Ronalda zásadně kašle! Hlasuje se pro kámoše?
Co naštvalo celou Itálii, že Buffon s Contem nehlasovali?

Zavinila to společnost European Sports Media (ESM), která pondělní galavečer pro Mezinárodní fotbalovou federaci organizovala. Pak ty výsledky sice zase ESM z webu stáhla a snažila se veřejnosti nakukat, že šlo o Nejlepšího hráče UEFA za ročník 2014/2015, ale nikdo tomu moc nevěřil. Ostatně pondělní curyšské vyhlášení potvrdilo, že uniklé výsledky byly pravdivé. FIFA se po zatýkání ve svých řadách a vynuceném odstoupení předsedy Blattera zmítá v chaosu, což se přeneslo i do prestižní ankety. Messi nakonec podle všeho vyhrál zaslouženě, ale nevypadá moc pěkně, že coby kapitán Argentiny na soka Ronalda při svém hlasování zase zapomněl, stejně jako kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo na něj.

Jako by se hoši báli, že by právě ten jejich hlas největšímu rivalovi mohl pomoci. A když už nesměli volit sama sebe, alespoň na protivníka v boji o světový fotbalový trůn „zapomněli“. U mě by to vyhrál ten, který by se alespoň trochu povznesl a s nadhledem zvolil nejlepším hráčem planety Ronalda, resp. Messiho. Při obrovském počtu hlasujících, navíc, když se hlasy přepočítávají na procenta, by tím svou pozici rozhodně neohrozil a ukázal by světu, že je frajer a gentleman v jednom.

Bohužel, takhle se velikost fotbalových mistrů omezuje jen na plochu fotbalového hřiště, mimo něj už je to slabší. Cristiano Ronaldo, který na rozdíl od svých soupeřů má zkušenost z drsné anglické Premier League, mě při přenosu z Curychu potěšil alespoň tím, že na rozdíl od svých konkurentů, tvrdošíjně používajících svou mateřštinu, mluvil anglicky. Jinak to byla ale většinou tradiční přehlídka prázdných slov, pohledů a opakujících se klišé.

Je vskutku lépe, když fotbalisté zvučných jmen mluví nohama a s pomocí míče. To je pastva pro oči i pro duši. Do větších slovních projevů bych je ale raději nenutil. Co ostatně také mají stále dokola říkat?

Takže tady je zmíněná volba tří nejlepších: Lionel Messi (kapitán Argentiny): 1. Luis Suárez, 2. Neymar, 3. Andrés Iniesta. Cristiano Ronaldo (kapitán Portugalska): 1. Karim Benzema, 2. James Rodríguez, 3. Gareth Bale. Neymar (kapitán Brazilie): 1.Lionel Messi, 2. Luis Suárez, 3. Ivan Rakitič.

Schweinsteger ignoroval Messiho i Ronalda!


Jak si všímá server isport.cz, další hvězdy se v názorech na nejlepšího fotbalistu roku 2015 lišily. Švédský kanonýr Zlatan Ibrahimovič už pošesté za sebou zvolil svého bývalého spoluhráče Lionela Messiho. Bosenský Edin Džeko z italského AS Řím volil Cristiana Ronalda. A anglický kapitán z Manchesteru United Wayne Rooney dal před svým bývalým klubovým spoluhráčem Ronaldem přednost Messimu. (Wayne Rooney/kapitán Anglie/: 1. Lionel Messi, 2. Thomas Müller, 3. Cristiano Ronaldo. Edin Džeko /kapitán Bosny a Hercegoviny/: 1. Cristiano Ronaldo, 2. Eden Hazard, 3. Lionel Messi. Zlatan Ibrahimovič /kapitán Švédska/: 1. Lionel Messi, 2. Luis Suárez, 3. Neymar.).

Server isport.cz rovněž vypíchl, že se v některých nominacích dva největší favorité neobjevili vůbec. Ronalda s Messim vynechal třeba kapitán německé reprezentace Bastian Schweinstienger, který dal přednost svým kolegům z národního týmu. Stejně si počínal obránce Atlétika Madrid Diego Godín, jenž se s oběma megastars potkává ve španělské La Lize. Dalším takovým byl i trenér Barmy Zeise Gerd, podle něhož v loňském roce patřil Zlatý míč FIFA Kevinu De Bruynemu. (Bastian Schweinsteinger/kapitán Německa/: 1. Manuel Neuer, 2. Thomas Müller, 3. Neymar. Diego Godín /kapitán Uruguaye/: 1. Luis Suárez, 2.Thomas Müller, 3. Robert Lewandowski. Zeise Gerd/trenér Barmy/: 1. Kevin De Bruyne, 2. Toni Kroos, 3. Thomas Müller.).

Vrba, Čech i Hrabě volili MessihoA jak hlasovali čeští zástupci – trenér národního týmu Pavel Vrba, náhradní reprezentační (za zraněného Tomáše Rosického) kapitán Petr Čech a redaktor deníku Sport Stanislav Hrabě (ten coby zdatný znalec francouzštiny a zahraničního fotbalu hlasuje v anketě už řadu let, ještě než v roce 2010 přešla od původního pořadatele a zakladatele ankety, redakce časopisu France Football, pod záštitu FIFA)?

Pavel Vrba: nejlepší hráč: 1. Messi, 2. Ronaldo, 3. Lewandowski (Bayern). Nejlepší trenér: 1. Luis Enrique (Barcelona), 2. Allegri (Juventus), 3. Guardiola (Bayern).

Petr Čech: nejlepší hráč: 1. Messi, 2. Lewandowski, 3. Hazard (Chelsea). Nejlepší trenér: 1. Simeone (Atlético), 2. Allegri, 3. Guardiola.

Stanislav Hrabě, redaktor Sportu: nejlepší hráč: 1. Messi, 2. Vidal (Juventus/Bayern), 3. Lewandowski. Nejlepší trenér: 1. Sampaoli (Chile), 2. Luis Enrique, 3. Allegri.

O tom, jak hlasovali všichni ostatní kapitáni, trenéři a zástupci médií zemí, které jsou členy federace FIFA, zjistíte na této adrese.


France Football organizoval anketu lépe než FIFA


Stanislav Hrabě v deníku Sport velice správně zmínil „naprostý diletantismus“, s jakým FIFA ke sloučené anketě přistupuje. „Za 54 předchozích roků, kdy anketu Zlatý míč držela v rukou redakce francouzského týdeníku, se nikdy nestalo, že by výsledky vyšly najevo předčasně. A to přesto, že pokusy zjistit je předem, byly zaznamenány,“ napsal Hrabě.

„Nejde jenom o to, že se ve vítězstvích střídají Lionel Messi a Cristiano Ronaldo bez ohledu na to, jakou měli sezonu, kdo dobyl tituly na mistrovství světa, Evropy nebo Copa América. I když to mnoha veličinám dosti vadí. Jde o osobní věc respondentů, jakou přijímají při vyplnění anketního lístku zodpovědnost. Tři hlasy mají všechny členské země FIFA, nejlepší fotbalisty vybírají trenéři a kapitáni reprezentačních týmů a novináři, které nadále hlídá redakce časopisu France Football. Do roku 2009, kdy držitele Zlatého míče určovali pouze novináři, nepropadl jediný hlas, každý žurnalista považoval vyplnit anketní lístek za svou čest. Francouzi si navíc své kolegy náležitě ohlídali. V posledních letech jsou ovšem seznamy voličů dosti prořídlé. FIFA na zástupce členských států sice žádnou páku vymahatelnosti nemá (to ovšem neměla a nemá ani redakce France Football), ale chybějící odborníci projekt dozajista poškozují,“ uvedl Stanislav Hrabě.

Navíc, co si budeme namlouvat. Někteří hráči i trenéři hlasují vskutku velmi, velmi podivně (viz přehled výše).
A jestli vyhrál Lionel Messi zaslouženě? I v tom souhlasím se Stanislavem Hrabětem: v tomto roce nejspíš ano, ovšem do slávy nejlepšího světového fotbalisty a trojnásobného mistra světa Brazilce Pelého mu navzdory pěti Zlatým míčům výrazně chybí triumf s argentinským národním celkem. Sám Messi si je toho dobře vědom. Kromě olympijského zlata v roce 2008 v Pekingu zůstal zatím vždycky pod vrcholem. Pokud alespoň jednou s Argentinou vyhraje MS, může se s Pelém začít měřit.

Zapomínáme, že fotbal není tenis


Jinak si myslím, že pro prestiž ankety by bylo přínosné, kdyby si redakce France Footballu vzala Zlatý míč kompletně zpět pod svá křídla. Možná by slavnostní vyhlášení nebylo tak luxusní jako to pondělní v Curychu, ale výsledky by byly přesvědčivější. Ovšem taková cesta zpět v dnešním světě, v němž i média leckdy zapomínají, že fotbal je především kolektivním sportem a chovají se k jeho hvězdám jako k tenistům hrajícím jen za sebe, nejspíš reálná není. Bohužel.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK