Řebíčka při čachrech kolem prodeje Slavie podvedli. Obrali ho o 25 milionů!

Řebíčka při čachrech kolem prodeje Slavie podvedli. Obrali ho o 25 milionů!

[hot]KAUZA[/hot] Bývalý majitel Slavie Aleš Řebíček byl při čachrech kolem prodeje Slavie podveden a později přišel téměř o 25 milionů korun! Fanoušci červenobílých však mohou zůstat v klidu, nebyl podveden Číňany, ani Jiřím Šimáněm, když v roce 2015 fotbalový klub prodával, ale už předtím, když jej v roce 2011 získával a pak s ním hospodařil.

Hušbauer se v Edenu bát nemusí, podle fandů Slavie je nejlepší posilou!

Kauza údajně zmanipulovaných insolvenčních řízení kolem kontroverzního podnikatele Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly se kromě úpadku Via Chem Group totiž dotýká také fotbalového klubu SK Slavia Praha. Aleše Řebíčka podle policie organizovaná skupina připravila o téměř 25 milionů korun. Vyplývá to z textu obvinění, které se podařilo získat deníku Právo.

Právo uvádí, že útok na Aleše Řebíčka podle policie spočíval v zinscenování fiktivního insolvenčního řízení společnosti Falkonida, do jejíhož majetku nastrčená insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková – v současné době je ve vazbě – zahrnula i smyšlenou pohledávku za Slavii v řádu stamiliónů korun.

Narafičená půlmiliardová léčka na majitele Slavie


„Aleš Řebíček tak byl uveden v omyl, že ohledně majoritního podílu akcií SK Slavia Praha existují z doby, než jej prostřednictvím společnosti Viscontia nabyl v roce 2011 on sám, nevypořádané obchodní vztahy,“ cituje Právo text obvinění.

Sám Sisák ve svém prohlášení stejně jako advokát Ivo Hala jakoukoliv vinu odmítl. „Jsem překvapen situací, která se odehrává v Česku, zatímco se s kolegou nacházím na dlouhodobě plánované, několikadenní pracovní cestě do zahraničí,“ uvedl Sisák.

Narafičená léčka ovšem podle policejního obvinění vyvolávala dojem, že Falkonida má nárok na akcie Slavie v hodnotě více než 500 milionů korun. „Skupina tak měla dotlačit Řebíčka k jednáním o odkoupení pohledávek insolvenčních věřitelů, přičemž jako prostředník měl při tomto vyjednávání vystupovat Hala,“ uvedlo Právo.

Hala měl prý nabízet, že zařídí dohodu o mimosoudním vyrovnání, s čímž Řebíček nakonec souhlasil a v dubnu 2014 vyplatil přes nastrčené advokáty skupině 24 miliónů a 688 tisíc korun.

V úterý Sisák uvedl, že celá kauza je podle něj hluboké nedorozumění a že je připraven ho vysvětlit a objasnit. Odmítl, že by se vyhýbal policii. Do republiky se prý vrátí koncem týdne a je připravený s policií stejně jako Hala spolupracovat.

Jak píše Právo, celý plán na obrání Řebíčka o téměř 25 milionů korun měl přitom podle policie vymyslet právě Sisák a Hala měl podle obvinění dohlížet na jeho realizaci, k čemuž měl využívat další obviněné včetně nastrčené insolvenční správkyně Vápeníkové a také současného žalobce brněnského městského státního zastupitelství Romana Skopala. Právě on měl podle Práva na konci roku 2012 připravit pro Halu dokumenty, které stály na počátku fiktivního insolvenčního řízení.

Zaplatil penězi z prodeje Petráka do Norimberka


Zajímavé v této souvislosti je, co před více než dvěma lety napsala MF Dnes nedlouho předtím, než Aleš Řebíček přes nastrčené advokáty Sisákově skupině těch téměř 25 milionů vyplatil:

„Řebíček po odchodu z politiky a zázračném zbohatnutí své bývalé firmy Viamont koupil v létě 2011 Slavii. Zbídačený klub sice zachránil, ale mužstvo se i pod jeho vedením potácí na dně tabulky. Pro Řebíčka se stal klub černou dírou, v níž „utopil“ přes 300 milionů korun a už nechce více investovat. V účetním období 2012/2013 hospodařila Slavia se ztrátou 137 milionů korun. Řebíček proto hledá pomoc. Je to však obtížné. Slavii zatěžuje minulost, kdy se za éry tehdejších majitelů prováděly neprůhledné finanční operace či nejasné pohyby akcií z jedné zahraniční offshore společnosti na druhou. I Řebíček má akcie klubu raději schované v trezoru v zahraničí, aby o ně náhodou nepřišel. Třeba při řešení insolvence firmy Falkonida, do níž insolvenční správkyně zahrnula akcie Slavie.“


A ještě zajímavější je, že právě začátkem roku 2014 prodává Aleš Řebíček za zhruba milion eur (tehdy těch 25 milionů korun) slávistického reprezentanta do 21 let Ondřeje Petráka do bundesligového Norimberka.

Tehdy jsem do fotbalu.cz napsal: „Podle informovaného zdroje efotbalu.cz měl slávistický majitel Aleš Řebíček tyto prostředky obratem investovat do vyrovnání se s kontroverzním severočeským podnikatelem Petrem Sisákem. Tedy mužem, jenž se měl točit kolem zkrachovalé investiční společnosti Key Investments, spojené se stavbou stadionu v Edenu a mj. i problémovými dluhopisy městských částí Praha 6 a Praha 10. V polovině roku 2013 psal totiž server ceskapozice.cz o tom, že se do Řebíčka podle všeho pustili i dodnes utajovaní majitelé Key Investments, kteří Slavii před Řebíčkem nejspíš vlastnili. Sisákovo uklidnění, k němuž prý měla Řebíčkova lednová iniciativa přispět, by mohlo případně i urychlit vlekoucí se jednání s potenciálními investory.“

Vida, po dvou letech se vše nejspíš provalilo. Efotbal.cz může tedy policejní informace Práva doplnit o tvrzení, že Řebíček oněch 25 milionů korun vyplatil Sisákovi a spol. díky prodeji slávisty Ondřeje Petráka do Německa. Jinak by ty peníze v té době ani neměl. Jak nyní tvrdí policisté, Aleš Řebíček byl ovšem tenkrát podveden.

O bývalém kontroverzním majiteli Slavii a ministrovi dopravy Topolánkovy vlády si můžeme myslet leccos, ovšem i někteří jinak velmi kritičtí fanoušci červenobílých uznávají, že nebýt Aleše Řebíčka, skončil by možná nejstarší český fotbalový klub v mnohem horší situaci. Nebo by skončil úplně.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK