Že zrovna Synot sponzoroval ligu, je absurdní, tvrdí Babiš

[hot]PSALI JINDE[/hot] Ve čtvrtek 21. ledna 2016 krátce před polednem vybuchla bomba. I když zasvěcení, hlavně na Strahově v sídle FAČR, ten výbuch čekali. Fotbalová liga musí hledat pro sezonu 2016/2017 a pro další ročníky nového generálního sponzora. Skupina Synot majitele Iva Valenty, senátora a soudně i fotbalově potrestaného podnikatele z odposlechové korupční kauzy 2004, kvůli legislativním změnám s podporou nejvyšší soutěže totiž od příští sezony skončí.

Že zrovna Synot sponzoroval ligu, je absurdní, tvrdí Babiš
Řebíčka při čachrech kolem prodeje Slavie podvedli. Obrali ho o 25 milionů!

Nebude už sponzorovat ani Spartu s Jabloncem a skončí rovněž spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka a Českou unií sportu. Přestane dávat do sportu ročně 200 milionů korun, z nichž asi 60 šlo právě do fotbalové ligové soutěže. Od ledna 2016 jsou hrací automaty, což je právě doména Synotu, totiž zdaněny 28 procenty, loterie a kurzové sázky 23 procenty. Dosud bylo toto danění jen dvacetiprocentní. Do státní kasy by to mělo přinést zhruba dvě miliardy korun. Předseda FAČR Miroslav Pelta jedná se třemi subjekty, které by měly od léta 2016 Synot nahradit. Počkal jsem si pět dní na mediální reakce a komentáře, nejsou však téměř žádné, nejspíš proto, že Ivo Valenta v řadě médií inzeruje. Zato ministr financí, místopředseda vlády Andrej Babiš je s odchodem Synotu ze sportu a z fotbalu velmi spokojen a také to řádně okomentoval.

„Nejde o žádné unáhlené rozhodnutí. Od prosince si to analyzujeme. Ale je to jednoduchá rovnice. Když ročně do sportu dáváme 120 milionů a zároveň vám někdo skrze vyšší daň vezme 200 milionů, není tu pro tuto podporu prostor ani chuť,“ přiznal Ivo Valenta.

Babiš: Fotbal už nebude spojený s korupčníkem

„Já to vítám. Myslím, že pro fotbal je to dobrá zpráva, neboť už nebude spojený s člověkem, který byl odsouzen za korupci v tomto sportu. Pokud pan Valenta a další budou řádně platit daně, tak peníze na sport budou. Pro mě bylo dost absurdní, že kyperská firma vlastněná monackým občanem a senátorem, který nás (český stát, tedy daňové poplatníky – pozn. red.) žaluje v miliardové arbitráži a který byl odsouzen za korupci ve fotbale, je hlavním sponzorem fotbalové ligy,“ podivil se Andrej Babiš. Je zajímavé, že právě Babiše kvůli podpoře FAČR přivedl loni šéf českého fotbalu Pelta i do ligových hledišť. Holt někdy je třeba sedět na několika židlích…

„Musíte se zeptat Synotu, kam platil daně od svého založení až do roku 2012,“ řekl ČTK ministr financí. „My jsme vlastně snad jediná země v Evropě, kde hazard neplatil daně. Pokud Synot skončí podnikání, tak je to jeho problém,“ prohlásil Andrej Babiš. „Babiš může za to, že chce předložit zákon, který bude chránit naše občany. Není možné, abychom měli na Václaváku samé herny, abychom měli v Praze víc heren než v Las Vegas,“ dodal ironicky ministr financí.

Vyděračská smlouva FAČR/Synot?

„Údajně je v té smlouvě s fotbalovou asociací klauzule, že když se navýší daně hazardu, tak ta smlouva padá,“ vysvětloval Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně. „To je tedy bezprecedentní vyděračská smlouva a žádám, aby ji pan Pelta zveřejnil celému národu, abychom viděli, co v té smlouvě je napsané,“ zlobil se místopředseda vlády.

Babiš dále kritizoval konflikt zájmů předsedy FAČR, s nímž chodil loni na fotbal, protože Ivo Valenta mj. sponzoroval i Peltův Jablonec.

A co další témata tradiční Procházky fotbalovým děním? Kupříkladu "Valenta Babišovi nevěří", "Škody způsobené hazardem? Mnohem vyšší než daňové odvody!" či "Babiš řekl to, co se i jeho média bála napsat". Více se dočtete na portálu fotbal.hattrick.cz.