Čtyři sparťané, které spojuje brněnská minulost

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Po zimní přestupové politice Sparty se na Letné opět rozrostla brněnská kolonie, kterou už v minulosti v české metropoli reprezentovali například Luboš Kalouda, Marek Střeštík či Milan Pacanda. Brněnskými rodáky jsou i dva důležití členové realizačního týmu Zdeněk Ščasný či Zdeněk Svoboda, s tím, že soudobý kádr aktuálně druhého celku Synot ligy čítá hned čtyři tváře, které pro profesionální fotbal vychovala právě Zbrojovka. O koho jde?

Čtyři sparťané, které spojuje brněnská minulost
Proč fandové Slavie zabránili čínské hvězdě v okupaci červenobílého dresu

Mario Holek

Současný letenský stoper, který se do obrany přesunul z pozice defenzivního záložníka, hájil brněnské barvy již od nejútlejšího věku, s tím, že do prvního týmu Zbrojovky premiérově nakoukl před jedenácti lety v roce 2005. Za Brno si pak připsal sedmašedesát duelů, v nichž se mu podařilo vstřelit čtyři branky. Z největšího moravského města se poté přesunul na svou zahraniční misi do Doněpropetrovsku.

[break]
Lukáš Mareček

Defenzivní univerzál Mareček dělal své první fotbalové krůčky ve vesnici Domašov a do Zbrojovky se jako velký talent dostal v osmi letech. V ligovém týmu poté debutoval někdejší mládežnický reprezentant Česka v roce 2007 jako sedmnáctiletý a než se aktuálně pětadvacetiletý svěřenec kouče Zdeňka Ščasného odebral na svou zahraniční pouť, která čítala Anderlecht Brusel i Heerenveen, připsal si přesně 50 vystoupení.

[break]
Ondřej Mazuch

Šestadvacetiletý střední obránce Mazuch se narodil v Hodoníně, kde také s fotbalem začínal. Poté, co se ukázal jako nadějný junior, se přesunul do Zbrojovky a za tehdejší 1. FC Brno nastoupil do sedmatřiceti utkání s bilancí dvou gólů. Do zahraničí, které pro něj začalo krátkou anabází v Bayeru Leverkusen, se přesunul velmi mladý a v cizině si vyzkoušel také angažmá ve Fiorentině, Anderlechtu a Dněpru Dněpropetrovsk.

[break]
Josef Šural

Třetí lednová posila Sparty s kontraktem do června 2019 byla součástí Brna od roku 1996 a poté byla členem všech mládežnických týmů než se v rámci dospělého fotbalu dostala do áčka, ve kterém odehrála čtyři sezony. Je zajímavé, že Šural má ve Zbrojovce úplně stejnou bilanci jako Mazuch - 37 duelů a 2 přesné zásahy. Před pár lety ho z Brna koupil Slovan Liberec, ve kterém dál rostl a pronikl i do národního mužstva.