Dočkal: I lepší než já nevydrží 10 měsíců ve fantastické formě

Sedmadvacetiletý český reprezentant Bořek Dočkal odstartoval sezonu skvěle a v úvodních sedmi ligových soubojích se zaskvěl pěti brankami. Pak se však postupně vytrácel a do konce podzimu už zaznamenal jen tři asistence.

Dočkal: I lepší než já nevydrží 10 měsíců ve fantastické formě
Pět hráčů Slovanu je pryč, na potvrzení tří borců se čeká...

Pokles produktivity zaznamenal i sám bývalý středopolař Slovanu Liberec či Rosenborgu Trondheim. "Myslím si, že z mého osobního pohledu byl vstup do sezony lepší, než jak potom končil. To se dá vyčíst i z čísel. Ze začátku góly a asistence naskakovaly pravidelně a rychleji, než potom na konci. Že bych ale na sobě pozoroval výrazný herní propad a necítil se komfortně, to úplně říct nemůžu. Podzim pro nás byl dlouhý, na výkonech už pak bylo znát, že to potřebujeme dohrát. Postoupit ze skupiny Evropské ligy, a dohrát ligu tak, aby odstup na Plzeň byl co nejmenší. Lehkost ze začátku podzimu se logicky vytrácela," pronesl v interview pro iSport.cz svěřenec trenérů Zdeňka Ščasného a Pavla Vrby.

A čím si svůj pokles formy vysvětluje? "To je věc, která je asi celkem logická. Jsou na světě lepší hráči, než jsem já, kteří taky nevydrží hrát deset měsíců v kuse ve fantastické formě. To se nečeká ani ode mě, že bych všechny zápasy odehrál na top úrovni. Na druhou stranu beru, že se od všech hráčů nečeká to stejné. Já neuhýbám z role, že jsou na mě větší nároky, že bych svým výkonem měl hlavně těžké zápasy pomoci rozhodnout. Když pak cítím, že se to úplně nedaří, tak to příjemné není. To se ale dá těžko ovlivnit. Když přijde slabší období, samozřejmě se ho snažím nenatahovat," pokračoval na stránkách Deníku Sport spoluhráč Matějovského, Váchy, Bičíka a spol.

Frustrace, že není hra ideální, však byla patrná i z tribuny. "Už jsem taková povaha. Zase si nemyslím, že bych v sobě přenášel stresy nebo neúspěchy z předešlých utkání. Šlo o to, že zápasy naskakovaly rychle po sobě a my už jsme je nezvládali tak lehce jako v úvodu sezony. To na psychiku hráče působí, navíc já jsem typ, který utkání celkem prožívá. Reaguju na rozhodčí, na dění na hřišti. Nesu si to s sebou už od dětství. Každý trenér, který se mnou pracoval, se na mě snažil v tomhle ohledu působit. Chtěli po mně, abych se víc koncentroval na hru a nenechával se rozptylovat věcmi okolo. Na druhou stranu, když to máte v povaze... Já si před zápasem můžu říct, že budu v klidu, ale pak přijdou situace, kdy jste v zápalu boje, chcete zápas vyhrát, a do toho vidíte nějaké nefér rozhodnutí nebo nečistou hru soupeře. To vás donutí reagovat. Když jsem se na to snažil zaměřit, bylo to pro mě nepřirozené. Není to tak, že by mi to najednou dodalo větší koncentraci. Spíš mi přišlo, že tím zápasem tolik nežiju, nejsem do něj ponořený tak, jak jsem zvyklý. Škodím si tím, protože na sebe rozhodčí upozorňuju a oni mi pak nepísknou věci, které by normálně pískli, protože jsou naštvaní, že jsem jim před chvilkou něco říkal. V té rychlosti se na to ale blbě reaguje. To už je tak v povaze. Na druhou stranu, když vím, že už mám žlutou kartu, tak je to pro mě varování, že si dávám větší pozor. Do nějaké míry se to určitě uhlídat dá. Ale já jsem cítil, že když v tomhle chci sám sebe měnit, tak to na moji hru nemá pozitivní vliv. Přišlo mi, že se chci až příliš lišit od toho, jaký opravdu jsem. Mám ve zvyku být do zápasu zapálený, reagovat na všechny tyhle věci. Když se to pak nedělo, tak mi přišlo, že jsem tím zápasem jenom tak proplouval bez emocí. A to nejsem já," doplnil v rozhovoru pro portál isport.blesk.cz Dočkal.¨

A co jarní cíle? Sebevědomí zůstává. "Nejsme tu proto, abychom byli druzí nebo třetí. Teď máme všechny předpoklady, abychom to na jaře zvládli. Tým je poskládaný dobře, cítím z něj sílu," uzavřel webem iSport.cz citovaný jeden z lídrů sparťanské kabiny, jenž si věří také v Evropské lize. "Ne tolik lidí si vyhledá informace o tom, jaký mají kádr, jaké dělají výsledky, kolik peněz investují do posil. Přesto při našem optimálním výkonu věřím, že je šance postoupit. To je fajn," zakončil.