Synot liga začíná v chaosu. Povede ji Sparťan, nebo Plzeňák?

Synot liga začíná v chaosu. Povede ji Sparťan, nebo Plzeňák?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot]Příští týden, v pátek 12. února, začne v 18 hodin v Praze na Julisce duelem Dukla – Slovan Liberec jarní část Synot ligy ročníku 2015/2016. Jen čtrnáctikolová, protože šestnáct kol už se odehrálo na podzim. Vzhledem k ME 2016 ve Francii (10. června až 10. července) nejvyšší česká soutěž skončí už v sobotu 14. května. Čekají nás tedy perné tři měsíce. Naposledy pod hlavičkou Synotu, protože jeho majitel, senátor Ivo Valenta od smlouvy s FAČR odstoupil kvůli vyššímu zdanění hazardu v Česku. Liga by se měla pod hlavičkou LFA (Ligové fotbalové asociace) konečně osamostatnit. Léta slyšíme, že je nutné ligové soutěži dát pravidelný řád. Jenže když se podíváme na první dvě únorová kola, zjistíme, že diváky čeká jeden velký chaos. Řád v tom nenajdete ani náhodou, televizní přenosy, termíny, všechno je ve druhém jarním kole úplně jinak než v kole prvním. Tohle si divák, jemuž jsou hlavně ve velkých městech, předkládána mnohá jiná lákadla, než je ligový fotbal, těžko může ve svém časovém plánu nějak rozumně a systémově srovnat.

Pět nejlepších střelců PL v měsíci lednu

Všichni víme, že v anglické Premier League či v německé Bundeslize jsou termíny a výkopy zápasů jasně dány. V Anglii se hlavni část kola hraje v sobotu v 16.00 našeho času, v Německu v 15.30. V Premier League jsou zpravidla na pořadu dva sobotní televizní zápasy (13.45 a 18.30) a dvě nedělní televizní střetnutí (14.30 a 17.00). V bundeslize bývá v plánu páteční televizní předehrávka (20.30), sobotní televizní dohrávka (18.30) a dvě nedělní televizní dohrávky (15.30 a 17.30). Výjimky pouze potvrzují pravidlo. Podobně je tomu ve Španělsku, Itálii i Francii.

Termínové zmatky ničí ligu i její sledovanost


Česko a jeho Synot liga? Totální chaos.

Televizní přenosy v prvním jarním kole? Sobota – 14.00, sobota - 18.20, neděle – 16.00.

Televizní přenosy ve druhém jarním kole? Pátek – 20.15, sobota – 17.30, neděle – 15.00.

Šest různých termínů a výkopů, neshoduje se ani jeden! Pak chtějte, aby si v tom fanoušek udělal pořádek a na ligu pravidelně chodil.

A ostatních pět zápasů, které televize nevysílají?

První jarní kolo: pátek – 18.00, jeden zápas, sobota – 16.00, tři zápasy, neděle – 14.00, jeden zápas.

Druhé jarní kolo: pátek – 18.00, jeden zápas, sobota – 14.00, čtyři zápasy.

Co se tady shoduje? Bylo sice určeno, že Synot liga bude ctít zv. supersoboty, protože v neděli v televizi běží hokejová extraliga. Něco se sice LFA povedlo, ale už jí zase některé kluby utíkají do svých pátečních či nedělních termínů. A když už se hraje v sobotu, tak se jednou kope od 16.00 hodin (první jarní kolo) a podruhé od 14.00 (druhé jarní kolo).

Ano, televize si diktují, sledovanost Synot liga není tak veliká, aby si její zástupci mohli vyskakovat. Ovšem tyhle přesuny nejvyšší fotbalovou soutěž ničí. Navíc takový chaos nemůže pomáhat ani sledovanosti přímých přenosů, když se konají pokaždé jinak.

Svoboda proti Šádkovi, nebo někdo nezávislý?


Jak bylo řečeno, pomalu se blíží vznik na FAČR autonomní ligové soutěže pod hlavičkou LFA (Ligové fotbalové asociace). Ta by chtěla získat více peněz za svá televizní a marketingová práva. Ale to pak musí divákovi nabídnout pořádný servis, včetně toho termínového, jako jej předkládají už zmíněné Premier League či Bundesliga.

A také nejlepší hráče ve všech utkáních. A ne, že hostující fotbalisté budou při duelech se svými mateřskými celky koukat na trávník z tribuny. Tohle musí skončit, i na divadle či při koncertě chce divák vidět největší hvězdy na pódiu a nikoli v hledišti.

Dojde to už někdy do sebe zahleděným fotbalovým bafuňářům? Když chtějí více peněz, musejí kvalitu nabízet a ne schovávat hvězdy v civilu. A když se těch svých vlastních hráčů na hostování tolik bojí, ať je na něj vůbec neposílají!

Pokud jde o ligovou autonomii, stále se vede boj o podobu smlouvy mezi FAČR (místopředseda za výkonnostní a masový fotbal Roman Berbr ) a LFA (místopředseda za profifotbal a zároveň šéf LFA, sparťanský místopředseda Dušan Svoboda). Dokonce musel ze svého alpského hotýlku coby vyjednávač obrušovat hrany sporu bývalý asociační místopředseda Vlastimil Košťál. Protože je za dobře s oběma pány…

Teď se však v zákulisí vede i skrytá řežba o to, kdo LFA a tedy i autonomní ligu, po osamostatnění se povede. Při vší úctě k Danielu Křetínskému a k Dušanovi Svobodovi, kteří káru samostatné soutěže a LFA v Česku roztlačili, nejvyšší soutěž nemůže už z principu vést zástupce žádného klubu, tedy ani pražské Sparty. Pokud to má mít nějaký smysl a pokud nemá jít jen o jinou variantu boje Sparta vers. Plzeň. Jak už jsem mnohokrát napsal, v čele nezávislé ligové soutěže musí stát nezávislý komisař, podobný těm, kteří jsou v NHL či NBA. Proto tyhle soutěže tak bezvadně fungují.

V zákulisí se v zimě mluvilo i o tom, že by proti Dušanu Svobodovi, který údajně ani neuvažuje o tom, že by se měl vzdát svých funkcí na Letné, mohl kandidovat plzeňský generální ředitel Adolf Šádek. No to by byl úplný nesmysl. Svoboda proti Šádkovi… Takže otevřený boj Sparta vers. Plzeň, ani by se pánové svou nezávislost neobtěžovali zastírat.

A ostatní kluby, včetně sílící Slavie, by jim jako měli přihlížet a dělat těmto jejich válkám stafáž? To asi těžko. Projekt samostatné ligy podle hlavičkou LFA by tak byl mrtvý ještě dříve, než by se tato autonomní soutěž vůbec narodila.

Magazín HATTRICK se koncem minulého roku v exkluzivním interview předsedy FAČR Miroslava Pelty mimo jiné zeptal:

Neměl by v čele samostatné ligy stát nezávislý expert, osobnost třeba typu Alexandera Károlyiho, jemuž by šlo o samotný projekt a nikoli o klubové zájmy? Něco jako nezávislému komisařovi v NHL či NBA. Je podle vás místopředseda předního klubu, v daném případě Sparty, tou správnou osobou?

„Věřím, že se projekt samostatní ligy spustí už v létě a věřím, že tu shodu nakonec najdeme, je to v procesu, který už je nezvratný. Myslím, že si liga najde ve svém středu lidi, kteří ji dobře povedou. O personáliích polemizovat nebudu. Čas ukáže, kdo povede samostatnou ligu v budoucnu. Je to rozvod a provází jej mnoho emocí, což je logické,“ odpověděl diplomaticky Pelta.

Vhodná jména: Károlyi, Valášek, Kudela


Zmínili jsme jméno Alexandera Károliyho, bývalého dlouholetého a hlavně úspěšného předsedy disciplinární komise fotbalového svazu, nyní ombudsmana Českého olympijského výboru. Ale jsou tu i další zkušení a především bezúhonní zkušení fotbaloví funkcionáři, kteří se na rozdíl od současného ligového sponzora a dalších zúčastněných nenamočili v žádné z posledních velkých afér a ani nejsou momentálně svázaní s žádným klubem, ovšem fotbalu rozumějí natolik, že je nikdo neopije rohlíkem.

Ve fotbale jsou slyšet jména jako Ladislav Valášek (naposledy ředitel v Bohemians 1905) nebo Zdeněk Kudela (naposledy sportovní ředitel ve Zbrojovce Brno).

Valášek působil mj. i v Plzni čil ve Zlíně. Předsedal technické komisi FAČR, stal se i viceprezidentem Unie českých fotbalových trenérů, členem dozorčí rady Nadace fotbalových internacionálů, působil v redakční radě časopisu Fotbal a trénink.

Zdeněk Kudela pracoval mj. ve Slavii, která se po jeho příchodu stala v roce 1996 po dlouhých 49 letech mistrem a postoupila až do semifinále Poháru UEFA, s Mladou Boleslaví se dostal do první ligy a pomáhal jí k postupu do evropských pohárů, s Viktorií Žižkov postoupil do nejvyšší soutěže, i když byla téměř bez peněz. Zbrojovku Brno, která málem bojovala o záchranu ve druhé lize, rovněž vytál zpět do první ligy a pomohl jí spolu se „svým“ trenérem Václavem Kotalem do současných klidnějších vod. To je vzhledem k ekonomické i hráčské situaci v klubu malý zázrak, což si v do sebe zahleděném Brně nejspíš ještě ani neuvědomili.

To jsou podle mě příklady lidí, kteří mohou v roli nezávislých „komisařů“ řídit autonomní ligu a posunout ji někam dál. Nikoliv Dušan Svoboda, který je místopředsedou Sparty, místopředsedou FAČR a předsedou Pražského fotbalového svazu. I když jeho zásluhy o LFA jsou zřejmé a značné. Nikoliv Adolf Šádek (nebo nějaká jiná osoba nastrčená Plzní), jenž je generálním ředitelem Viktorie Plzeň a přítelem nechvalně známého šíbra Martina „Chřestýše“ Svobody.

Pokud má mít autonomní liga nějaký smysl a nemá být jen pokračováním boje Sparta versus Plzeň jinými prostředky za pasivního sekundování ostatních klubů, musí si zvolit zkušeného, pracovitého, schopného a nezávislého člověka, který se nenechá jen tak oklamat a který může nejvyšší českou soutěž nějak posunout a dát ji řád, aby se dala lépe marketingově zpeněžit a aby na ni chodilo v průměru víc než pět tisíc lidí. Nejméně dvakrát tolik.

To ovšem v první řadě znamená rázně změnit jarní chaos sezony 2015/2016 v jasný řád a pořádek po vzoru Premier League či bundesligy.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK