Spartě regulérně chybí B tým, přiznává její generální ředitel

Devětatřicetiletý generální ředitel Sparty Adam Kotalík má za sebou na pražské Letné prvních šest měsíců. V interview pro server isport.blesk.cz se pravá ruka majitele Daniela Křetínského rozpovídala i o jedincích, kteří zodpovídají za nákupy či finanční politice nejslavnější tuzemské fotbalové značky.

Spartě regulérně chybí B tým, přiznává její generální ředitel
Potenciál pokračovat mimo Plzeň má prý stále i zkušená pětice Viktorie...

O přestupové politice Sparty a lidech, kteří za ni zodpovídají...


"Proces to není zdaleka tak složitý, i když se na něm podílí více lidí v rámci sportovní komise, kterou tvoří Daniel Křetínský, já, Jakub Otava, Jaroslav Hřebík, Tomáš Požár a Zdeněk Ščasný. Mohu popsat způsob, jakým jsme realizovali aktuální transfery. Věřím, že to je způsob, který bude do budoucna eliminovat rizika nevydařených příchodů. Jsem přesvědčen, že je to systém, který, pokud se dodržuje, snižuje chybovost výběru hráčů. Zhruba na začátku září jsme si řekli, které posty budeme v zimě řešit, stanovili jsme si okruh variant z domácí ligy, skauting hráče sledoval a doplnil alternativy ze zahraničí. V listopadu jsme si všechny informace vyhodnotili a do přestupového okna šli s jasným plánem. A zatím nám vyšly všechny kroky tak, jak jsme chtěli. Odpovědnost před majitelem i fanoušky neseme všichni."

O aktuální roli Jaroslava Hřebíka na Letné...


"Pan Hřebík je šéfem mládeže a odvádí na Strahově výbornou práci. Z této pozice se také jako jeden ze šesti členů sportovní komise podílí na diskusi o posilách. Naše mládežnické týmy jsou konkurenceschopné v Evropě, ale musíme zapracovat na tom, abychom z té kvality v mládežnických kategoriích dokázali posunout hráče do seniorského fotbalu, což je to nejobtížnější. Věřím, že se nám to do budoucna začne dařit. Diskutuji o tom s trenéry mládeže prakticky pořád, byl bych strašně rád, kdybychom někoho mohli do A týmu posunout. Ale sami trenéři říkají, že na áčko u nich ještě nikdo není. Spartě v tomhle vývoji regulérně chybí B tým, kde by se mladí hráči mohli adaptovat na seniorský fotbal, herní styl a občas i naskočit za první tým. Takhle musíme nadějné mladíky dávat pryč na hostování."

O tom, zda nejsou hráči ve Spartě přeplácení...


To je složitá otázka. Sparta se profiluje jako evropský klub, pohybuje se na evropském trhu, takže nemůžete čekat, že do ní hráči půjdou za poloviční plat, než by mohli dostat jinde. Jiná otázka ale je, zda za svůj plat odvádějí adekvátní práci. Ten pocit samozřejmě čas od času nemám. Ale nejde jen o hráče, stoprocentní výkon musí odvádět i celý realizační tým a ostatní lidé v klubu, protože všichni jsme na jedné lodi. Zatímco u zaměstnanců, nebo realizačního týmu můžete reagovat okamžitě, do hráčského kádru můžete sáhnout prakticky jen dvakrát za rok. Opět se pokusím to přiblížit na konkrétním případě. Na podzim jsme byli hrubě nespokojeni s výkonem týmu na Slavii a v Plzni. Následovaly pohovory a pokuta pro tým. Víc v tu chvíli udělat nemůžete. Přivedli jsme nové hráče, zvýšili jsme konkurenci, všichni musejí pracovat na sto procent, pokud chtějí být na hřišti. A ani to některým nebude stačit, protože míst je jen jedenáct. Pokud ani tyhle kroky nezaberou, musejí přijít personální změny. Ve Spartě bude jen ten, kdo to zvládne. Ekonomické nastavení fungování klubu je jinak věcí majitele. My jako management se samozřejmě snažíme chovat maximálně ekonomicky, ale udržet vyrovnané hospodaření klubu velikosti, významu a ambicí Sparty bez dotace je v českých podmínkách možné jen opakovanou účastí v Lize mistrů."

Synot liga začíná v chaosu. Povede ji Sparťan, nebo Plzeňák?


[img id="49377"]