Pět historicky nejlepších anglických stoperů

Anglie je sice považována za oblast kolébky fotbalu, hraje se v jejím rámci jedna z nejlepších lig světa, ale že by se Anglii dařilo produkovat ty nejšpičkovější fotbalisty, tomu již dávno není. Nemůžeme ale všechny házet do jednoho pytle a sem tam se objeví opravdu jasná hvězda, jako třeba v těchto pěti stoperských případech:

Pět historicky nejlepších anglických stoperů
Potenciál pokračovat mimo Plzeň má prý stále i zkušená pětice Viktorie...

John Terry

Legenda Chelsea dost možná skončí jako klubový psanec, protože mu doposud nebyla prodloužena nová smlouva a o její prodloužení musí fanoušci dokonce žádat peticí.

Statistiku nezastavitelného Johna, který si přišel v Anglii i obrovskou bulvární aférou, když svedl manželku Wayne Bridge, ale nikdo nesmaže. Od roku 1998, kdy za Chelsea nastoupil k prvnímu profesionálnímu mači, odkopal 696 zápasů, ve kterých se trefil 66 krát.

V národní reprezentaci samozřejmě nemohl chybět a od roku 2003 do roku 2012, kdy ukončil mezinárodní kariéru, odehrál 78 zápasů.

[break]
Sol Campbell

Kam Sol Campbell přišel, tam zářil. Převážně oslňoval londýnské publikum, když jako odchovanec Tottenhamu válel jak v dresu Kohoutů, tak v dresu odvěkého rivala Arsenalu.

Campbell nebyl žádný přeběhlík, v Tottenhamu si střihl osmiletou štaci, v Arsenalu pětiletou a v Portsmouthu pobyl roky tři.

Po Wengerem dostal 197 možností ukázat, jak perfektním stoperem je. Ostatně, tento fakt dokázal už v Tottenhamu, kde odehrál 315 zápasů.

K národní reprezentaci byl přizván třiasedmdesátkrát. Bohatou fotbalovou kariéru, během které získal dva ligové tituly, ukončil v Newcastlu United roku 2011.

[break]
Rio Ferdinand

Ferdinand je na britských ostrovech opravdu oblíbenou a ceněnou osobností, která má dokonce i velmi vysokou mediální hodnotu, když samotná legenda Manchestru United vydává magazín #5.

V United byl nepostradatelnou součástí nejlepší sestavy sira Alexe Fergusona. I když je odchovancem West Hamu, z Londýna se vystěhoval už v roce 2002 a dres Rudých ďáblů oblékal následujících dvanáct let.

Zahrál si v 455 zápasech, kariéru ale na Old Trafford neukončil. Vrátil se do rodného Londýna jako posila QPR, kterému dal po roce jako fotbalový důchodce vale.

Albion reprezentoval jednaosmdesátkrát.

[break]
Bobby Moore

Vrátíme se do poměrně dávnější minulosti, do doby, kdy Anglie slavila velké úspěchy na mezinárodním poli. Když v roce 1966 vyhrála své jediné Mistrovství světa, nemohl u toho chybět stoper Bobby Moore.

Nechyběl ani u o dva roky později získaného zlata na ME a tím pádem je jasnou stoperskou legendou. Tou však není jen pro Anglii, ale také pro West Ham United, ve kterém strávil dlouhých šestnáct let profesionální kariéry.

Bohužel Bobby Moore již není mezi námi, světlo světa opustil v roce 1993. V pouhých jednapadesáti letech podlehl rakovině.

[break]
Tony Adams

Tony Adams je jednou z mála hráčů, kteří zasvětili opravdu celý život jedinému klubu. V Arsenalu začal už jako junior ve čtrnácti letech, v roce 1983 se dočkal profesionálního debutu a až do roku 2002 zůstal severolondýnskému celku věrný.

Odehrál celkem 504 ligových zápasů, ve kterých pomohl Arsenalu čtyřikrát ke statusu mistra. V národní reprezentaci působil od roku 1987 a pozván byl šestašedesátkrát.

Pro Arsenal je věčným pojmem, před Emirates stadium stojí jeho socha.