Ščasný: Jeden dva hráči mohou odejít na hostování či přestup

Sparta se tento týden vrátila ze soustředění ve Španělsku a pomalu vyhlíží generálku na soutěžní start se slovenskou Žilinou, po níž přijde jak ligové vystoupení ve Zlíně, tak důležitý dvojzápas v Evropské lize proti Krasnodaru. Hlavní trenér letenského výběru Zdeněk Ščasný mluvil na stránkách sparta.cz na konci zimní přípravě hned o několika věcech...

Ščasný: Jeden dva hráči mohou odejít na hostování či přestup
Ordoše vábila Asie a střílel si z vedení, že jde do Příbrami

O tom, co ho ve Španělsku přidělalo starosti a co mu naopak udělalo radost...


"Viděl jsem spoustu chyb při našich útočných standardních situacích, nebo – zjednodušeně řečeno – finálních řešení po útocích vypracovaných po křídlech. Nakonec není náhoda, že jsme na soustředění málo skórovali, s touto fází jsme měli problém. Je pořád na čem dělat. Potěšilo mě naopak to, že věci, které se snažíme dělat v tréninku, se už objevují v zápase, ať už se budeme bavit o přechodové fázi, nebo založení útoku. To se objevovalo jak v zápase s Dněprem, tak především v prvním poločase s Dynamem."

O tom, jak je spokojený s tím, jak se do týmu zapracovaly tři nové tváře...


"Ondru Mazucha potkalo před zápasem s Dněprem lehčí zranění, přitom právě v tomto zápase měl nastoupit. Do posledního utkání, které mělo obrovské tempo, už jsem ho v závěru nechtěl zapojovat. Dohodli jsme se, že dostane ještě nějaký čas na rozehrání, ale pokud bude kondičně připravený, bude pro nás velkým přínosem. V zápasech i v trénincích dokazoval, jak nesmírně důrazný a agresivní je, ve vzduchu kraloval. Věřím, že se co nejdříve dostane do herní praxe, a pak nám určitě pomůže. Šurymu trvalo trochu déle, než se do toho dostal. Každým tréninkem se ale rozjížděl a v posledním zápase podal zdaleka nejlepší výkon od doby, co přišel. Tam už jsem byl spokojený, blížilo se to tomu, co od něj ve Spartě čekáme. Husťa od prvního dne, co nastoupil, až překvapivě dobře zvládá jak útočnou, tak obrannou činnost. Myslel jsem si, že některé věci hlavně v defenzivě budeme muset hodně pilovat. Co se týče všech tří posil, utvrdil jsem se v tom, že jsme volili dobře.

O tom, jak vnímá z pozice nadřízeného atmosféru v partě a hráčském kádru...


"Za poslední dobu je ve Spartě jedno z nejlepších mužstev, co se konkurence týče. Od doby, co jsem přišel, se dali kluci strašně moc dohromady. Drží při sobě a mají jasně určené priority, to bylo jasně vidět na trénincích a při zápasech. Je tu ale ještě jeden pohled. Je totiž strašně důležité, aby – když začíná krystalizovat sestava pro ligu – ta parta zůstala, a aby stejné zůstalo i chování hráčů, když vidí, že momentálně nehrají. Kádr je tu natolik kvalitní, že je vůbec nechci označovat jako náhradníky, a tak potřebuji, aby byli neustále pozitivní. Aby drželi palce mužstvu, i když nehrají, protože tím víc mužstvu dokážou pomoci, když pak naskočí. Charakter je strašně důležitý."

O tom, jak daleko je s volbou ideální jedenáctky pro ostrý jarní start...


"Systémově jasno mám a vím, co a jak bychom chtěli hrát. Ale na jednom postu ještě budeme hledat řešení v neděli. Víceméně tedy o sestavě jasno mám, ale výkony některých hráčů mi v kladném slova smyslu zamotaly hlavu. Ve středu pole máme hodně variant, výborné výkony začal podávat Lukáš Mareček, který byl Vašonovi naprosto rovnocenným konkurentem. Ale to se týká i ostatních postů, všechny máme zdvojené a to ještě nemluvíme o možných alternacích."

O tom, jaké by ještě mohly nastat v současném kádru pohyby...


"To je otázka diskuse s vedením. Já myslím, že jeden, dva hráči mohou odejít, ať už na hostování, nebo na přestup. Co se týče příchodů, spekulovalo se o Berovi a není tajemství, že bych ho v mužstvu vítal. Mám ho nasledovaného a vím, že to je typ hráče, který by nám pomohl. Na druhou stranu si nemyslím, že je šance, že se to v tomto přestupním období dotáhne."