Rosický se nevzdává a věří si. Stihne EURO?

Zase zraněn. To je Tomáš Rosický dnešních dnů. Jen co před týdnem naskočil do základní sestavy Arsenalu, už z ní zase vypadl kvůli svalovému zranění. Odborníci jsou skeptičtí, co se jeho možného startu na EURO ve Francii týče. A co na to samotný hráč? Mluví o tom v rozsáhlém rozhovoru pro deník Sport. Co mj. řekl?

Rosický se nevzdává a věří si. Stihne EURO?
O DÉLCE LÉČBY: Určitě je to dlouhodobější záležitost (trenér Arséne Wenger hovořil o dvou až tříměsíční pauze – pozn. red.). U svalových zranění je strašně těžké určit časový horizont, bohužel je široký. Konzultoval jsem to se spoustou odborníků a ten termín není jasně daný. Názory, jak dlouho to může trvat, se liší. Bude rozhodovat i to, jak moje tělo zareaguje na léčbu, kterou podstoupím. Podle toho se uvidí.

O ŠANCÍCH NA EURO: To nevypadá vůbec dobře. Momentálně si teď nedovedu představit, že bych na EURO jel. Já můžu o reprezentaci přemýšlet v případě, že budu zdravý a sám ucítím, že týmu můžu pomoct. Když teď nebudeme brát v potaz, co chce a nechce trenér, a vezmeme v úvahu můj názor, tak je to v tuto chvíli samozřejmě složité. Abych jel na turnaj, na který prostě nebudu připravený, to bych neudělal spoluhráčům, trenérovi a ve finále ani sám sobě. Bohužel se stalo, co se stát nemělo. Byla to blbá shoda náhod, které se setkaly v jeden moment. Ztracené nic není, už jsem měl spoustu problémů a ze všeho jsem se dokázal dostat. A dostanu se i z tohoto. Nicméně o EURO momentálně nemá smysl hovořit. Může se to změnit, a taky nemusí, ale říkám to tak, jak to cítím.

O MOŽNÉM KONCI KARIÉRY: Když se pokoušíte o comeback po vážném zranění kolene v pětatřiceti letech v top klubu, jakým je Arsenal, tak to, jakým drilem si musíte projít, bych nepřál ani největšímu nepříteli. A je to o to horší, že obrovská radost, kterou jsem měl z toho, že jsem se v takovém věku dokázal vrátit, bohužel trvala strašně malou chvíli. V jediném momentu to bylo pryč. Ale vracím se k tomu, co už jsem řekl. Musím najít vnitřní sílu, budu bojovat. Nevzdám to. Chci se vrátit. Jestli se to povede, to se uvidí. Vlastně ne, to jsem řekl špatně. Já vím, že se vrátím. Sílu najdu, nevzdám se ani teď.

O POVĚSTI ČASTO ZRANĚNÉHO HRÁČE: Já jsem si samozřejmě během kariéry se zraněními užil svoje, hlavně operace, které jsem musel podstoupit, mě poznamenaly, vzaly si svou daň a vzaly mi spoustu času. Pokud jsem ale nemusel pod nůž, tak historie mých zranění není tak strašná, jak se prezentuje. Když se například podíváte na předchozí dvě sezony, kdy mi bylo třicet tři a třicet čtyři let, tak jsem nebyl skoro zraněný. Minulou sezonu jsem měl jen jeden menší svalový problém a o rok dřív něco podobného, k tomu zlomený nos a pár dní jsem byl nemocný. Což v lize, která nemá žádnou přestávku, není vůbec špatná bilance. Jestli jsem v předchozích dvou sezonách toho neodehrál víc, tak ne kvůli zdravotním problémům, ale proto, že trenér dával víc přednost jiným hráčům.

Paska o konci Rosického...