Premier League pro Čechy zavřena. Přímo šlo jen šťastných devět

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Jiří Skalák přestoupil do Brightonu, celku druhé nejvyšší anglické soutěže. Kdekdo ohrnoval nos. Proč „jen“ do druhé ligy. Odpověď je nasnadě. současná česká generace na Premier League nemá, ale i druhá nejvyšší liga na Ostrovech je pro Čechy terno. Jak herní, tak finanční.

Premier League pro Čechy zavřena. Přímo šlo jen šťastných devět
Deník Sport zveřejnil v tomto týdnu studii, v níž si všímá odchodů do Anglie, konkrétně do Premier League. A zveřejnil i devět fotbalistů, kteří do této prestižní soutěže šli rovnou z Česka, nikoliv tedy oklikou jako třeba Čech či Rosický. Zde je ta šťastná devítka:

LUDĚK MIKLOŠKO
Baník Ostrava–West Ham Utd. (1990)
V době přestupu: 29 let
V Anglii: 12 sezon
Do West Hamu přišel v únoru 1990, údajně za 300 tisíc liber. Postupem času se stal pro „Kladiváře“ legendou, odchytal přes tři stovky zápasů v ligových soutěžích, závěr kariéry strávil v jiném londýnském klubu, Queens Park Rangers.

[break]
JAN STEJSKAL
Sparta–Queens Park Rangers (1990)
V době přestupu: 28 let
V Anglii: 4 sezony
Do Queen‘s Park Rangers přišel po mistrovství světa 1990 a vydobyl si dobré postavení. Když v létě 1992 startovala Premier League, patřil k pouhým třinácti cizincům, kteří nastoupili v úvodním kole! Londýnský klub opustil v roce 1994. A zamířil do Slavie.

[break]
PAVEL SRNÍČEK
Baník Ostrava–Newcastle Utd. (1993)
V době přestupu: 22 let
V Anglii: 11,5 sezony
V Baníku nahradil Luďka Mikloška a brzy jej následoval do Anglie. V Newcastlu prožíval s týmem velmi úspěšnou éru. Později prošel i Sheffi eldem Wednesday, West Hamem a Porstmouthem. Po jeho předčasném úmrtí mu celá Anglie vzdala hold.

[break]
KAREL POBORSKÝ
Slavia–Manchester Utd. (1996)
V době přestupu: 24 let
V Anglii: 1,5 sezony
Skvělé výkony na EURO 1996 v Anglii mu vynesly jedno z nejlukrativnějšího angažmá pro české fotbalisty v historii. Ale v konkurenci Davida Beckhama a dalších to měl hodně složité, i proto v polovině druhé sezony přestoupil do Benfiky.


[break]
MILAN BAROŠ
Baník Ostrava–Liverpool (2001)
V době přestupu: 20 let
V Anglii: 5,5 sezon
Přišel jako velký talent, půl roku si ale zvykal na prostředí. Postupně se propracoval do základu, v ročníku 2004/2005 nastřílel 9 gólů a vyhrál Ligu mistrů. Po odchodu (2005) prošel ještě Aston Villou a přes Lyon se vrátil na hostování do Portsmouthu.

[break]
RADEK ČERNÝ
Slavia–Tottenham (2005)
V době přestupu: 31 let
V Anglii: 8,5 sezon Přestupu pomohl fakt, že společnost ENIC vlastnila oba kluby, ovšem Tottenham nikdy nelitoval. V Černém našli spolehlivou, profesionální dvojku. A po přestupu do QPR (2008) si zachytal mnohem víc. Krásně prodloužená kariéra.

[break]
MARTIN LATKA
Slavia–Birmingham City (2006)
V době přestupu: 21 let
V Anglii: půl sezony Do Premier League zavítal (na hostování) v lednu 2006. Hned pár dní po příjezdu do druhého největšího města Anglie si odbyl debut na Liverpoolu (1:1), poté však už přidal jen pět ligových startů a jeden pohárový. V létě se vrátil do Slavie.

[break]
MAREK MATĚJOVSKÝ
Ml. Boleslav–Reading (2007)
V době přestupu: 26 let
V Anglii: 2,5 sezony Pro Mladou Boleslav to byl první velký transfer směrem do ciziny. V Readingu se brzy po lednovém příchodu prosadil do základu a v březnu 2008 vstřelil na půdě Liverpoolu nádherný gól. Ani on nedokázal zabránit sestupu, v létě 2010 posílil Spartu.

[break]
MARCEL GECOV
Liberec–Fulham (2011)
V době přestupu: 23 let
V Anglii: 1 sezona Na Craven Cottage přišel po EURO „21“, nicméně místo v sestavě si nevybojoval, v Premier League odehrál jen sedm minut (2 zápasy), dvakrát naskočil do Evropské ligy, jednou do poháru. Po roce odešel z Fulhamu do belgického Gentu.

Marodi v Anglii: V kterém klubu je jich nejvíc? A kde nejmíň?