Dotahující se samostatná liga? Méně klubů ne, více zápasů ano

Ten, který dotahuje jednání ohledně odtržení první ligy od FA ČR, je nynější šéf Synot ligy Dušan Svoboda, který by nechtěl snižovat počet týmů, ale naopak zvýšit počet zápasů.

Dotahující se samostatná liga? Méně klubů ne, více zápasů ano
Video: Toni a spol. shořeli v Římě, Sevilla žádnou senzaci nedopustila

"Před lety mi lidé říkali, že je to nesmysl, nereálné přání. Dnes říkají: pojďme se bavit o podmínkách. Jsou za tím stovky hodin diskuzí a vysvětlování. Na všech nejdůležitějších věcech jsme rámcově dohodnutí, teď na všem intenzivně pracují právníci. Jednání nechci komentovat, můžu vám jen říct proces, který by měl následovat. V okamžiku, kdy se dohodneme na úrovni výkonného výboru FAČR, bude muset následovat dohoda na úrovni ligových klubů. Tady nepředpokládám, že by měl mít někdo zásadní problém. Nutná by byla i dílčí úprava stanov na valné hromadě. Obecně to působí, že tady Dušan Svoboda s Romanem Berbrem něco kují a až se domluví, tak to bude. Je to ale jinak, jedná o tom spousta lidí, schvalovací proces bude trvat několik měsíců," ozřejmil v rozhovoru pro idnes.cz Svoboda.

A co jeho kandidatura na šéfa příští samostatné ligy? "Teď se snažím dojednat dobrou smlouvu pro obě strany. Stále říkám, že čím silnější a ekonomicky stabilnější bude liga, tím silnější bude asociace. Nevymýšlíme tady nic nového, je to praxe, která je zavedená v evropských top soutěžích. Tomuto projektu se věnuji několik let, poslední rok a půl velmi intenzivně, vedl jsem celou řadu jednání, jsem s tím spojovaný. Bylo by ode mě zbabělé se zříct odpovědnosti, která není malá," pokračoval na webu idnes.cz funkcionář, jenž je považován za pravou rukou Daniela Křetínského.

Na atraktivnější snížení počtu účastníků to ale nevidí. "To je v současné době nereálné, neumím si to představit. A za sebe říkám, že ani mně by se to nelíbilo. Někdo říká, že by chtěl, aby se zápasy jako derby nebo Sparta - Plzeň hrály čtyřikrát ročně, ale myslím, že by je to trochu devalvovalo," doplnil zástupce Sparty, jehož slova publikoval portál idnes.cz.

K jedné zásadní změně by ovšem dojít mělo a to i přes zachování současného počtu šestnácti účastníků. "Mohli bychom zvýšit počet zápasů. Nemyslím si, že by hráči nesnesli větší herní zatížení. A souvisí to i s hodnotou televizních práv: chtěli bychom za ně víc peněz, tak televizím nabídneme desítky hodin obsahu navíc, otevřeme častěji stadiony. Hodnota Synot ligy je z mého pohledu pořád podhodnocená. Nemůžeme se srovnávat s Anglií nebo Německem. To je jako srovnání Škody a Bentley. Škodovka není špatné auto, jen je určené pro jinou cílovou skupinu. Myslím ale, že je český fotbal zajímavá obchodní příležitost. Otevřel bych debatu o úpravě herního modelu ligy, museli bychom si detailněji zanalyzovat, co to přineslo třeba v Polsku. Srovnání existují. Čekám bouřlivou debatu, protože fotbal je neuvěřitelně konzervativní prostředí. Mám obavu, aby to netrvalo stejně dlouho jako jednání o samostatné lize. Umím si představit nějaký barážový prvek ve spodní polovině tabulky a přidání zápasů v té horní," uzavřel na server idnes.cz místopředseda Fotbalové asociace ČR.

[img id="36845"]