Majitel Baníku: Deset miliónu sem, deset miliónů tam neřeším

Nový majitel Baníku - padesátiletý Václav Brabec - svůj vstup do ostravského klubu konzultoval také s Danielem Křetínským ze Sparty. Dle jeho slov společně jednali o jiné záležitosti, jíž vyřídili za tři minuty a pak se hodinu bavili právě o Baníku, s tím, že předseda letenského představenstva komentoval jeho rozhodnutí slovy "skvělé, další do party".

Majitel Baníku: Deset miliónu sem, deset miliónů tam neřeším
Dotahující se samostatná liga? Méně klubů ne, více zápasů ano

Problémů k řešení je však více než dost. "Baník nemá vlastní tréninkové centrum, nemá svůj stadión, téměř žádné sponzory ani majetek. Jediné co má, je jméno, kvalitní mládež, fanoušky a desítky miliónů korun dluhů. Nedokážu říct, kolik mě Baník už stál. Stále se to vyvíjí. Odkupuju pohledávky, které mají jiní věřitelé, vyplácím závazky Baníku směrem k partnerům, zaměstnancům. Nechci, aby to vyznělo rozhazovačně, ale deset miliónu sem, deset miliónů tam neřeším. Baník v tuto chvíli nemá, až na pár výjimek žádného sponzora. A pokud se nám nepodaří je sehnat, budu to muset doplatit já. Počítám s tím, že v prvních letech budu muset zajistit rozpočet 80 až 100 miliónů korun. S touto částkou budeme lepší průměr v lize," pronesl na stránkách sport.cz rodák z Českého Těšína, jenž do klubu pumpoval peníze i v době, kdy ještě nebyl jeho stoprocentním vlastníkem.

Funkcionář je přesvědčen o tom, že ačkoliv po padesáti letech první ligu zřejmě opustí, v soutěžním ročníku 2017/2018 by opět rád figuroval v nejvyšší soutěži. "Mám takový sen, o kterém zpívá i Jarek Nohavica. Že Baník jednou bude hrát proti Barceloně. To je ale opravdu jen sen. Mým prvořadým úkolem je vybudovat v Ostravě fotbalovou infrastrukturu, vrátit Baník, pokud sestoupí, zpátky do ligy a pak se rvát o to, aby patřil znovu mezi fotbalovou elitu," doplnil na webu sport.cz první muž šestnáctého celku Synot ligy, jenž stále řeší i kauzu s někdejším útočníkem mužstva Václavem Svěrkošem. "Je to nešťastná kauza, protože jde o spor s bývalým hráčem, ikonou. Baník je v tom ale trochu vedle, jako ručitel ještě z doby pana Petery. Podepsalo to tehdejší představenstvo. Jak jsem poznal Václava Svěrkoše, není to typ, který by se chtěl soudit a chtěl podvádět Peteru. Bohužel se to asi ještě potáhne. Rád bych vztahy narovnal, pracuji na tom."

A jak to vypadá s Bazaly, které nevyhovují prvoligovým stanovám? "Město vlastní Bazaly a je v kompetenci politiků, co s nimi udělají. Pochopitelně cítím spojení fanoušků s Bazaly, chodil jsem tam už jako dítě. Je to složitá věc a určitě se o tom budeme s představiteli města bavit, ostatně už jsme jednali s panem náměstkem pro sport Martinem Štěpánkem. Je to však hodně složitá problematika. Mým přáním je, aby se podařilo stadion zrekonstruovat, aby měl Baník svůj stánek. Není to však věc Baníku, ale města. V souvislosti s druhou ligou by to bylo štěstí v neštěstí, vrátila by se na Bazaly ta atmosféra, co tam bývala. Mým přáním ale je, vrátit se co nejdříve do první ligy, a pak bychom znovu měli problém se stadionem, protože Bazaly neodpovídají standardům první ligy. A už mi bylo řečeno, že ani druhé. Vše by se muselo analyzovat," uzavřel portálem fcb.cz citovaný Brabec.