S Horníkem přišlo i cinklé jaro? Proč Královec tlačil Spartu?

[hot]PSALI JINDE[/hot] Vzhledem k letošnímu francouzskému Euru 2016 (10. června až 10. července 2016) začala druhá část Synot nezvykle brzy - už druhý únorový víkend - a všichni aktéři mohli být rádi, že v Česku už také spíš zavládlo jaro. Jinak vše začalo bez překvapení. Vedoucí duo shodně, byť s obtížemi, vyhrálo (Sparta v sobotu otáčela z 0:1 výsledek na 2:1 ve Zlíně, vedoucí Viktoria Plzeň v neděli po vedení 2:0 udržela výhru 2:1 na Slovácku). Třetí Mladá Boleslav pak i díky dvěma gólům exostravana Baroše rozdrtila nevinné mladíčky z Baníku 3:0.

S Horníkem přišlo i cinklé jaro? Proč Královec tlačil Spartu?
Nejen „S“, i Plzeň posílila! Chybujícího Procházku střídá Hubník

V sobotu večer v Edenu před slušnou návštěvou (přes 12 tisíc diváků) posílená Slavia i bez zraněného kanonýra Milana Škody zdolala svého neoblíbeného soupeře z Brna také vcelku jasně 2:0. Takže ze silné pětky jen citelně oslabený Slovan Liberec v páteční jarní premiéře na Julisce podlehl domácí Dukle 0:2. Ale to se stejně tak trochu čekalo. Jako i to, že Peltův a Horníkův Jablonec, s nímž se znovu musí počítat, doma utluče Jihlavu (2:0) a že to bude nejspíš s těžkou pomocí sudího. A také bylo! První jarní kolo bez jakýchkoliv diskusí nekompromisně ukázalo, že si v zákulisí silnější psi budou v duelech se slabšími kusy užívat měrou vrchovatou. A kdo do jejich smečky patří? Plzeň, Sparta, Jablonec a nově nejspíš i silná „čínská“ Slavia.

Nejvíc se logicky mluvilo o sobotním odpoledním utkání Jablonec – Jihlava. Nedělní Blesk to viděl jasně už v titulku „Horník + rozhodčí = Jihlava 2:0.“ Za stavu 0:0 neodpískaná penalta proti Severočechům za faul na Voltra, sporný neuznaný jihlavský gól, pak dvě červené karty hostům s přifilmovanou penaltou (Tecl) navíc. „Ííívan Horník!“ uznale skandovali jablonečtí fanoušci, kteří z policejních odposlechů svého „klasika“ dobře vědí, že „důležitý sou body a je jedno jak.“

Záhada jménem Královec budila úžas

V první půli marná Sparta ve Zlíně vyhrála hlavně kvůli tomu, že bolavého Lafatu na hrotu po pauze za stavu 0:1 nahradil Šural, jehož zase na levé straně zálohy umně zastoupil Ladislav Krejčí. Během necelých dvou minut na sklonku první čtvrthodiny druhého dějství Sparta dvakrát skórovala. U prvního Brabcova gólu sice Zlínští vehementně reklamovali ofsajd, ale to se nedalo z dostupných záznamů potvrdit.

Z úplně jiných momentů se však zdálo, že údajně osvědčený plzeňský „berbrovec“ Královec ve Zlíně najednou usilovně tlačil sparťanskou káru.

Jak napsal ve svém Glosáři na serveru Aktuálně.cz Luděk Mádl: „Zlínu se výkon sudího Královce nemusel líbit hned z několika důvodů. Zvonkohra na Dostálovy tyče přišla po odpískání faulu, který Šural tak z 80 procent nafilmoval. O ‚oranžovou‘/červenou kartu místo žluté si říkaly zákroky sparťanů Costy či Marečka. Ale nejvíc emocí přinesl závěr, kdy Poznar zatáhl míč středem ke sparťanské šestnáctce, kde ho faulem zastavil sparťan Brabec. A byl za to oceněn žlutou kartou. Asi celkem po právu, jeho spoluhráči nebyli té situaci daleko. Jenže vzápětí se Krejčí v průniku po levém křídle ocitl na zemi po zákroku Bartolomeua, který k úžasu všech obdržel od Pavla Královce, který asi pojede pískat turnaj Euro 2016, kartu červenou.“

Když už jsme u toho Eura 2016, opakovaně tvrdím, že Královec na evropský šampionát nepatří. Zlínský výkon tohoto údajného sepisovače fotbalových „antichart“ proti neposlušným kolegům s píšťalkou to jen potvrdil. Anebo Pavel Královec umí pískat velmi dobře a v sobotu to ve Zlíně dělal schválně, pak ovšem na ME 2016 nepatří z důvodů morálních.

Otázkou je, jak už bylo vyřčeno, proč sudí s pověstí údajného spřízněnce největšího sparťanského soupeře straní najednou Pražanům? „Vypadá to tak, že se obecně bude pískat ve prospěch všech silnějších psů. A když pak na sebe tihle psi narazí v přímém souboji? No, pak to může být rovina, což by bylo fajn, nebo dosavadní česká klasika. Tedy podle osvědčeného vzoru plzeňských práv,“soudí znalec českého fotbalového zákulisí...

...a co další témata tradiční Procházky ligovým děním? Například "Mazácká Plzeň i Karel Hrubeš" či "I Kocourek si našel silnějšího psa?". Více se dočtete na portálu fotbal.hattrick.cz.