Kavalíři na hřištích aneb Největší gentlemani v historii

Ne každý dostane od Boha dar, aby bez práce mohl hned okusit i koláče. Trvá to mnoho let a ukryto je za tím hodně práce, než se hráč dokáže prosadit a hrát na nejvyšších úrovních. Ještě složitější je pak si zachovat svou tvář a být přirozeným vůdcem, který nemusí všechny přesvědčovat jen silou a řečmi. Velikán se pozná tak, že má kvalitu na míči, duchem je za každé situace sportovcem a umí jít všem ostatním příkladem. Podívejme se na největší kavalíry zelených pažitů, které jsme měli tu čest poznat.

Kavalíři na hřištích aneb Největší gentlemani v historii
Pět historicky nejlepších střelců Serie A

5) Andrea Pirlo


Tento žebříček nelze nezačít italským reprezentačním veteránem, kterého bylo v Evropě naposled možné spatřit v dresu Juventusu. Během čtyř sezón u Staré dámy se čtyřikrát radoval ze Scudetto. Andrea Pirlo je známý pro svůj charakter na hřišti a schopnosti, ze kterých lze těžit celý tým. Během celé své kariéry obdržel jen jednou červenou kartu a mnohými byl označován jako „Pan dokonalý“ nebo „Architekt“.

[break]
TOP 10 Ligy mistrů všech dob: Kdo patří ke králům soutěže?

4) Ryan Giggs


Jen velmi málo hráčů dokázalo být celou svou kariéru věrno jen jednomu týmu. Bývalý reprezentant Walesu a Anglie patřil ke klíčovým oporám Rudým Ďáblům a na Old Trafford nechal tělo i duši. Není náhodou, že v úspěšné éře pod taktovkou Sira Alexe Fergusona získal tolik zkušeností, že po trenérském fiasku Davida Moyese dočasně převzal úlohu trenéra a i nyní se o něm spekuluje o nástupci Louise van Gaala. Giggs měl vždy skvělý smysl pro fair play a respektoval každého soupeře.

[break]
Tři fakta o Pogbovi, které pravděpodobně nevíte...

3) Xavi Hernández


Tento španělský veterán byl synonymem barcelonského herního pojetí označovaného jako Tiki-Taka. Xavi pomohl na Camp Nou k velkému počtu úspěchů a velmi platným byl i ve své reprezentaci. Celou jeho kariéru se vyznačoval fair play, neboť nikdy nediskutoval nad výroky rozhodčích a na trávníku se choval jako skutečný kavalír. Od fanoušků Barcelony si pak vysloužil cenu právě za fair play. Loučení s katalánským gigantem doprovázely slzy, ale čas člověk prostě nedokáže zastavit.

[break]
Nejlepší dvacítka Barcelony všech dob: Messi, Cruyff či Guardiola?

2) Edwin Van Der Sar


V Premier League není možné najít fanouška, který by neznal jméno legendárního nizozemského brankáře, který prošel Fulhamem a Manchesterem United. Edwin Van Der Sar je označován za jednoho z nejlepších gólmanů historie, který má ve své vitríně hned řadu ocenění. Bezmezně milován publikem byl nejen za své výkony mezi třemi tyčemi, ale i mírumilovnému projevu a bezkonfliktnímu charakteru. V mnoha případech uměl na trávníku vyřešit bouřlivé chování svých spoluhráčů diplomatickým přístupem.

[break]
Zajímavé mládí, které ukrývá portugalská Primeira Liga

1) Miroslav Klose


Jeden z nejlepších útočníků posledních let, kterému to skvěle pálilo nejen v klubové sféře, ale především pak v reprezentačním dresu. Skvělý zabijácký instinkt však nebyl podporován snahou jít přes mrtvoly a prosadit za každou cenu. V tomto případě se jednalo o kanonýra, který na trávníku vždy působil zcela přirozeně a s nevšední lehkostí dokázal uspět v záměru, pro který byl na hrací plochu vyslán. Důkazem fair play pak může být i zápas Neapole s Laziem, kdy vstřelil branku poté, co udeřil rukou soupeře. Ihned šel pak za rozhodčím a řekl mu, že se dopustil faulu a branka by neměla být uznána.

Šest tváří, které Chelsea neměla ze svých řad uvolnit