Berbr chtěl od novináře lízat řiť! Za co teď žádá statisíce?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Tak už je to venku. Místopředseda FAČR Roman Berbr a šéfka komise rozhodčích Dagmar Damková chtějí po bývalém mezinárodním sudím Liboru Kovaříkovi 800 tisíc korun a omluvu v médiích. Omluvit by se jim podle jejich názoru měl i olympijský vítěz a internacionál Ladislav Vízek, po němž plzeňské partnerské duo navíc požaduje 100 000 korun. „Jen“ omluvu pak chtějí od dalšího bývalého arbitra Antonína Korduly. Žaloba hrozí i dalším, například bývalému špičkovému asistentovi Tomáši Kovaříkovi. Berbr s Damkovou rozeslali svým veřejným kritikům usnesení, v němž je žalují ve věci ochrany osobnosti a požadují finanční satisfakci.

Berbr chtěl od novináře lízat řiť! Za co teď žádá statisíce?
Synot liga je zcela neregulérní aneb Návod, jak vyhrát titul

V souvislosti s tím je třeba připomenout, že před necelými deseti lety, v květnu 2006, tentýž Roman Berbr vulgárně telefonicky a prostřednictvím SMS urážel redaktora Blesku Libora Pospíšila, jehož nazýval „debílkem“ a opakovaně po něm chtěl, aby mu vylízal řiť (v jeho podání „p.del“). Známý psychiatr Jan Cimický na základě těchto projevů potom označil Berbra „za agresivní psychopatickou osobnost.“ Dnešní místopředseda FAČR, tehdy vlivný člen komise rozhodčích a delegát, se poté redaktorovi omluvil a připustil, že doktor Cimický „má možná pravdu.“

Deník Sport kauzu „B + D vers. Libor Kovařík a spol.“ shrnuje následujícím způsobem: „Libor Kovařík v srpnu 2015 ukončil kariéru a popsal poměry mezi arbitry. Z překračování pravomocí obvinil Romana Berbra. Dagmar Damkovou označil za jeho loutku. Přidali se další kritici, kteří tuto výpověď potvrzovali nebo přidávali vlastní kritický názor. V září Berbr a Damková oznámili, že podnikají právní kroky, a kritikům zaslali písemnou výzvu k omluvě a zaplacení různých částek. Žádný z oslovených tak neučinil, proto došlo na žaloby ve věci ochrany osobních údajů.“

Je už také známo, že Libora Kovaříka bude zastupovat právnička Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace bývalých hráčů a bývalá předsedkyně Odvolací a revizní komise FAČR. „Má dobrou pověst a také zná poměry v českém fotbale,“ vysvětlil v deníku Sport Libor Kovařík.

Žalovaní mají od doručení usnesení třicet dnů na to, aby se písemně vyjádřili, případně uvedli argumenty na svou obranu. „Soud připomíná, že účastníci jsou povinni označit důkazy k prokázání svých tvrzení,“ píše se v usnesení. Pokud žalovaný během třiceti dnů nepodnikne žádné kroky, má se za to, že žalobu uznává.

Vybrali si oblíbenou právničku Heleny Vondráčkové


Jak píše Sport, všichni žalovaní už ale potvrdili, že půjdou k soudu. A budou nejspíš navrhovat její zamítnutí v celém rozsahu, jak už např. sdělil Vízkův obhájce Vlastislav Málek.

Roman Berbr s Dagmar Damkovou už se pochlubili, že si vybrali Janu Galvasovou, právničku, která mj. zastupovala zpěvačku Helenu Vondráčkovou a jejího muže Martina Michala (ten v 90. letech vlastnil xaverovský a kladenský fotbalový klub, jež pak ovšem skončily nepříliš slavně).

Galvasová má sice zkušenosti s kauzami na obranu osobnosti, ale i ona některé své mediálně známé případy – např. s publicistou Janem Rejžkem či dcerou herce Andreje Hryce Wandou - prohrála.

Vrchní soud v Praze sice v minulosti Rejžkovi nařídil omluvu a verdikt potvrdil i Nejvyšší soud, Ústavní soud ale rozsudek zrušil. Obecné soudy podle něj nerespektovaly právo na svobodu projevu.

Stejně tak Galvasová neuspěla ve známé žalobě, kdy opět Ústavní soud definitivně potvrdil, že zpěvačka Marta Kubišová nemusí platit Agentuře MM Praha, jejímž jednatelem byl Martin Michal, 1,38 milionu korun za zrušené turné skupiny Golden Kids.

Sedm let, či deset měsíců, rozvědka, nebo kontrarozvědka?


Pokud je o důvěryhodnost žalujícího Romana Berbra, v jeho známých výrocích jsou mnohé rozpory. Například v roce 1995 byl coby ligový sudí svazovou disciplinárkou potrestán za křivou výpověď vůči tehdejšímu sportovnímu řediteli Slavie Františku Ciprovi, jehož nejprve obvinil z nabízení úplatku a pak posléze přiznal, že si to celé vymyslel.

V roce 2013 autorovi knihy „Kmotr fotbal“ Luďku Mádlovi Berbr mj. tvrdil, že před Listopadem 1989 pracoval sedm let pro rozvědku StB, jenže ve stejném roce sdělil svazovému týdeníku Gól, že to bylo jen deset měsíců a že šlo o kontrarozvědku.

Berbr: Ty debílku, vyliž mi p.del!


Šokující – i z hlediska nynějších požadovaných omluv – je ovšem Berbrovo chování z května roku 2006, kdy byl vlivným členem komise rozhodčích a delegátem svazu.

Redaktor deníku Blesk Libor Pospíšil tehdy napsal, že Roman Berbr tehdy byl spolu s rozhodčí Dagmar Damkovou s Čedokem za „podivných“ okolností na dovolené v Brazílii.

Berbrova reakce byla zběsilá.

Popisuje to deník Blesk z 22. května 2006: „Berbr. Tohle jméno uviděl náš redaktor Libor Pospíšil na displeji svého mobilu mezi nepřijatými hovory. Zavolal zpátky.

Ty debilku, jedu zase do Brazílie. Vezmu tě s sebou, můžeš mi tam lízat pr.el,‘ ozvalo se ze sluchátka. ‚S kým mluvím?,‘ zeptal se překvapený kolega. Nechtěl věřit, že hovoří s Romanem Berbrem, jenž byl před loňskou valnou hromadou šéfem Košťálova volebního štábu. ‚Seš chudák, ty na to nemáš, budeš mi lízat pr.el.‘ Víc redaktor neslyšel, neboť hovor ukončil.

Ze stejného čísla potom dostal smršť téměř dvaceti textových zpráv (o telefonátech nemluvě), obsahem velmi podobných, z nichž některé otiskujeme v plném znění i s časem odeslání.

8:57:36 - Prijedes me vylizat tu pr.el?
9:01:40 - Prijed me ji vylizat, lizes i jinym. Pospisile prijed. Nebud mejdlo.
9:24:55 - Nebud slaboch. Ja te jen chci rikat, co delam. Ted jdu do hotelu na snidani. Co ty, cos měl dobryho?
9:52:16 - Co delas kluku? Snidane byla fajn, jdu na fotbal. Osetruj si jazyk!!
12:27:01 - Pospisile, mas tel s fotakem? Poslal bych te nejake fotky. Fakt, vazne, mam novyho Mercedesa. Dej vedet.“


Agresivní psychopatická osobnost?


Ve stejný den, 22. května 2006, pak Blesk napsal: „Agresivní psychopatickou osobností je podle psychiatra Jana Cimického Roman Berbr. Lékař tak soudí z SMS zpráv, které Berbr posílal v reakci na článek v Blesku. Ten člověk je zřejmě takzvanou A-osobností. To jsou lidé explozivní a agresivní. Často jejich chování končí infarktem nebo prasklým žaludečním vředem, říká Cimický. Podle primitivních Berbrových projevů míní, že jde o jednoduchého člověka, který se nějakým způsobem dopracoval do postavení, jež je nad jeho schopnosti. ‚Připomíná mi milionáře Bohuše z filmu Kurvahošigutntag. I člověk, jehož esemesky mi citujete, dává na odiv, že chodí do hotelu na snídani a má mercedes.

Cimický se nedomnívá, že by se měl Berbr léčit. Jeho úsudek ale nepotěší rozhodčí, jimž tento muž šéfuje: ‚Lidé s touhle poruchou dokážou svým podřízeným udělat peklo na zemi,‘ tvrdí renomovaný psychiatr.“


Pakoval se Berbr kvůli Paroubkovi?


Tolik Blesk z května 2006 a téměř deset let stará kauza. Dlužno dodat, že Roman Berbr se pak redaktorovi Blesku Liboru Pospíšilovi omluvil s tím, že má doktor Cimický možná pravdu.

Berbra si tehdy za jeho vulgární výroky chtěla předvolat i disciplinární komise svazu v čele s Alexanderem Károlyim.
Několik dní poté ovšem sám Berbr ze svých funkcí odstoupil s tím, že „si potřebuje dát dohromady rodinný život.“

V zákulisí ovšem dobře informované zdroje tvrdily, že to bylo na popud tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka, mj. velkého znalce fotbalu a příznivce pražské Slavie. Místopředseda Vlastimil Košťál totiž po Paroubkovi chtěl státní miliardu na výstavbu Národního stadionu. Ten to měl údajně přislíbit, ovšem s tím, že Košťál a spol. musejí rozprášit celou velmi kritizovanou komisi rozhodčích včetně Berbra.

Buď jak buď, Berbr se tehdy rychle pakoval.

„Nemáme pět sudích, mezi nimiž bychom se mohli rozhodovat“


Co je však rovněž zajímavé, už v roce 2006 psal Bĺesk o tom, že Berbr řídí rozhodčí, přestože předsedou komise byl Václav Krondl. Dnes Roman Berbr žaluje Libora Kovaříka mj. za to, že řekl, že sudí neřídí Dagmar Damková, ale její partner.

Přede dvěma lety, v březnu 2014, ovšem Roman Berbr v rozsáhlém interview pro časopis HATTRICK mj. řekl: „Samozřejmě nepopírám, že se o rozhodčí v Česku zajímám. A vidím tu problém. Ze 104 lidí máme v Čechách dva, kteří mají na to pískat nejvyšší soutěž. Není zde pět sudích nejvyšší kvality, mezi nimiž bychom se mohli rozhodovat. Pro ligu musíte být pořádně psychicky připraven, mít vhodnou postavu, mít zkušenosti, to se nedá předem naučit.“

Takhle mluví člověk, který coby místopředseda FAČR nemá s rozhodčími vůbec nic společného, který je neřídí?

„Není zde pět sudích nejvyšší kvality, mezi nimiž bychom se mohli rozhodovat.“

Kdo by měl rozhodovat? „My“? Ten, který arbitry řídí, zdálo by se logicky.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="44391"]