Analýza slávistických posil: Jak se v Edenu daří nováčkům?

V zimním přestupovém období byla nejaktivnější Slavia, která s čínským kapitálem výrazně posilovala kádr, jenž by měl útočit na evropské poháry. Přišli brankář Jiří Pavlenka z Ostravy, obránce Jan Bořil z Mladé Boleslavi a záložníci Antonín Barák z Příbrami a Josef Hušbauer ze Sparty. Z útočníků se nově v Edenu hlásili Muris Mešanović z Jihlavy, Lukáš Železník ze Zlína a Jaroslav Mihálik z Žiliny (Zdeňka Linharta, který byl zapůjčen na hostování, si posvítíme příště). Jak se těmto borcům dařilo v prvních čtyřech jarních kolech? Vezměme to odzadu...

Analýza slávistických posil: Jak se v Edenu daří nováčkům?
Derby v neděli 20. 3., předprodej v pátek! Na O2 Sport Kohák a F.R. Čech

Jiří Pavlenka, brankář

Obrana Baníku dala svému brankáři Pavlenkovi na podzim spoustu příležitostí vyniknout. A ten svými výkony zaujal vedení Slavie. V ostrém zápase si zachytal až na hřišti Mladé Boleslavi, kde však kvůli špatnému postavení v brance pustil v 85 minutě chytatelnou střelu Jakuba Rady, která se ukázala být rozhodující. Jestli se uchytí v této sezóně na pozici jedničky je tak velmi nejisté. Spíše se v případě Pavlenky jedná o dobrou investici do budoucna.

Jan Bořil, obránce

Univerzálního obránce si Dušan Uhrin vytáhl už v Mladé Boleslavi z dorostu do áčka. Když měl současný trenér Slavie v zimě možnost přivést si nové hráče, neváhal a znovu sáhnul po Janu Bořilovi. Ten může hrát na obou krajích obrany, což se hodí zejména při vynucených absencích. Na ty zřejmě bude muset čekat v případě Jana Mikuly a Tomáše Jablonského, kteří na krajích dostali přednost v posledních dvou utkáních.

[break]
Antonín Barák, záložník

Reprezentant do 21 let se letos probil do prvního týmu Příbrami, příliš dlouho se tam ale neohřál. Svými výkony a slušnou útočnou produktivitou si řekl o angažmá v ambiciózní Slavii, kde však na větší šanci teprve čeká. V rámci herního vytížení ho mohla Slavia ještě ponechat půl roku v Příbrami, ale i v dresu červenobílých určitě svoji šanci dostane. Spolu s ním přišel i další mládežnický reprezentant a útočník Zdeněk Linhart z Českých Budějovic, který však obratem zamířil na hostování do Táborska. Slavia tak zřejmě chce odčinit přestupovou politiku z nedávných let, kdy se příliš brzy a jednoduše zbavovala svých odchovanců, kteří se pak následně výrazně prosadili v jiných klubech.

Josef Hušbauer, záložník

Svoji formu z poslední mistrovské sezóny Sparty stále hledá, ale i tak patří bezpečně do ligového nadprůměru na své pozici. Umí dát hře myšlenku a je vhodným parťákem pro mladšího Součka, který zatím mozkem hry být nemůže. Na druhou stranu se od bývalého sparťana očekává efektivita ve finální fázi a Hušbauer zatím na svém kontě nemá jediný gól ani asistenci. Ve Slávii má ovšem na rozdíl od svého předchozího klubu daleko více prostoru na to, aby se rozehrál, tudíž od něj můžeme ještě očekávat velké věci.

[break]
Muris Mešanović, útočník

Mešanovićovi by mělo vyhovovat, že oproti podzimu změnila Slavia hru na dva klasické útočníky. A bosenský forward prožil v novém klubu úvod jako hrom, když už po 14 minutách hry vsítil svoji první branku. Hodně vidět byl i v zápase proti své Jihlavě, kde mj. nastřelil tyč. Druhý gól přidal v posledním zápase na hřišti Mladé Boleslavi a Slavii se tak zatím velmi vyplácí. Předevšem poté, co se gólově odmlčel Milan Škoda, je přítomnost útočníka, který má střeleckou formu, pro sešívané nesmírně důležitá. Přestože má Mešanović jen 177cm, dokáže se prosadit i hlavou a ve spolupráci se Škodou může tvořit velmi obávaný útok.

Lukáš Železník, útočník

Železníka zdobí především bojovnost. Svým nasazením umí tým vybudit ve chvílích, kdy se tolik nedaří. Ne nadarmo byl ve Zlíně kapitánem. Za Slavii zasáhnul do všech 4 ligových mačů, avšak dvakrát pouze v roli střídajícího hráče. Přestože má na svém kontě po podzimu úctyhodných 8 branek, typický kanonýr to není. Spíše než gólové hody se od něj dá očekávat průbojnost a vytváření tlaku na obránce, ze kterého pak mohou těžit jeho spoluhráči. Ve svých 25 letech má navíc ve Slavii ideální možnost posunout se o úroveň výš.

Jaroslav Mihálik, útočník

Slovenský mistr ze sezony 2011/2012 dorazil do vršovického Edenu jakožto poslední nová tvář. Šanci však dostal mnohem výraznější, než například stejně starý středopolař Antonín Barák. Mihálik dosud v české nejvyšší soutěži nastoupil třikrát a ačkoliv na první přesný zásah stále čeká, dohromady už strávil na trávnících 180 minut čistého času. Na slovenské mapě už před svým příchodem do české metropole stačil nasbíral 22 prvoligových tref, kdy si asi otevře střelecký účet také v Praze?