Špičkové týmy, které slavily úspěchy i bez držení míče

Držení míče vyhrává zápasy, tedy většinou. Styl hry, při kterém je často balón na kopačkách jednoho týmu úspěšně praktikuje například Barcelona, podobně hraje i Arsenal. Uspět se ovšem dá i se zcela odlišnou taktikou, což nám v minulosti řada velkoklubů dokázala. O kterých je řeč?

Špičkové týmy, které slavily úspěchy i bez držení míče
Trio klubů, kde by mohl v nové sezóně hrát Götze

Borussia Dortmund

Německý klub zažil v době nedávné pod Jürgenem Kloppem veleúspěšné období, když v letech 2011 a 2012 dokázal v Bundeslize přetlačit slavný Bayern Mnichov a dvakrát prestižní soutěž díky perfektně zmáknuté taktice založené na rychlých protiútocích ovládnout. Podíval se dokonce do finále Ligy mistrů, kde nestačil právě na svého bavorského soka. Tehdejšímu kádru vévodili hráči jako Nuri Sahin, Robert Lewandowski či Shinji Kagawa.
[break]

Real Madrid

Bílý balet pod Josém Mourinhem zažil dobré i špatné. Mezi to dobré určitě patří ligový triumf s devítibodovým náskokem na druhou Barcelonu. Portugalskému stratégovi se to povedlo s taktikou, která se o držení míče rozhodně neopírala. Díky tomu vytvořil i řadu nových rekordů. Real dal například 121 branek za sezonu a dokonce dokončil ligovou soutěž se ziskem 100 bodů!
[break]Trio horkých favoritů na zisk současného klenotu Schalke 04

Chelsea

V roce 2012 se sice Blues hrubě nedařilo na scéně Premier League, zato si to vynahradili jinde. Ovládli FA Cup a především Ligu mistrů, kde si poradili i s Barcelonou. Katalánci měli ve čtvrtfinále držení míče 72,8 %, na postup jim to však nestačilo.
[break]Ramseyho góly? Předzvěst smrti celosvětově známých lidí

Inter Milán

Rukopis Josého Mourinha byl hodně patrný i v milánském Interu, který pod taktovkou „Special One“ v letech 2008 až 2010 předváděl výborné výkony. Ty završil ziskem historického treble v poslední sezoně. Památný je především semifinálový střet s Barcelonou z roku 2010, ve kterém hráli Italové více jak hodinu bez vyloučeného Thiaga Motty. Barca sice dokázala dát gól, ale jen jeden, což v konečném součtu na postup nestačilo. Ve finále si pak Inter poradil 2:0 s Bayernem a mohl slavit.
[break]

Leicester City

Nejaktuálnějším příkladem je anglický Leicester City, jenž překvapivě vévodí Premier League a kráčí za šokujícím titulem. Lišky pod vedením Claudia Ranieriho daly již 48 branek, což je samo o sobě velmi solidní číslo. Ještě zajímavější je ale fakt, že jim k tomu stačilo pouze 43,3 % držení míče! Hůře je na tom pouze West Bromwich (14. místo v tabulce) a Sunderland (19. místo). Protiútoky Leicesteru se ukazují jako smrtelné.