Chyba médií: šance Slavie na Evropu se neztrácejí, půjde to asi i z 5. příčky

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Média se pletou. Jediný sportovní deník v zemi sice ve svém nedělním vydání po sobotní ligové porážce červenobílých Mladé Boleslavi (1:2) v titulku na první straně senzačně hlásal: „Slávistické ambice na evropské poháry se ztrácejí“, ale není to pravda. A to přesto, že se v textu dále suverénně konstatuje: „Pohárové ambice Slavie jdou po prohře 1:2 stranou.“

Chyba médií: šance Slavie na Evropu se neztrácejí, půjde to asi i z 5. příčky
Derby v neděli 20. 3., předprodej v pátek! Na O2 Sport Kohák a F.R. Čech

Je to chyba, stačí si jen ujasnit, kolik českých týmů postupuje v sezoně 2016/2017 do předkola Evropské ligy. Celkem tři – dva z nejvyšší soutěže, tedy týmy na 3. a 4. místě (ten lepší do 3. předkola, horší do 2. předkola) a vítěz Poháru FAČR/Mol Cupu (do 3. předkola). A protože to podle vývoje v poháru vypadá tak, že jeho budoucí vítěz skončí v Synot lize mezi prvními čtyřmi týmy, je dosti pravděpodobné, že do kvalifikace EL se letos půjde i z pátého místa, které právě nyní celkem jisté okupuje pražská Slavia. Což logicky znamená, že její ambice na pohárovou Evropu se neztrácejí.

Slávisté mají po 20. kole Synot ligy z páté příčky na třetí Mladou Boleslav ztrátu pěti bodů, na čtvrtý Liberec jim po nedělní domácí remíze Slovanu se Slovákem (0:0) scházejí tři body. I kdyby to tak zůstalo i po 30. kole, měli by slávisté velké šance na postup do kvalifikace Evropské ligy.

Do semifinále MOL Cupu by totiž měly postoupit tři týmy z nejlepší ligové čtyřky – vedoucí Plzeň (první čtvrtfinálový duel nad Olomoucí vyhrála doma 4:2), druhá Sparta, či čtvrtý Liberec (v prvním vzájemném duelu pod Ještědem zvítězil Slovan 2:1) a třetí Mladá Boleslav (hraje s druholigovým Hradcem Králově).

Jedině v případě, že by Olomouc či Hradec Králové překvapily, nebo Mol Cup celkově vyhrál Jablonec, či Dukla (první čtvrtfinále těchto týmů na Julisce skončilo 0:0), by celek z páté ligové příčky do předkola Evropské ligy nešel.

Takže z toho logicky vyplývá, že šance Slavie na evropské poháry navzdory jejímu pátému místu a sobotní prohře v Mladé Boleslavi se neztrácejí, ale zůstávají dosti reálné.


Popadané slávistické hvězdy „Made in Cina“


To však neznamená, že by slávisté neměli na sobě zapracovat. A to jak po stránce sportovní a výkonnostní, tak po stránce výstrojní. V zimě jsme byli svědky velkého boje slávistické fanouškovské obce za zachování tradičních symbolů, včetně typické hvězdy. Jenže v Boleslavi se ty hvězdy na venkovních dresech Slavie dosti odchlipovaly. Mešanovič ji po pár minutách dokonce ztratil, Jablonskému držela na triku jen na vlásku, silou vůle.

Bylo to poněkud nedůstojné, ostatně fanoušci červenobílých Jaroslavu Tvrdíkovi, českému zástupci čínského většinového majitele, firmy CEFC, pohotově vzkazovali, aby dresy raději nepořizoval formou „Made in China“ z nějaké tržnice.

Sparta hraje pohárovou odvetu s Libercem v „repretermínu“


Nekvalitním způsobem je řízen i Pohár FAČR/Mol Cup, který v tomto komentáři hraje zásadní roli. Jak jsem minule psal, po odložení ligového zápasu Dukla – Sparta chybějí v jarním kalendáři náhradní termíny. Takže v případě osmifinálového úspěchu Sparty v Evropské lize proti Laziu Řím hrozilo, že se česká pohárová soutěž vůbec nemusí dohrát.

Tři jarní termíny Mol Cupu (odvetné čtvrtfinále a pak obě semifinále) se totiž překrývají s termíny odvetného osmifinále a obou čtvrtfinálových duelů Evropské ligy!

Organizátoři nakonec zvolili jedinou možnost, jak si alespoň v případě čtvrtfinále Mol Cupu pomoci. Psal jsem tu o ní již minulý týden. Ve vší tichosti funkcionáři ze Strahova stanovili letenskou odvetu čtvrtfinále Sparta – Liberec na středu 30. března (od 18 hodin). Tedy necelých 24 hodin po mezistátním utkání Švédsko – Česko, jež se hraje v úterý 29. března večer ve Stockholmu.

Pak už vše záleželo jen na dobré vůli reprezentačního trenéra Pavla Vrby, zda sparťany vyzkouší v prvním pražském přátelském utkání proti Skotsku (hraje se na Letné ve čtvrtek 24. března) a při druhém duelu ve Švédsku je bude kvůli pohárové odvetě a všeobecně náročnému programu šetřit.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="49985"]