Sudí Vaňkát obžalovaný ze spolupráce s albánským gangem píská ČFL!

[hot]PSALI JINDE[/hot] Skandál! Kterého si ovšem nikdo z vedení českého fotbalu příliš nevšímá. Přitom jde o zásadní poškození dobrého jména sportu číslo 1, což se zase podle disciplinárního řádu trestá. Jak koncem minulého týdne informovaly server Aktuálně.cz i deník Aha!, již se rozběhl proces, ve kterém policista a fotbalový sudí Zdeněk Vaňkát figuruje na lavici obžalovaných. Orgány činné v trestním řízení Vaňkáta, jenž se dostal až na ligovou listinu rozhodčích, obvinily, že spolupracoval s albánským gangem zlodějů, který měl v úmyslu vykrást vilu pražského politika Rudolfa Blažka.

Sudí Vaňkát obžalovaný ze spolupráce s albánským gangem píská ČFL!
Chyba médií: šance Slavie na Evropu se neztrácejí, půjde to asi i z 5. příčky

Pro Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) to ovšem není důvod, proč by Vaňkáta měla omezovat ve výkonu funkce arbitra. Nominovala jej totiž jako hlavního rozhodčího k řízení zápasu úvodního jarního kola České fotbalové ligy (ČFL), třetí nejvyšší soutěže. V sobotu dopoledne si tedy Zdeněk Vaňkát vesele odřídil zápas ČFL Písek-Benešov (3:0), mj. v něm udělil čtyři žluté karty, tři domácím, jednu hostím.

Byl to po delší době jeho první zápas, od 14. dubna 2015 totiž fotbalová utkání nerozhodoval, protože byl uvězněn ve vyšetřovací vazbě.

Pikantní na celé věci je, že český výkonnostní fotbal má ve FAČR na starosti Roman Berbr coby druhý místopředseda FAČR organizačně pak ČFL a divize spadají pod Řídící komise pro Čechy, kterou pro změnu vede Berbrova životní partnerka Dagmar Damková. Sudí pak k jednotlivým zápasům ČFL a divize nominuje komise rozhodčích, již řídí Martin Schröter.

Rozhodují se prý podle sportovních kvalit

Na otázku reportéra Aktuálně.cz, jestli by nebylo citlivější počkat s Vaňkátovými nominacemi k utkáním až poté, co skončí soud, Martin Schröter odvětil: „Asi na to máte nějaký svůj názor, já zase svůj, fotbalový. My rozhodčí nasazujeme podle jejich sportovních kvalit.“ Sudí se asi řídí podle vzoru z kultovního filmu „Limonádový Joe“: „Padouch, nebo hrdina, všechna jedna rodina.“ Hlavně, že mají svou kvalitu.

Typicky alibistické stanovisko poskytlo i tiskové oddělení FAČR: „Rozhodčí Zdeněk Vaňkát zatím nebyl pravomocně odsouzen, ani shledán vinným a FAČR v takových případech ctí presumpci neviny. Jeho případ ani nijak s fotbalem nesouvisí, žádná z norem FAČR nestanovuje povinnost komukoli zakazovat činnost, pokud jeho případ na půdě soudu není uzavřen.“

Kolegům z tiskového oddělení bych v této souvislosti připomněl, že i tolik kritizovaní politici ctí v takových případech zpravidla „presumpci viny“ a svou funkci přeruší do vyřešení případu.

A co další témata v tradičním úterním Blogu Pavla Procházky? Například "Měl pomáhat zlodějům při krádeži v politikově vile" či "V Rokycanech se choval jako „řezník“ či "Jak sudí „dobrovolně povinně“ pořádali sbírku". Více se dočtete na portálu fotbal.hattrick.cz.