Duel Dukla–Sparta měl být kontumován, vyhřívací zařízení se nevyužívají

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Už třikrát byly soutěžní zápasy v průběhu devíti dnů odloženy kvůli nezpůsobilému terénu. V pondělí 29. 2. ligový duel Dukla – Sparta, v úterý 1. 3. a pak znovu 8. 3. úvodní zápas čtvrtfinále Poháru FAČR/Mol Cupu Hradec Králové – Mladá Boleslav. Hlavně odložení malého derby v Synot lize nadělalo vzhledem k nabitému programu Sparty paseku v termínové listině, protože Letenští mají kvůli své účasti v Evropské lize řádně nabitý program a termíny domácího poháru se kvůli špatné práci tvůrců listiny kryjí s termíny EL.

Duel Dukla–Sparta měl být kontumován, vyhřívací zařízení se nevyužívají
Chyba médií: šance Slavie na Evropu se neztrácejí, půjde to asi i z 5. příčky

Takže nyní odvetu čtvrtfinále Poháru FAČR s Libercem budou muset Letenští odehrát v termínu, který je vyhrazen pro zápas českého národního týmu ve Švédsku (ve středu 30. 3. od 18 hodin na Letné). Troufám si ovšem ve shodě s nejmenovaným expertem tvrdit, že hlavním důvodem, proč se v Česku na rozdíl od zahraničí musejí odkládat soutěžní utkání, je špatné nebo přímo nedostatečné využívání vyhřívacích zařízení trávníků, která musejí všechny ligové týmy mít, aby vůbec mohly v nejvyšší soutěži startovat. V této souvislosti tvrdím, že utkání Dukla – Sparta, jehož sehrání sudí Kocourek nepovolil, mělo být z výše uvedených důvodů kontumováno ve prospěch Sparty.

„Problém je v tom, že se vyhřívací zařízení u nás pouštějí pozdě,“ řekl zasvěceně efotbalu.cz nejmenovaný přední český trenér.

Přitom v asociačním projektu Stadiony 2012 se v článku 7 s názvem „Vytápění hlavních hracích ploch Synot ligy a podmínky pro jejich používání“ jasně píše:

„Každá hlavní hrací plocha na stadionu musí být vybavena funkčním, provozu schopným vyhřívacím systémem a tím i odpovídající konstrukcí celé hrací plochy. Toto zařízení je nutné používat tak, aby byla hrací plocha způsobilá ke hře.“

Ano, tedy ještě jednou: „Vyhřívací zařízení je nutné používat tak, aby byla hrací plocha způsobilá ke hře.“

Jednoduchá otázka. „Bylo v pondělí 29. února 2016 vyhřívací zařízení na Julisce před zápasem Dukla – Sparta použito tak, aby byla hrací plocha způsobilá ke hře?“ Patrně ne.

Na Julisce to nešlo, ve Freiburgu ano!


Jistě, v Praze předminulé pondělí v 18 hodin, kdy měl mít televizní (!) zápas výkop, již hustě sněžilo, ale nebylo to dlouhou dobu, sněhová situace se výrazněji zhoršila až o půlnoci. Odvážím se tvrdit, že kdyby se pořadatelé na duel patřičně připravili a včas zapnuli své vyhřívací zařízení, muselo by se malé derby Dukla – Sparta odehrát v řádném termínu.

Pokud jde o sněžení a opakované odkládání zápasů v Česku, poukazují tuzemští fanoušci v internetových diskuzích na pondělní televizní utkání druhé německé bundseligy. „Asi se nekoukali v pondělí na zápas Freiburg – Lipsko,“ zlobil se (ne)jeden fotbalový příznivec.  

Ve Freiburgu se, jak bylo vidět ve večerním přímém zápasu na stanici Eurosport, 2, sice také chumelilo ostošest jako týden předtím v Česku, ale co? Tribuny byly plné, rozhodčí zvolil oranžový míč, obtáhly se lajny a hrálo se. A diváci se bavili, domácí Freiburg vyhrál nad Lipskem 2:1.

Nejspíš v Německu včas zapnuli vyhřívací zařízení.

Meteorologové včas varovali


Přitom, že bude v Česku a v Praze v pondělí 29. února 2016 při utkání Synot ligy Dukla – Sparta chumelit, bylo předem jasné z předpovědi počasí. Meteorologové včas hlásali, že: „Do Česka se vrací zima“.

„Sněhu bude poměrně dost. Během ranních hodin se do Česka od jihu / jihovýchodu nasune srážkové pásmo. Zejména v Karlovarském, ale dále také v Ústeckém, Plzeňském a Libereckém kraji se už od pozdního dopoledne / brzkého odpoledne bude jednat výhradně o sněžení, později se sněhové vločky dostanou také do Prahy a na jih a východ Čech. Probuzení do prvního březnového dne tak bude spíše zimní – mnohde se utvoří výraznější souvislá sněhová pokrývka. Její výška se bude odvíjet od teploty vzduchu, ojediněle, především v Karlovarském kraji, by mohlo napadnout kolem 15 až 20 cm sněhu, jinak spíše do 5 až 10 cm,“ avizoval včas Kamil Sojka na Meteopress.cz,

Dodržujte své vlastní předpisy!


Jenže na Julisce patrně se zapnutím vyhřívacího zařízení nespěchali. Že to stojí velké peníze? Budiž, ale je to jasně uvedeno ve směrnicích FAČR. „Do hospody bez peněz nelez“. Když nemáš na to hrát Synot ligu podle předpisů, včetně dodržování projektu Stadiony 2012, tak ji nehraj!

Místopředseda FAČR a šéf Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušan Svoboda zástupcům médií opakovaně v souvislosti se zimními termíny soutěží v Česku tvrdil, že fotbal je dnes celoroční sport a že na lyžování a biatlon přece v zimě také chodí davy lidí.

Tak dobře, ale pak ať se podle směrnic v Synot lize řádně využívá povinné vyhřívací zařízení trávníků. A pokud se tím některý klub neřídí, nechť je přísně potrestán kontumací zápasu. Příště si dá pozor a ubudou problémy s termínovou listinou.

A na závěr pro jistotu ještě jednou: Že v pondělí 29. února 2016 v 18 hodin na Julisce hustě sněžilo? No a co, podívejte se, jak sněžilo v pondělí 7. března 2016 ve 20.15 ve Freiburgu při utkání druhé bundesligy s Lipskem. A hrálo se tam – a jak!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK