Lazio odhalilo slabá místa Sparty. Kdo zaujal a kdo propadl?

Sparta v prvním klání o historický postup do čtvrtfinále Evropské ligy podala nepřesvědčivý výkon. V prvním poločase sepo parádní brance Martina Frýdka ještě vše vyvíjelo v růžových barvách. Sparta byla na koni a mohla ze zabezpečené obrany čekat na další chybu soupeře. Místo toho po dvojitém zahrávání rohového kopu Lazio vyrovnalo a po pauze už nedalo Spartě takřka „čuchnout“.

Lazio odhalilo slabá místa Sparty. Kdo zaujal a kdo propadl?
Ohlasy italského tisku? Lazio odložilo ošklivé šaty ze Serie A

Před zápasem se hovořilo o velkých nadějích Sparty na postup a síla Lazia se možná trochu podceňovala. První zápas ovšem potvrdil, že v mezinárodním fotbale jsou hráči s míčem daleko šikovnější, než v české lize. Spartu tak ve druhé půli potkala tradiční nemoc českých celků v evropských pohárech, a totiž velké množství ztrát míče, včetně těch nevynucených. Zdeněk Ščasný to mlouval kvalitou soupeře, přesto hned několik hráčů v sestavě hrálo pod své možnosti. Konfrontace s evropským fotbalem na vyšší úrovni tak možná ukázala slabiny v sestavě Sparty, které se v domácí lize tolik neprojevují. Kdo se na herní mizérii podílel nejvíce, a kdo naopak prokázal mezinárodní kvality?

Hráči, kteří zaujali


Martin Frýdek

Byl hladový po úspěchu, pouštěl se agilně do soubojů, které prohrával jen s pomocí faulů hostujících hráčů. Bylo jej plné hřiště. Svůj výkon navíc korunoval parádním gólem, když si jedním dotykem ve vzduchu zpracoval přihrávku od Lafaty a z voleje křížnou střelou propálil bezmocného Federica Marchettiho. Ve druhém poločase patřil mezi několik málo hráčů Sparty, kteří se stále nabízeli a svým pohybem působili hráčům Lazia problémy. V mezinárodně hodně sledovaném utkání na sebe upoutal největší pozornost a řekl si tak možná o zahraniční angažmá.

[break]
David Lafata

Herní výpadek na něm nebyl v prvním poločase znát. Pohyboval se na velikém prostoru, o čemž svědčí i jeho přihrávka z hlouby pole na jediný gól Sparty. Počínal si velice zkušeně, byl platný dopředu i dozadu. Po přestávce už na něm byla znát únava a uvolnil tak místo mladému Julišovi. K tomu se ovšem balón téměř vůbec nedostal a na hřišti byl prakticky neviditelný. Lafata tak naznačil, že je útoku Sparty nadále nepostradatelný.

Jakub Brabec
Opakovaně zastavoval nebezpečné akce soupeře. V jednu chvíli se objevil u pravé lajny a za chvíli už zasahoval u levé. Ve správnou chvíli byl na správném místě. V obraně Sparty působil nejlepším dojmem, byť dobrý výkon podal i Mario Holek. Brabec má navíc dobré krytí míče a je schopný ho případně i vyvést na polovinu soupeře. To podpora rozehrávky od ostatních obránců byla v zápase s Laziem poměrně tristní.

[break]

Hráči, kteří propadli


Costa

Srbský záložník Milinković-Savić dělal Costovi na levém kraji veliké problémy. Zdá se, že Costovi lépe sedí hra na čtyři obránce. Při hře na tři vzadu byl pozičně ztracený. Před vyrovnávacím gólem odvracel míč hlavou za brankovou čáru, i když nebyl v souboji a mohl míč odehrát do autu či do pole. Místo toho se rohový kop opakoval a Lazio z něj vyrovnalo. Costa navíc zpomaloval hru a kazil rozehrávku. Několikrát míč držel až příliš dlouho a dostal se do problémů. Když konečně rozehrál, neomylně našel někoho z hráčů v bílomodrém dresu. Možná se na jeho koncentraci negativně podepsalo rasistické skandování italských fanoušků v prvním poločase.

Bořek Dočkal

Svůj den tentokrát neměl ani Bořek Dočkal, jinak stálice v záloze Sparty i reprezentace. Rozehrávka u něj vázla, nedokázal dát hře myšlenku. Hrál v ligovém tempu, na vše potřeboval o něco více času, ale ten mu Lazio nedopřálo. Když ho poslal Zdeněk Ščasný ze hřiště, zdálo se to jako správná varianta. Bohužel náhrada za něj podala ještě o třídu horší výkon.

Kehinde Fatai

Měl nahradit nevýrazného Dočkala a svými fyzickými parametry potrápit obranu soupeře. Místo toho lacině ztrácel míče, prohrával osobní souboje a kazil přihrávky. Několikrát se pokusil o průnik, ale balón si vždy předkopl příliš od nohy a vzápětí o něj přišel. Spolu s Costou byl nejhorším hráčem na place. „S Laziem mě rozčílil hodně, podobně se choval i v Liberci. Následky to pro něj mít může, příště třeba před ním dostanou při střídání přednost jiní,“pohrozil nadálku Ščasný. Fatai tak má možná nyní spíše než do sestavy Sparty blíže k letnímu přestupu či hostování.

Ščasný: S Fataiem to nevyšlo. Je potřeba dát minimálně 2 góly