Tvrdík: Dušanu Uhrinovi týden před derby nezávidím

[hot]PSALI JINDE[/hot] Vedoucí duo Viktoria Plzeň + Sparta Praha nadále kráčí jarní Synot ligou beze ztráty bodu. Západočeši už v sobotu večer ve Štruncových sadech díky dvěma gólům svého nového kanonýra Ďuriše (už má na kontě v čele tabulky střelců 14 zásahů) zdolali Bohemians Praha 1905 poměrem 2:0, Pražané pak v neděli stejným výsledkem vyhráli na Andrově stadionu v Olomouci.

Tvrdík: Dušanu Uhrinovi týden před derby nezávidím
Duel Dukla–Sparta měl být kontumován, vyhřívací zařízení se nevyužívají

Takže plzeňští mistři stále vedou ligu o šest bodů, ovšem Letenští mají odložený zápas na Dukle k dobru. Sparta tak stále drží vše ve svých rukou. Když dohrávku na Julisce zvládne a porazí na Letné Viktorii o dva góly (na podzim v Plzni prohrála 1:2), bude první. Tedy pokud bude dosahovat stejných výsledků jako Plzeňští. K prvním vážným zkouškám dojde už v neděli – Plzeň nejprve v 15.45 hodin nastoupí v Liberci (ČT Sport), Sparta pak v 19.30 hodin ve velkém derby hostí Slavii (O2 Sport).

Ovšem ke ztrátám lídrů ligové tabulky mohlo dojít už o uplynulém víkendu. Za stavu 0:0 byly totiž oba týmy velmi blízko nečekané gólové pohromě. Plzeň po velekiksu svého odstaveného kapitána Limberského, který založil velešanci sparťanovi v zelenobílých barvách Schickovi. Mladý útočník však své sólo zazdil. Sparťané zase trnuli při Váchově brankářském zákroku, jeho zásah však – řečenou fotbalovým novotvarem – hbitě „přeplácl“ brankář Bičík. A sudí Michal Paták penaltu nenařídil, tudíž ani neudělil Váchovi červenou kartu za zmaření gólové šance.

Sudí Paták to bez videa nemohl posoudit

O Váchově ruce-neruce se diskutuje ještě dnes. „Já jsem to chtěl chytit. Ale vzadu mě trefil David Bičík, kterej to trefil místo mě. V podstatě to byl zákrok Bičíka,“ řekl Roman Vácha reportérům ještě na olomouckém trávníku.

České televizi pak sparťanský záložník hráč zopakoval, že šel rukou reflexivně po balonu: „Za mnou byl teda Čibi (brankář Bičík – pozn. red.), kterej to přese mě vyrazil. Všichni říkají, že jsem se toho dotknul rukou nebo že to tak vypadalo. Ale já jakoby jsem upřímnej. V tu chvíli, jak tam David šel těma rukama, tak jestli přeplácnul mě přes ruku... Já jsem jen cejtil, že to byla prostě rána jako, nic jinýho nevím, jestli tam byl úplně balon, nebo ne.“

Samotný gólman David Bičík Váchovo tvrzení v podstatě potvrzuje: „Lukáš Vácha se to snažil taky trefit. Nevím, jestli tam nedoskočil, nebo to netrefil nebo já jsem mu dal ruku před něj. Jednoznačně jsem to vyrážel já, Vašon říkal, že to chtěl hrát rukou, ale že to netrefil. Já jsem to vyrážel, já jsem to cejtil. Jestli to štrejchnul, to já nevím, za něj mluvit nemůžu, vyrážel jsem to já z tý brány.“

Luděk Mádl v Aktuálně tuto akci zevrubně komentuje: „Podstatné je, že pokud Lukáš Vácha v Olomouci ve 32. minutě utkání za stavu 0:0 opravdu zahrál rukou, pak nulová reakce rozhodčího Michala Patáka ovlivnila nejen boj o titul, ale také o záchranu - a navrch vlastně i historii derby Sparta - Slavia, protože to další se hraje už příští neděli. A písknout Paták tuhle ruku, Vácha by v něm nenastoupil. Co se vlastně stalo? Mahmutovičovu hlavičku se Vácha rozhodl chytat rukou. To dokonce přiznává. Shodně s Váchou ovšem zareagoval na míč i chlapík, který to má na rozdíl od hráčů z pole v popisu práce, tedy sparťanský gólman David Bičík. Zatímco akvabely se věnují synchronizovanému plavání, ti dva včera v Olomouci předvedli synchronizované chytání. A míč vyrazili. Otázka zní: Kdo a jak? Z televizních záběrů to vypadá, že rukou hrál prostě Vácha. Anebo že rukou zasáhli míč oba. Ještě lepší a detailnější záběr nabídla ve svém pozápasovém studiu pod lupou televize O2 Sport. Mezi míčem a Bičíkovými rukavicemi je na něm skryta Váchova ruka. Ať už se na ty záběry díváte jakkoli, jeví se jako nepravděpodobné, že by se Váchova ruka balonu nedotkla vůbec. A pokud Vácha, plejer z pole, rukou hrál, měla se pískat penalta pro domácí. A Vácha měl dostat kartu. Za zabránění dosažení branky by měla přijít červená, pokud bychom snad nakrásně přistoupili na teorii, že za Váchou byla ještě Bičíkova ruka, která by gólu zabránila, pak možná žlutou.“

Přiznám se, že sudí Michal Paták bývá častým terčem mé kritiky. Ovšem v tomhle případě bych mu nic nevyčítal. Nejspíš bych to posoudil stejně a nechal pokračovat ve hře. K Váchově ruce by se nejspíš přiklonil až videorozhodčí – a to po velmi důkladném zkoumání (i když třeba sparťanský trenér Zdeněk Ščasný na záznamu viděl jen Bičíkovu ruku).

A co další témata v tradiční Procházce ligovým děním? Například "O čem se Brabec s Váchou přeli?", "Královec Jablonci výhru nevyčaroval ", "Tvrdík: „Dušanu Uhrinovi týden před derby nezávidím“ či "Zlín, Příbram i Sigma padají ke dnu". Více se dočtete na portálu fotbal.hattrick.cz.