Uhrin: Nyní bude mít Sparta proti Slavii jednu velkou nevýhodu

Blížící se derby slavných pražských "S" bude na letenské tribuně prožívat i Dušan Uhrin starší. Ačkoliv je vzhledem k minulosti sparťanem, sám s úsměvem přiznává, že nyní musí kvůli svému synovi fandit i sešívanému souboru z Edenu.

Uhrin: Nyní bude mít Sparta proti Slavii jednu velkou nevýhodu
Chystá se prodej Edenu čínským vlastníkům Slavie? Bude z něj Národní stadion?

Jak vidí současnou Slavii? "Ta forma je kolísavá. Jsou tam pořád z různých důvodů nějaké změny v základní sestavě, zatím se neustálila. Ti hráči dosud působili třeba v Jihlavě, ve Zlíně, byli zvyklí hrát spíš o záchranu. Tady jsou najednou vystaveni novému, jinému tlaku. A jejich spoluhráči vlastně také. Na podzim se od Slavie zase až tolik neočekávalo, v řadě zápasů pro ně platilo, že mohou jen získat. Teď se bojuje o třetí, čtvrté místo v lize, o evropské poháry. A to je pak hned jiná situace, jiná psychická zátěž, než na jakou jsou zvyklí," prohlásil bývalý kouč Slovanu Bratislava, Dinama Tbilisi, Teplic, AIK Stockholm, Makabi Haifa, Al-Nassru, Apoelu Nikósie či Limassolu.

Ačkoliv Šurala, Fataie, Lafatu a spol. považuje za favorita, jednu velkou šanci pro vršovické hosty vidí. "Domácí budou samozřejmě favoritem, na jaře se jim zatím daří zápasy zvládat dobře. Ale tentokrát budou mít před derby oproti svému soupeři jednu velkou nevýhodu. Ve čtvrtek hraje Sparta na Laziu. A tam určitě nechá spoustu sil, to je prostě fakt. A s tím se bude muset nějak vypořádat," připomněl v rozhovoru pro aktualne.cz osmifinálovou odvetu Evropské ligy kouč vicemistrů Evropy z roku 1996.

"Vracejí se až v průběhu pátku a v neděli se hraje, to je hodně narychlo, na to, aby se dalo dokonale zregenerovat. Právě na síle přitom bude hodně záležet. Jak ve čtvrtek v Římě, tak v neděli proti Slavii. Aby mohla být Sparta proti Laziu úspěšná, musí proti němu zopakovat výkon z první půle, z jejich pražského vzájemného utkání. Mnozí po něm říkali, že se po přestávce Lazio zlepšilo a Spartě tím sebralo aktivitu. Ale já si myslím, že italský tým hrál pořád stejně. Že to byla Sparta, kdo trochu začal silově odcházet," všiml si serverem aktualne.cz citovaný třiasedmdesátiletý odborník, jenž dokázal svého času na letenské lavičce porazit i Barcelonu.

Zatímco kouč Lazia šetřil o víkendu hned devět hráčů, kteří nastoupili na Letné, jeho protějšek Zdeněk Ščasný provedl jen jednu změnu a v Synot lize tak sázel na stejné tváře. "Trenér Ščasný má v tomhle složitou úlohu. Honí dva zajíce. Na jednu stranu je pro Spartu velmi důležitý domácí titul, na druhou stranu je šance dostat se do čtvrtfinále Evropského poháru pro české týmy svátek, to se opravdu povede málokdy. Obávám se ale, že se to moc nedá zvládat zároveň obojí v jedenácti dvanácti lidech," doplnil český reprezentační kouč z let 1994 - 1997, jenž krátce vedl také národní mužstvo Kuvajtu.

A na by si měla dát Sparta podle jeho slov největší pozor? "Právě v tom utkání proti Laziu byla výšková převaha soupeře docela markantní, i na to Sparta musí myslet, vysokých hráčů, jako je třeba Costa, v sestavě moc nemá," zakončil na webu aktualne.cz muž, jenž celkem pětkrát ovládl domácí anketu Trenér roku.