Darida: Zatím gólů nedávám tolik, kolik bych si přál

Byla to skutečně jen shoda okolností, že poslední číslo magazínu HATTRICK, které je na trhu od 10. března, přineslo rozhovor s českým reprezentačním záložníkem Vladimírem Daridou, hráčem německé Herthy Berlín, zrovna v době, v níž se podle spekulací německých médií objevil na seznamu vytipovaných posil Realu Madrid. Je to takové malé novinářské terno.

Darida: Zatím gólů nedávám tolik, kolik bych si přál
Rosický si šplhl u fans Arsenalu. Ti pro něj chtějí další smlouvu

Pětadvacetiletý Darida je momentálně jediným českým hráčem, který pravidelně nastupuje v předním mužstvu špičkové evropské soutěže. Hertha je bundeslize třetí a bojuje o přímou účast v Lize mistrů. Brankář Arsenalu Petr Čech je momentálně zraněný, jeho spoluhráč Tomáš Rosický, již pětatřicetiletý, se dostává z následků dalšího zranění.

Daridův věhlas stále stoupá, je lídrem základní sestavy, tvůrcem hry v záložní formaci. V Berlíně si ho nemohou vynachválit. Vloni hrála Hertha o záchranu, letos o Ligu mistrů.

„On k nám přinesl rozhodující kvalitu, která mužstvu chyběla. Je nositelem té změny. Stal se srdcem a plícemi naší hry,“ řekl o něm generální manažer Herthy Michael Preetz.

Patří jednoznačně do světové špičky mezi fotbalisty v atletických parametrech. Během podzimní části bundesligy naběhal v průměru 12,87 km každý zápas. Jeho rekordem je zatím 13,9 km během jednoho utkání. To nedokáže ani Lionel Messi, ani žádý jiný hráč v Německu.

„Měl jsem vždy stejný tréninkový program jako ostatní. Při kondiční přípravě ve Freiburgu jsme běhali jen kilometrové úseky, na začátku jich bylo třeba dvanáct. A pak stále kratší, osmistovky, šestistovky a podobně a končilo to sprinty. Jsem prostě po této stránce přirozeně fit a běhání je pro mě asi snazší než pro jiné hráče. Přitom v mládí jsem běhání zrovna nemiloval. Jsem lehký a nemyslím na to, kolik uběhnu. Jsem záložník, takže musím být hodně v pohybu, nabízet míče, rozehrávat a zase se nabízet spoluhráčům,“ odpovídá v rozhovoru na stránkách Hattricku Vladimír Darida na otázku, zda vytrvalost nějak speciálně trénuje.

Po letním přestupu z Freiburgu do Berlína je jeho příběh stále zajímavější. „Možná se moje atletická kondice trochu podílela na nabídce Herthy, ale já bych radši dostal cenu třeba za nejkrásnější gól. Zatím jich nedávám tolik, kolik bych si přál,“ dodává Darida.

Mnohem více se o playmakerovi Herthy Berlín dozvíte v posledním čísle Hattricku.