Kdo v Edenu řídí přestupy?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Znáte to rčení, že pravá ruka neví, co dělá levá? Tak přesně to se v tomto fotbalovém týdnu asi děje v České televizi. Nejspíš jste si všimli celkem vydatné kampaně na dokumentární film Jany Škopkové o stodvacetileté historii nejstaršího českého klubu, který se jmenuje stejně jako kultovní kniha Vítězslava Houšky „Věčná Slavia“. Tak ten se má vysílat na kanálu ČT 2 ve čtvrtek 24. března od 21.25 hodin. Fajn, jenže ve stejnou dobu běží na sportovní stanici ČT Sport mezistátní zápas Česko – Skotsko s výkopem od 20.45 hodin. Takže se dvě zajímavé a očekávané fotbalové záležitosti nesmyslně překrývají.

Kdo v Edenu řídí přestupy?
Barák: Jsem přesvědčený o tom, že hrát budu a prosadím se

To je diletantství nejvyššího stupně. A pokud to někdo na Kavčích horách udělal záměrně, tak to zavání sabotáží. Která moudrá hlava tohle mohla vymyslet? Koordinuje vůbec někdo program na pěti kanálech České televize? A když, tak jak?

Možná někdo namítne, že divák, který se bude ve čtvrtek večer dívat na přímý přenos duelu Česko – Skotsko, si může „Věčnou Slavii“ vychutnat v repríze. Výborně, ta je na programu ve všední den, v úterý 29. března v pracovní době od 13.25 hodin. Také skvělý čas. Takže nezbývá než si film nahrát na video nebo jej pak vyhledat na internetu. Jenže to jaksi není ono, kouzlo aktuálního sdílení při sledování televize tím mizí.

Navíc tak ČT přichází o fotbalovou sledovanost. To je jí ale, jak se zdá, celkem jedno. Ono ale navíc jde i o neúctu k početné obci starších diváků, která si v internetovém sledování televize zrovna nelibuje.

Dokument „Věčná Slavia“ měl svou vydařenou premiéru začátkem ledna v pražském kině Světozor. Jana Škopková tam oznámila, že v České televizi by měl běžet před začátkem jarní ligové soutěže, což bylo 12. února. Neběžel, z nějakých nejasných důvodů má více než měsíční zpoždění. Nejspíš na Kavčích horách čekali, aby jej mohli „vhodně“ nasadit proti prvnímu mezistátnímu utkání v roce 2016: Česko – Skotsko…

Co dělá ve Slavii firma Basic for Stars?


Zaslechl jsem v kuloárech, že ono zmíněné rčení o tom, že „pravá ruka neví, co dělá levá“, by mohlo platit i o samotné Slavii. Nyní, po prohře 1:3 v derby se Spartou slávistická veřejnost nahlas diskutuje o vhodnosti příchodu osmi zimních posil, z nichž některé se prosazují mnohem hůře, než se od nich čekalo, a jiné se neprosazují vůbec, nebo sedí na lavičce či tribuně.

„To byly posily na úrovni Liberce či Mladé Boleslavi, nikoli na úrovni Sparty či Plzně,“ přečetl jsem si u kolegů na jiných serverech. „To nebylo posílení, ale obměna kádru,“ zaslechl jsem zase u některých expertů.

Uvidíme, nepředbíhejme a buďme trpěliví - je za námi teprve půltucet jarních zápasů.

Ovšem nejvíce mě zaujala zákulisní věta jednoho z bývalých, velmi úspěšných trenérů Slavie: „Ono je to s těmi přestupy těžké, když se v Edenu motá jakási firma ve firmě, která se jmenuje Basic for Stars.“

Pokud to není jen fáma nebo křivé nařčení, byla by to silnější káva než nějaké unáhlené soudy. Tahle kritika totiž nejspíš míří na sportovního ředitele Slavie Josefa Jinocha a manažera slávistické fotbalové akademie Jiřího Plíška, mj. velkého znalce bosenských fotbalistů, jenž pro velký fotbal před časem objevil Edvina Džeka.

Jinoch, jak známo, ještě nedávno působil v Jihlavě, odkud v zimě přišel do Slavie jiný bosenský útočník a mládežnický reprezentant Muris Mešanovič. „Když šel Mešanovič k nám, byl s tím spojen nestandardní, poměrně značný, bonus další straně,“ citují zdroje efotbalu.cz jednoho z předních zástupců jihlavského klubu.

Těžko říci, třeba ve Slavii bylo vše v pořádku a šéfové klubu Jiří Šimáně s Jaroslavem Tvrdíkem mají všechny přestupové záležitosti zcela pod kontrolou.

Pro zajímavost jsme nahlédli do obchodního rejstříku. A v něm lze nalézt, že jmenovaná firma Basic for Stars sídlí na adrese Praha 10 – Vršovice v Petrohradské ulici, kde mají sídlo jiné firmy sportovního ředitele Slavie Josefa Jinocha.

V Basic for Stars ovšem Josef Jinoch ani Jiří Plíšek nefigurují. Členkami představenstva jsou sice dámy, které se jmenují Martina Jinochová-Matyášová a Monika Plíšková, ale to může být jen náhoda. A třeba jde o cílenou pomluvu a činnost Basic for Stars s činností ve Slavii nikterak nesouvisí.

I takové zákulisní řeči by ale bylo dobré mít pod kontrolou a rázně proti nim zakročit. Jsou totiž pro ambiciózní klub velmi nebezpečné.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK