První interview se sedmnáctiletým Čechem: Rodiče se klepali víc

Hrdina finále Ligy mistrů 2012, slavný brankář, dříve opora londýnské Chelsea, nyní Arsenalu. Petr Čech. Za dobu své profesionální kariéry udělila opora českého národního týmu stovky interview. Kdy však poskytl první velký rozhovor do novin? Měl jsem to štěstí, že jsem byl u toho a dělal s ním první rozhovor do celostátních novin po jeho ligové premiéře v dresu Blšan na Letné (30. 10. 1999, Sparta – Chmel Blšany 3:0). Je zajímavé, že první ligový inkasoval z penalty a že ho Čechovi dal Slovák a sparťan (předtím slávista) Vladimír Labant.

První interview se sedmnáctiletým Čechem: Rodiče se klepali víc
Bartoňová: V Edenu mám více kamarádek, než většina sparťanek

Zápas se hrál v Praze v sobotu večer 30. 10. 1999, v neděli 31. 10. 1999 dopoledne jsem sedmnáctiletému gymnazistovi Petru Čechovi volal na pevnou linku do plzeňského bytu, v němž tehdy s rodiči bydlel, v pondělí 1. 11. 1999 v deníku Sport článek vyšel.

Už tehdy na mě sedmnáctiletý kluk působil velmi vstřícným a inteligentním dojmem. Je dobře, že takový zůstal i po více než šestnácti letech, během nichž se mj. stal největší hvězdou finále Ligy mistrů 2012.

Na Spartě se roztřesou kolena i zkušenému gólmanovi, teprve sedmnáctiletý brankář Blšan a české reprezentace do 18 let PETR ČECH (20. 5. 1982) však zvládl svou ligovou premiéru velice slušně.

Dostal sice tři góly (jeden z penalty), mnoha šancím zdatného letenského soupeře však tento mladík, který přestoupil do blšanského celku v létě z Plzně, zabránil a počínal si i jinak celkem jistě.

„O tom, že budu chytat, jsem se dozvěděl až v sobotu na srazu, po šestnácté hodině na Letné. Aleše Chvalovského celý týden po pondělním zápase s Teplicemi trápilo pohmožděné rameno, ještě to v den utkání zkoušel s naším trenérem brankářů Sedláčkem, ale zjistil, že to nepůjde. Trému jsem samozřejmě měl, ale nijak jsem nepřemýšlel o tom, že bych mohl dostat na Spartě sedmičku jako třeba Drobný z Českých Budějovic. To rodiče a sestra, jak se po zápase přiznali, byli na tribuně mnohem nervóznější. Mně to došlo až po utkání, byl jsem se svým výkonem celkem spokojen a říkal jsem si, že se jen tak někomu nepoštěstí zažít ligovou premiéru na nejkrásnějším českém stadionu, navíc proti účastníku Ligy mistrů,“ říkal před více než šestnácti lety tehdy sedmnáctiletý Petr Čech autoru těchto řádek.

CELÉ PRVNÍ HISTORICKĚ INTERVIEW S PETREM ČECHEM A REFERÁT Z JEHO LIGOVÉ PREMIÉRY (SPARTA - CHMEL BLŠANY 3:0) SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ JE NA TRHU OD ČTVRTKA 10. BŘEZNA 2016!