Limberský v současné formě do reprezentace nepatří

[hot]PSALI JINDE[/hot] „Ve čtvrtek večer jsme na Letné v přátelském zápase proti Skotsku (0:1) neviděli nic šokujícího. Nic, co bychom o současném českém týmu nevěděli. V kostce, že se mu mnohem lépe hraje do otevřené obrany, asi jako většině celků, jenže si neumí poradit s hluboce bránícím týmem, což silná mužstva dokážou,“ napsal ve svém sobotním komentáři k přípravnému duelu kolega z deníku Sport Karel Häring.

Limberský v současné formě do reprezentace nepatří
Krejčí: Snad se Švédsko nestane mojí noční můrou

A připomněl slova trenéra Pavla Vrby:„ I v kvalifikaci ME 2016 jsme byli úspěšnější, když byl soupeř aktivnější a my vycházeli z obrany.“ Nelze než souhlasit. Ovšem s následující větou, že v kvalifikačních duelech se Čechům dařilo i proto, že v nich většinou – často po nevydařených přípravných generálkách s jinými, selhávajícími fotbalisty - nastupovali hráči, kteří do týmu patřili, protože právě byli v reprezentační formě. Nebo na hřiště přišli alespoň v průběhu zápasu a ještě jej zachránili, jako třeba loni v září Milan Škoda v utkání s Kazachstánem (2:1). Těžko ale otáčet výsledek, když o přestávce stáhnete z trávníku svého nejlepšího hráče, ve čtvrtečním případě Martina Frýdka.

Karel Häring píše o tom, že věc souvisí i s typem a úrovní hráčů, kteří jsou v Česku momentálně k dispozici. „Podle mě máme z hlediska individuální kvality hráčů nejslabší tým za posledních třicet let,“ cituje Häring jednoho ze zkušených českých trenérů. I proto kolega ze Sportu považuje postup na EURO 2016 za velký úspěch reprezentačního kouče.

No, před třiceti lety se psal rok 1986 a to za československou reprezentaci hrávali takoví fotbalisté, jako Jozef Chovanec, František Straka, Ladislav Vízek, Milan Luhový, Ján Kocian, Ivan Hašek, Luboš Kubík, Ivo Knoflíček či Tomáš Skuhravý. Československo v roce 1986 porazilo na Strahově třeba Nizozemce (1:0) v sestavě s R. Koemanem, Blindem, Rijkaardem, Gullitem či Van Bastenem. Takže tohle srovnání poněkud pokulhává. Ono to tedy s těmi individuálními kvalitami hráčů může být ještě horší, než tvrdí nejmenovaný zkušený kouč.

Karel Häring v této souvislosti připomíná současné evropské pohárové úspěchy Sparty Prahy (předtím Viktorie Plzeň a Slovanu Liberec), které se zrodily především díky týmovým a taktickým výkonům proti klubům, jež hrály otevřeněji. Podobné je to se současnou reprezentací. „Úplně mě to netěší, raději bych měl hráče, kteří by soupeře válcovali,“ říká na toto téma Pavel Vrba.

Třeba ale respektovat realitu. Ostatně většina úspěchů českého a československého fotbalu, snad s výjimkou ME 2004 v Portugalsku, vycházela z týmového a taktického pojetí, včetně stříbra na EURO 1996 v Anglii.

Limberský v současné formě do reprezentace nepatří

Ovšem v takových případech o to víc museli být v týmu ti momentálně nejlepší hráči. Pokud se někteří fotbalisté dostali do národního mužstva jen za zásluhy, jako třeba na MS 1982 ve Španělsku, dopadlo to vždycky špatně...

...a co další téma v tradiční Procházce ligovým děním? Například "Vlažná atmosféra? Když lístky stojí 700 Kč Více se můžete dočíst na portálu fotbal.hattrick.cz.