Hřešící kluby? Platit musí nejen Sevilla. Kdo se provinil dále?

FIFA zase jednou trestala a odnesly to i všem dobře známé kluby. Za porušení pravidel ohledně vměšování třetí strany byly potrestány hned tři evropské a jeden jihoamerický celek.

Hřešící kluby? Platit musí nejen Sevilla. Kdo se provinil dále?
Trio slavných hráčů, kteří se stali obětmi trestných činů

Disciplinární komisi Mezinárodní fotbalové federace se nelíbilo, že kluby uzavřely kontrakty, jež třetím stranám umožňují ovlivňovat záležitosti, které se dotýkají hráčských transferů.

A na koho si tedy posvítila? Na brazilský Santos i úřadujícího vítěze Evropské ligy Sevillu. Dalšími potrestanými pak jsou nizozemský tým Twente Enschede a belgický St. Truiden.

Pravidlo o třetích stranách platí již osmým rokem. Má zamezit zejména tomu, aby nepatřila vlastnická práva na hráče neprůhledným firmám sídlících v daňových rájích.

Dotyčný nešvar byl často využíván ve Španělsku, Portugalsku i Jižní Americe a při přestunech na Starý kontinent se týkal i přestupů Neymara, Davida Luize, Ángela di Maríii, Jamese Rodrígueze či Radamela Falcaa.

Jihoamerický gigant Santos musí zaplatit 75 tisíc švýcarských franků, což je v přepočtu 1,86 milionu korun. Účastník belgické Pro League čeká trest ve výši 60 tisíc švýcarských franků. Přední klub La Ligy bude chudší o 55 tisíc švýcarských franků a vůbec nejvyšší pokuta byla udělena mužstvu z Eredivisie, které bude muset odevzdat 185 tisíc švýcarských franků, čili 4,6 miliony korun.