Vznikla další „kaprliga“? Podivný závěr dorostenecké ligy ovlivnil sestup!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Všechny nyní zajímá jen EURO 2016, takže se podivný až skandální závěr první celostátní dorostenecké ligy odehrál na okraji zájmu. Přitom v jeho posledním, osmatřicátém kole, které se uskutečnilo v sobotu 4. června jednotně od 11 hodin, došlo v boji o záchranu hned k několika „překvapivým“ výsledkům. Jestliže se v závěru Synot ligy tolik probíralo utkání Jablonec – Příbram (0:0), díky němuž se Středočeši opětovně zachránili v nejvyšší soutěži, konec nejvyšší české dorostenecké soutěže vypadá ještě mnohem podezřeleji. Synot liga bývá fanoušky v souvislosti s úplatkářskou aférou z roku 2004 ironicky přezdívána na „kaprligu“. Možná se nám ale v dorostu zrodila další, přímo „superkaprliga“.

Vznikla další „kaprliga“? Podivný závěr dorostenecké ligy ovlivnil sestup!
Kdo jede na Euro za zásluhy. Proč chybí Schick?

Zopakujme si, že v ročníku 2015/2016 celostátní ligy staršího dorostu (U19) hrálo dvacet týmů. Z nich poslední dva – na devatenáctém a dvacátém místě – sestupují, zatímco celky na sedmnácté a osmnácté příčce čeká baráž s vítězem České, resp. Moravskoslezské dorostenecké ligy.

Po sobotním 38. kole je jasné, že sestupují devatenáctí Boheminas 1905 a dvacátý Jablonec, který měl sestup jistý už dlouho předem. Do baráže pak jdou sedmnáctý Liberec a osmnácté Pardubice.

Jenže se to vše stalo za velmi podivných okolností. Jediné utkání pražských Bohemians 1905 s pátým Hradce Králové, v němž klokani doma prohráli 2:4, vypadá na první pohled férově.

Senzační obrat v duelu Liberec–Sparta 3:1 (0:1)Bohemka však rovnou spadla i kvůli dvěma jiným výsledkům.

Především suverénně první Sparta, jež si titul vybojovala s velikým předstihem a se suverénním náskokem 23 bodů před druhou Příbramí (1. Sparta 90 bodů, 2. Příbram 67 bodů), nečekaně zkolabovala ve druhé půli svého sobotního duelu v Liberci. Ještě po prvním poločase sice na severu Čech vedla 1:0, ale po přestávce dostala hned tři góly a prohrála 1:3.

Přitom je to tým, jehož hráči byli tak velebeni za svůj výkon v odvetě semifinále „dospělého“ Poháru FAČR/MOL Cupu proti Jablonci (1:2), do níž je vedení Sparty v závěru ligového ročníku nečekaně nominovalo. Je to tým, jenž se mohl směle měřit nejvyspělejším zahraničním týmům své kategorie. Je to celek, který z 38 utkání 28 vyhrál, jen šestkrát remizoval a pouze čtyřikrát (včetně duelu v Liberci) prohrál s celkovým skóre 128:38! A najednou prohraje 0:3 druhý poločas s družstvem, které má naopak skóre 33:61? Asi ztráta motivace.

Že by k senzačnímu zvratu sehrály roli informace o tom, že všichni soupeři Liberce v boji o záchranu (kromě zmíněných Bohemians) po první přestávce „nečekaně“ vedou?

Kdoví, nakonec všechny ostatní týmy, jež to potřebovaly, také vyhrály. Šestnáctý Zlín se zachránil tak, že doma porazil 4:1 (2:0) jinak mnohem kvalitnější celek šesté Zbrojovky Brno. Osmnácté Pardubice pak před přímým sestupem ochránila výhra 1:0 (1:0) nad celkově třetím, tedy bronzovým, Slováckem.

Kdo chce, ať si v poctivost závěrečného kola první celostátní ligy věří, já si o něm myslím své.

Už proto, že dorostenecká, stejně jako juniorská liga, byly v poslední době spojovány s velmi podezřelými „sázkařskými“ výsledky v souvislosti se známou aférou, která v Česku na rozdíl od Slovenska jaksi vyšuměla do mnohem menších rozměrů.

Je mi jasné, že se tímto článkem mnoho nezmění. Ale jsem z toho poněkud smutný. V nejvyšší profesionální soutěži se dají různé čachry s výsledky vcelku očekávat, u dorostenců je to ovšem ještě smutnější. Co se v mládí naučíš, ve stáru jako když najdeš. Pro český fotbal to ale nejsou optimistické vyhlídky.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK