Vyhodí Křetínský nešťastného trenéra Sparty Ščasného?

Vyhodí Křetínský nešťastného trenéra Sparty Ščasného?

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Vystoupení českého mistra a vicemistra v odvetách 3. předkola Ligy mistrů byla tristní. A to přesto, že Plzeň díky neuvěřitelnému štěstí nakonec přes FK Karabach (0:0, 1:1) postoupila do play off LM. Byla ovšem zralá na podobný osud, jaký si prožila Sparta se Steauou Bukurešť (1:1, 0:2). Nyní čeká Letenské pouze boj o základní skupinu Evropské ligy. Pokud by byl v ní Ščasného tým podobně neúspěšný, nejspíš by se majitel klubu Daniel Křetínský s koučem už rozloučil. Při jarním nezdaru v domácí nejvyšší soutěži Zdeňka Ščasného zachránilo čtvrtfinále Evropské ligy, nyní by po ruce takovou záchranou kotvu již neměl…

Sparťané jsou po dvou duelech unavení! Cože? Zvyšte počet utkání!

Vystihl to čtenář HATTRIKU Tomáš Klíma, který mj. napsal: „Mně se líbilo shrnutí Hřebíka ve Sportu, ať je ten chlap jaký je, tak tohle přesně vystihl. Pokud vyhraju zápas, kde má soupeř několik tutovek, které pouze nepromění, má tlak a převahu a my vyhrajeme z jedné šance, tak se musíme zamyslet nad tím, zdali je vůbec možné, aby se takovýto průběh opakoval i v dalších utkáních. Takže místo slavení postupu se zamyslet nad tím, jestli to nebylo jen dílem Štěstěny... Tak bych asi shrnul Plzeň, jak by měla přistoupit k dalšímu zápasu play off zápasu, pokud chce hrát opět LM.“

Jinak i mě udivuje místní předzápasové sebevědomí včetně velkohubých předzápasových prognóz. Na (naprosto nezasloužený) postup Viktorie Plzeň sázel třeba deník Sport v poměru 60:40. A to přesto, že FK Karabach v Baku v poslední době prohrál jediný zápas (0:1 s Totenhamem), přestože dokázal porazit či vyřadit týmy jako TwenteEnschede či Anderlecht, přestože hrál opakovaně v základní skupině Evropské ligy. A v prosinci 2014 vyhrál regulérním gólem v poslední minutě i nad slavným Interem Milán a postoupil by tak do jarní fáze EL. To se mu nakonec nepoštěstilo jen proto, že český sudí Zelinka se svými komplici jako Rössler-Ořovský naprosto regulérní gól Karabachu nesmyslně odvolal kvůli neexistujícímu „mrtvému“ ofsajdu. Díky tomu postoupil Dněpr Dněpropetrovsk v kádru se současným sparťanem Mazuchem, který mimochodem pochází z Brna stejně jako Zelinka.

65:35 na postup Sparty? Bláznivá prognóza!


Na postup Sparty přes Steauou Bukurešť sázel Sport dokonce v poměru 65:35! Jak na to vůbec kolegové z listu patřícímu Danielu Křetínskému, vůbec mohli přijít? Asi je třeba připomínat, že letos uplynulo třicet let od slavného finále PMEZ/Ligy mistrů, kde Steaua vyhrála nad FC Barcelona i rok 1988, kdy Sparta na Letné s Hagim a spol. prohrála 1:5, i rok 1989, kdy Steaua hrála opět ve finále PMEZ/LM. Z nové historie jen přidám fakt, že v roce 2006 se nejslavnější rumunský klub probojoval až do semifinále Poháru UEFA/Evropské ligy.

„Dnešní Steaua takovou kvalitu nemá, nicméně ambice a sebevědomí Rumunům nechybí. Jejich kontroverzní šéf GigiBecali si dokonce Spartu už před losem třetího předkola přál,“ napsal Sport..

GigiBecali je možná velkohubý muž, ale jak se ukázalo, moc dobře věděl, co říká, co chce a proč to chce.

Chybí tu pokora a respekt


„Prý Češi obecně nemají sebedůvěru. Já se spíš setkávám s tím, že Čechům chybí pokora. Neříkám, že se musíme krčit v koutku, ale nerespektujeme druhé. Jak jsem říkal, šance byly 50:50. Vždyť si vezměte ty možnosti, co má dnes Steaua.Stejné falešné sebevědomí panovalo v Česku i při EURO před zápasem s Tureckem. A také v červnu kýžený skutek nakonec utek,“ uvedl Tomáš Klíma. „A že Steaua nemá kvalitu jako kdysi? A současná Sparta ji jako má?! Základní skupinu Ligy mistrů hrála naposledy v roce 2005, za posledních šest sezon byla českým mistrem jen jednou,“ připomíná Klíma.

„A teď ještě když si člověk uvědomí, že ti úterní plzeňští zoufalci a středeční sparťanští tragikomici tvoří základ reprezentace a nic lepšího nemáme... Paráda,“ napsal v diskuzi na idnes.cz fanoušek Antonín Stedina.

Třeba si s tím Karel Jarolím poradí nějak lépe než Pavel Vrba na EURO 2016. Ovšem jak říká klasik ze slavných Ivánkových odposlechů: „Schází tu pokora, kdyby alespoň kousek pokory.“

Psal jsem o tom už při mediálním podceňování švédských týmů, které Spartu před časem rovněž vyřadily. Jen, když si uvědomíme, jak na tom jsme, můžeme uspět. Pokud si myslíme, že český vicemistr je lepší než rumunský v poměru 65:35, je to začátek konce.

Zpátky z hrušky dolů, chlapci z Křetínského firem.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK