Prázdný kotel Sparty? Hra bez fandů? Úlet divné party UEFA

Prázdný kotel Sparty? Hra bez fandů? Úlet divné party UEFA

[hot]ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKA[/hot] Jak známo, sparťanský kotel bude prázdný. Disciplinární komise UEFA totiž uzavřela Spartě pro čtvrteční domácí zápas Evropské ligy s Hapoelem Beer Ševa část stadionu. Letenský celek potrestala za rasistické projevy fanoušků v nedávném duelu s Interem Milán. Pokud by se potíže opakovaly, hrozí klubu uzavření celého stadionu.

To samé si už prožila Viktoria Plzeň v utkání s AS Řím kvůli projevům svých fandů v duelu proti Ludogorci Razgrad. Legia Varšava musela ve středu hrát v Lize mistrů proti Realu Madrid (3:3) úplně bez fanoušků. Vůbec se nechci zastávat rasistických projevů některých fandů.Naopak, léta proti nim bojuji. Ale opakuji snad už podesáté: uzavírat stadiony, či jejich části (výtržnicí si mohou koupit lístky do jiných sektorů), je holý nesmysl. Fotbal se má hrát proti diváky!

Blbost, hovadina, nesmysl


Už jsem o tom psal na efotbal.cz také několikrát. Tak to ještě jednou zopakuji: „Vymyslet trest ve formě fotbalu bez diváků mohl jen vybraný euroblbec. Děje se to ale už i v české lize. Argument, že to praktikuje disciplinární komise UEFA, neberu. Když šéf UEFA skočí z Eiffelovky, také nepůjde Pelta na Petřín vrhnout rybičku z tamní rozhledny.V minulosti existovaly chytřejší tresty: třeba zápas na neutrální půdě, obří pokuta. Nebo ať se pořadatelství týmů třeba vymění. Fotbal bez diváků, to je stejné jako divadlo nebo koncert bez lidí. Principiálně v tom není rozdíl. Dovedete si představit třeba turné Rosického oblíbených Tří sester? Pár ‚hrozičů‘ vnikne na pódium a pořadatelé rozhodnou, že se příští dva koncerty v Brně a v Ostravě odehrají bez diváků? Že to je totální nesmysl? Úplně stejný jako hrát profesionální fotbal bez fanoušků. Blbost, hovadina, nesmysl.“

I ve Velkém Krtíši jsou lepší než UEFA


Pamatuji se, jak UEFA v roce 1985 zavřela Bohemians Ďolíček. Klokani museli hrát více než 300 kilometrů od Prahy. V Bratislavě na Tehelném poli je diváci vzali za své, před velmi slušnou návštěvou vyřadili v 1. kole Poháru UEFA maďarský Raba ETO Györ (2. října 1985, 4:1 po prodloužení, 13 000 diváků). Psal jsem o tom tehdy reportáž do Československého sportu s názvem „Našli ďolíček na poli“ (myšleno Tehelném, jak se stadion Slovanu Bratislava jmenuje).

Takový trest má smysl, ale jedině před diváky. Kdekoli! Hrát divadlo či kino bez diváků, stejně jako fotbal, je ovšem skutečně blbost prvního řádu.

Slavia platila pokuty i za pokřik „UEFA – mafia“


Co si ale myslet o současné organizaci jménem UEFA, o níž před časem trefně prohlásil bývalý předseda české disciplinárky Alexander Károlyi, že i „okres Velký Krtíš má lepší disciplinární řád než UEFA.“

A to není všechno. Letos v červenci vyfasovala Slavia 150 tisíc korun za zápas v Estonsku a dvojnásobnou suma za vítěznou domácí odvetu.Bylo to kvůli chování slávistických fanoušků v utkáních 2. předkola Evropské ligy proti Levadii Tallinn. Jedním z „prohřešků“, kterých se měli příznivci červenobílých dopustit, bylo i skandování „UEFA - mafia“.

Zástupce šéfredaktora deníku Sport Adam Nenadál k tomu tehdy napsal na server isport.cz velice trefný komentář s názvem „UEFA – mafia má blíže k faktu než k urážce. Pokuta je výsměch“:

„Šikanovat klub za pokřik ‚UEFA- mafia‘? Nepochopitelné. Takové buzeraci snad nemohou zatleskat ani ti, pro něž jsou fanoušci ‚zvěř‘, kterou je třeba řezat hlava nehlava (pochopitelně beztrestně). FIFA se pod vedením Seppa Blattera stala doslova synonymem pro korupci. A jak dopadl někdejší šéf UEFA Platini, který měl starého mocnáře vystřídat a vysmívanou organizaci z gruntu ‚vyčistit?

Kvůli vlastnímu skandálu skončil v evropském fotbale měsíc před letošním EURO ve Francii. Dva miliony švýcarských franků za jakousi poradenskou činnost sem, dva miliony tam... Kdepak, ta UEFA se přece sama neudělá.

Když už má evropská fotbalová generalita sama na hlavě ne jen máslo, ale celou tabuli mléčných výrobků, měla by mít alespoň tolik soudnosti, aby ostatním nevkusně nezacpávala ústa.“


Je to vskutku podivný spolek, ta UEFA. Ale, pšššt, nesmí se to říkat, nebo budete hrát fotbal bez diváků.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK