Jak zkrotit bestii? Conteho praktiky a Costova cesta za králem střelců

Jak zkrotit bestii? Conteho praktiky a Costova cesta za králem střelců

Muž, který se na soupeře vrhá se zuřivostí bestie, jež přetrhala řetězy a je hodna rozbouřit celý svět svým jedinečným chováním, začal opět střílet ostrými. Svými góly táhne Blues i v době změn a vlády nového velitele. Diego Costa je oddaný pracovat pro pana Conteho a dovést londýnskou Chelsea zpět tam, kam patří - na výsluní.

Změna je život a Guus Hiddink, dosavadní vůdce a zachránce Chelsea z předešlé sezóny, musel vědět, že jeho působení na Stamford Bridge je pouhým dosavadním leč strategickým řešením. Chelsea se potřebovala zbavit svého miláčka ale dnes již v mnoha modrých srdcích nenáviděného Josého Mourinha. Vypadalo to jednoduše, Guus Hiddink, jehož druhé jméno je zkušenost, měl tu čest již dříve Blues vést a tak nebylo co řešit. Rozkaz zněl jasně - probudit spící hvězdy. To se povedlo. Chelsea opět hrála opravdu fotbal a hlavním strůjcem štěstí byl Diego Costa.

Dalším bodem zlomu byl zcela jistě letní příchod Antonia Conteho, jakožto nového lodivoda Londýňanů. Skvělý tah, však ten muž dodal jiskru a oheň Juventusu a italské reprezentaci. Ihned, bezprostředně po příchodu do kabiny, sdělil hráčům, že pokud nemají malý mozeček, musí chápat, že je čeká ohromné kvantum práce.

Divokost, zuřivost a fyzická síla. To vždy jakoby stříkalo z Conteho svěřenců. Když jako lodivod Staré dámy dobýval apeninský poloostrov, jeho muži byli zuřiví a děsili nejednoho soupeře. To vše vyhovovalo Costovi. Diego, jehož druhé jméno je blázen či šílenec, si zalíbil nový tréninkový přístup. Ačkoli rodilý Brazilec, jenž reprezentuje Španělsko, nezažil skvostnou sezónu a zvedl se až s příchodem již zmiňovaného Hiddinka, odolal vábení starého známého Diega Simeoneho z Atletika Madrid a rozhodl se zůstat. Proč? Protože ho k tomu dovedl Antonio Conte. Nový muž, který hodlá dovést Chelsea k titulu.

„Miluju jeho vášeň,“ řekl italský stratég, jemuž bylo v létě 47 let. Zaměřili se hlavně na Costovu rychlost, která potřebovala zaznamenat progres. „Musí být výbušnější. Chci od něj mnohem víc sprintů a náběhů za obranu,“ komentoval své pocity Conte.

Jak začala sezóna, tak ten pitbul, jehož největší předností je umění zakousnout a nepustit, ukázal všem, že bude mnohem těžší jej bránit a dostat se mu pod kůži. Je dychtivý po úspěchu, hladový po gólech a touží kousat a znovu udeřit.

Přestože se Chelsea z počátku nedařilo, byl to právě on, na koho se dalo koukat s otevřenou pusou. Během prvních pěti kol se trefil právě pětkrát a nebyly to ledajaké trefy. Například ta proti Swensea, proti které úřadoval hned nadvakrát a zachránil alespoň bod, byla úchvatná. Centr a následovaly nůžky par excellence. Málo kdy vídaná věc. Všichni věděli, že ta stará dobrá bestie je zpět.

Jak čas plynul, Chelsea se vzpamatovávala. Hazard začal hrát stejný fotbal, jako v době, když kraloval světu, obrana se rozhodla, že v systému 3-5-2, kterým mimochodem proslavil Conte Juventus či squadru azzuru, začne opravdu bránit a Abramovičovi se ihned začalo lépe dýchat.

Uplynul nějaký ten den a Chelsea se ocitla na vrcholu Premier League. Ne na dlouho, jelikož své skvělé tažení podpořil Liverpool dalším vítězstvím a předskočil Blues, avšak jedno bylo jasné. Chelsea je silnější, než kdy dříve a velikou zásluhu na tomto činu má kromě Conteho také muž vpředu. Costa a jeho nezhasínající oheň, který bude navždy ohrožovat soupeřovy obránce.

Má perfektní pohyb, schopnosti zabijáka, nevídanou odvahu a dychtivost uspět. Může být nejlepším střelcem Premier League, však po jedenácti kolech působí na čele seznamu nejlepších střelců s devíti přesnými zásahy. Na záda mu dýchá Sergio Agüero, ten však nemá pro tým takový přínos, jako Diego Costa, kterého dokázal umlčet snad jen Arsenal. Totální potupa a prohra 3:0, i přesto byl Costa volen nejlepším mužem zápasu, alespoň na straně Chelsea. Však ten chlapec se rval jako lev.

Fanoušci Blues jej prostě milují, ostatní ho nenávidí. Sám říká, že mu pískot z tribun nevadí, nedivme se mu. Sám si ho vytvořil a zvykl si na něj. K jeho fotbalové výzbroji patří mimo jiné excesy, ostré zákroky, provokace či simulace. I díky tomu všemu je momentálně nejlepším v Premier League.

Jak ho sakra zastavit? Toť otázka. Odpověď je velice těžká. Připravte se na 90 minut absolutní agrese a vyčkávejte, snad se nezakousne. Když jo, brečte, řvěte, utíkejte. Bude to bolet. Jeho oheň nezhasíná, naopak sílí. Děkujeme, pane Conte, že díky vám jsme svědky toho, že po anglických trávnících pobíhá právě on. Tvor, který nepřestane zuřit.

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.