Vyhoďte nejhoršího sudího Nenadála z ligy! Zastaví Plzeň Vršovice?

Vyhoďte nejhoršího sudího Nenadála z ligy! Zastaví Plzeň Vršovice?

[hot]PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM[/hot] Skončil ligový podzim, příští víkend jedním předehrávaným kolem začne předčasně jaro. I kdyby ale mistrovská Viktoria Plzeň v sobotu večer s Bohemians 1905 v Ďolíčku prohrála, bude přezimovat v čele tabulky. Po přesvědčivé nedělní výhře nad Zbrojovkou Brno (2:0) totiž vedou Západočeši nejvyšší českou soutěž již o čtyři body. Před druhou Slavií, která po sobotním vítězství nad Mladou Boleslaví (2:1) přeskočila Zlín, jenž nečekaně doma klopýtl s podceňovanou Duklou (0:1).

Na čtvrtou příčku poskočila po nedělní vydřené výhře „Pod lízátky“ Sparta v Hradci Králové (2:1). Letenští ovšem nadále na vedoucí Plzeň ztrácejí sedm bodů, což je hodně. Největší emoce však v neděli zažil Liberec. V boji o záchranu remizoval se Slováckem 2:2, i když už prohrával 0:2. V hlavní roli byl nejen podle soutěže deníku Sport „Červená karta“ nejhorší český sudí Martin Nenadál.

Ten za stavu 0:2 totiž ve prospěch domácích odpískal dvě velmi sporné „slepené“ penalty, které s jistotou proměnil liberecký Komličenko. Na druhé straně pak ovšem jasnější penaltový faul hráče Slovanu už za stavu 2:2 Nenadál „neviděl“. Krom toho vyloučil tři hráče (domácího Vůcha, a hostujícího Kerbra a Daníčka, prvně jmenovaného za řeči proti první penaltě).
Důvody Nenadálovy „estrády“? Jejich varianty vcelku přesně popisuje Luděk Mádl v Aktuálně.cz:

„Jako vždy jsou tu dvě možná vysvětlení. 1) Že se sudí Nenadál v utkání úplně utopil kvůli tomu, že vršil chybu na chybu, protože to neumí, nebo protože měl sakra špatný den.

Anebo 2) vysvětlení vycházející z konspiračních tradic naší země. To znamená úvahu, že za dvougólového vedení hostí začal sudí z nějakého důvodu zachraňovat výsledek pro Liberec.

Do melounů a do ženských nevidíš, do rozhodcovských myšlenkových pochodů a jejich leckdy roztodivných pravidlových výkladů často také ne. Ale písknout dvě takhle prasácké penalty v rozmezí tří minut, to už vážně vystupuje z běžných norem a blikající kontrolka nám tu signalizuje buď šílence, nebo něco velmi podivného.“


Nenadál neřádil na severu Čech poprvé


Tolik Luděk Mádl. Podle našich zdrojů se ovšem na Slovácku obávali Nenadála už před zápasem v Liberci. Měli důvod, jak už bylo řečeno, podle známek deníku Sport jde o nejhoršího českého sudího, který si po neděli své „vedení“ v soutěži looserů jménem „Červená karta“ nepochybně ještě upevní.

Nebylo to ostatně poprvé, co se na severu Čech Nenadálovi hrubě nevedlo. Na jaře 2014 po televizním zápase Teplice – Slavia (1:0) jsem o tomto arbitrovi v této rubrice napsal:

„Jasné ovlivnění výsledku. V hlavní režii hlavní rozhodčí Martin Nenadál! O výhře FK Teplice nad pražskou Slavií (1:0) v pondělní televizní Gambrinus ligy rozhodl svými skandálními (ne)výroky v závěru utkání sudí. Skutečnost, že na začátku druhé půle vyloučil po druhé žluté kartě náhradního slávistického kapitána Gecova, je v pořádku, i když i experti z řad fotbalistů v televizním studiu Fandy – Petr Švancara a Jaromír Šimr – se shodli na tom, že to bylo přísné (i s ohledem na první kartu). Ovšem v pořádku.

Kdyby ale Nenadál použil stejný metr i pro Teplické, musel by ve druhé půli rychle stejně rychle vykartovat i domácího Vondráška.A hlavně – nenechat NESMYSLNĚ bez trestu – v závěru utkání – „kriminální“ Matulův „červený“ faul na nejlepšího hráče na hřišti, slávistického Francouze alžírského původu Boudjemuu! Zatímco zraněný slávista nemohl hrát, Tepličtí s vydatnou pomocí sudího proti devíti červenobílým „udatně“ dopravili vítězný míč do sítě. Doufám, že za to obdrží Cenu fair play za rok 2014 a že Martin Nenadál jim půjde za kmotra.


Červenou kartu pro Matulu ostatně okamžitě v přímém přenosu požadoval pravidlový expert FANDY a NOVA Sportu Robert Henn.Jenže žádná karta –a ni žlutá – nepřišla. Zato přišel v nerovné hře jedenáct na devět vítězný teplický gól.“

To je jen malá historická ukázka Nenadálova „umění“. Jestli to dělá schválně, nebo to neumí, je v tomto případě jedno. Tento sudí by měl v lize definitivně skončit a vypadnout z listiny profesionálního fotbalu.

(Ne)penaltová kompenzace v duelu Hradec Kr.- Sparta


Alespoň jsme si ovšem mohli představit, jak to bude asi vypadat v horkém jaru, když se bude rozhodovat o titulu, pohárových příčkách a o sestupu. Zvlášť, když v roce 2017 může jít český mistr rovnou do milionářské Ligy mistrů. Pokud se tedy vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy umístí v domácích soutěžích na postupové příčce do LM.

O tom stále sní i pražská Sparta, jež po slavné čtvrteční postupové výhře nad Southamptonem (1:0) v EL v neděli jen horkotěžko uhájila tři body na půdě nováčka z Hradce Králové (2:1). Tak velkou převahu nad Letenskými jako v závěru asi utkání „votroci“ asi dlouho neměli a zase mít nebudou. Hradečtí fandové se přitom zlobí na rozhodčího Houdka, že v nastaveném čase nenařídil penaltu za Lafatovo držení Žondry.

No jo, jenže sudí nejspíš kompenzoval podobnou situaci z první půle, kdy při Lafatově tyči „přehlédl“, jak jeden z hradeckých zadáků drží za dres sparťana Pulkraba. Tady byly ty rozhodcovské chyby alespoň rozděleny na obě strany.

I když to neznamená, že by rozhodčí neměl být za své kiksy potrestán. Naopak.

Půjde do Číny omluvný dopis čtyř „ústavních“ činitelů FAČR?


Je to zajímavé, zatímco Sparta září v Evropě a v lize se dost trápí, u Plzně je to naopak. Brněnští počítali, že se viktoriáni po čtvrtečním římském duelu EL s AS (1:4) během nedělního ligového duelu dříve unaví a oni pak udeří. Jenže skutek utek, Zbrojovce se naopak zranila zkušená opora Polák a nakonec mohla odejít s mnohem větší porážkou než 0:2.

Takže sečteno a podtrženo, Brno, jež v létě snilo o pohárových příčkách, se krčí na prvním nesestupovém místě a může být rádo, že v soutěži jsou na podzim takoví zoufalci, jako fotbalisté z Jihlavy a z Příbrami. Jak už jsem tu psal, sázka na trenéra Habance vedení Zbrojovky zatím moc nevychází a zdá se, že tu ještě možná budou se slzou v oku vzpomínat na K-duo „cajzlů“ Kotal-Kudela.

Pokud jde o Příbram a Jihlavu, ty se utkaly pod vedením exreprezentačních koučů Rady a Bílka v sobotu odpoledne a skončilo to za účasti 1786 diváků „nekoukatelným“ smírem 0:0. Stejně jako Luděk Mádl jsem si při té příležitosti vzpomněl na to, jako předseda FAČR Miroslav Pelta nadšeně mluvil o čínském zájmu o českou nejvyšší soutěž, která by se měla v Zemi středu pravidelně vysílat.

Chtělo by to proto po této příbramské sobotě nejspíš vydat prohlášení čtyř nejvyšších „ústavních“ činitelů FAČR (předsedy Pelty a tří místopředsedů Zlámala, Berbra a Svobody) adresovaných Číně, že se vedení asociace od této soukromé výkonnostní iniciativy dvou nejhorších českých klubů ostře distancuje a nadále prosazuje linii kvalitního ligového fotbalu, na který se náročný čínský divák může nadále těšit.

Povede Plzeň v zimě o jeden či šest bodů?


Vraťme se ještě obloukem k čele tabulky. Jak už bylo řečeno, Plzeň bude přezimovat na prvním místě. Teď ale půjde o to, jak velký bude její náskok. (Nejen) slávisté by si pochopitelně přáli, aby byl co nejmenší. V jejich ideálním případě jednobodový. To by ovšem znamenalo, že by v pátek večer museli vyhrát ve Zlíně a v sobotu večer by „klokani“ doma museli nad Viktorií vyhrát. Tohle dohromady je dost náročná varianta. Jak říkali Zlínští po prohře s Duklou: „Jednou to doma přijít muselo.“ Ovšem proč zrovna s Duklou, které se v posledních duelech vůbec nedařilo? Zvednou se Páníkovi svěřenci v závěrečném zápase proti Slavii, nebo budou pokračovat v útlumu? Toť otázka.

Slavia pod trenérem Šilhavým ještě neprohrála a v sobotu proti Mladé Boleslavi (2:1) podala nejspíš svůj vůbec nejlepší podzimní výkon na domácím hřišti v Edenu. S dvojici důrazných útočníků Milan Škoda – Mešanovič mohla vyhrát i vyšším rozdílem. Více než deset tisíc diváků bylo nadšeno a na oslavu deseti let vzniku populární děkovačky přišlo pozdravit fandy i klubové vedení v čele s generálním ředitelem Martinem Krobem. Jenže na zimní oslavy je ještě čas, tenhle triumf musí červenobílí potvrdit v pátek ve Zlíně.

A „klokani“ proti Plzni? Doma to Bohemians na silné soupeře většinou dovedou. Po dvou porážkách (s Teplicemi 0:1 a v Karviné 0:3) nejsou sice v ideální formě, ovšem na Viktorii se zajisté budou chtít vytáhnout.

Na těchto dvou utkáních bude záležet i klubová zimní (ne)pohoda. Když Slavia ve Zlíně vyhraje a Plzeňští v Ďolíčku zakolísají, může být rozdíl mezi prvním a druhým jen jeden či dva body. Jestliže však Viktorka zápas ve Vršovicích zvládne a Zlín se rozejde se Slavií remízou, budou Západočeši přezimovat s šestibodovým náskokem. A to je rozdíl, že?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK