Cena zavedení zimní pauzy v Anglii? Jedna miliarda dolarů

Cena zavedení zimní pauzy v Anglii? Jedna miliarda dolarů

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] Ta diskuze stále nebere konce. Má si anglická PremierLeague zachovat tradiční nabitý vánoční program, nebo zavést zimní přestávku, jak je tomu ve všech ostatních evropských soutěžích? Jako ve všech ostatních důležitých fotbalových otázkách v Anglii v poslední době, klíčovou roli hrají peníze.

To, že fanoušci v Anglii vyrážejí na svátek svatého Štěpána na fotbalové stadiony, patří k Vánocům stejně asi jako půlnoční mše nebo kapr se salátem k českým svátkům. Stejně tak je tomu se zápasy na Nový rok. Jak lépe odstartovat začínající období, než špičkovým fotbalem?

Anglie se v tomto směru užívá i pozornost celého světa, protože nikde jinde se ve svátečním období v podstatě nehraje a pro PremierLeague to znamená další extra zdroj příjmů.

Už několik let se však s blížící zimou otevírá otázka zavedení aspoň krátké přestávky. Narušitelé konzervativního anglického přístupu ohledně zachování tradic obvykle pocházejí z kontinentu, často po ní volají trenéři, kteří přijdou z francouzské či italské ligy.

Letos ovšem s jasným názorem vystoupil i Skot David Moyes, který aktuálně vede Sunderland. Loni si vyzkoušel dvoutýdenní pauzu při angažmá v Realu Sociedad. „Hráči mohli týden strávit s rodinou, pak se týden připravovat, potrénovat. Zejména pro hráče u Jižní Ameriky to byl přínos, mohli se vrátit domů a vidět své blízké. A fanoušci se po dvou týdnech na další utkání víc těšili,“ vzpomínal Moyes.

Model by rád viděl i v Anglii. „Hrajeme tady spoustu zápasů v prosinci, hráči by si po nich odpočali. Neznamená to, že bychom měli rušit naše tradice. Vánoční a novoroční utkání jsou součást naší kultury. Uvítal bych dvoutýdenní pauzu na začátku ledna,“ navrhl bývalý trenér Manchesteru United a Evertonu.

Vytížení hráčů na přelomu roku bylo zejména letos skutečně enormní, navíc výrazně nespravedlivé. Zatímco třeba Chelsea vměstnala tři zápasy do snesitelných deseti dní, což nijak nevybočuje z normy, třeba Southampton musel zvládnout tři utkání v šesti dnech. Výsledek? Nezískal ani bod, všechny duely prohrál.

S tvorbou programu nebyl spokojený v podstatě nikdo. „Nevím, kdo tvořil rozlosování, ale zasloužil by vyhazov,“ prohlásil rázně bývalý trenér anglické reprezentace Sam Allardyce, který před svátky převzal CrystalPalace.

Argument o pomoci reprezentaci je mylný


Příznivci zavedení zimní přestávky v PremierLeague rovněž argumentují tím, že odpočinek by výrazně napomohl anglické reprezentaci na vrcholných turnajích. Na první pohled se tvrzení jeví jako logické, protože Albion na většině reprezentačních akcí po skončení klubové sezony působil vyčpělým dojmem.

Naproti tomu národní týmy Francie, Španělska, Německa či Itálie se zvládají probojovat do závěrečných kol a každý z těchto výběrů za posledních dvacet let dokázal aspoň jednou vyhrát mistrovství světa či Evropy.

Jenže rovněž v těchto týmech nastupují fotbalisté, kteří strávili sezonu v PremierLeague. Na mistrovstvích zářili hráči jako Fernando Torres či Cristiano Ronaldo, ještě v živé paměti jsou výkony francouzského záložníka Dimitriho Payeta na loňském evropském šampionátu, přičemž ročník odehrál za West Ham United (nemluvě o tom, že zrovna „kladiváři“ produkují fyzicky náročný styl hry).

Řešení existuje, ale je drahé


Místo v napěchovaném zápasovém kalendáři existuje, jenže vyžaduje lehkou korekci. První dva lednové týdny lze od zápasů „vyprázdnit“, ovšem pouze za předpokladu, že se přesunouduely třetího kola FA Cupu, který se tradičně hraje první lednový týden a ve kterém již startují i kluby z nejvyšší soutěže.

Má to ale háček. Fotbalová asociace se při prodeji televizních práv do zahraniční zavázala, že utkání FA Cupu bude až do roku 2025 vysílat o víkendech, nikoliv uprostřed týdne. A volný víkend už v kalendáři prostě nenajdete. Asociace za tento kontrakt obdržela jednu miliardu dolarů.

Celá záležitost spěje k handrkování o ústupek z jedné soboty ve prospěch PremierLeague či FA Cupu. Jelikož obě soutěže fungují odděleně a mezi organizátory nepanuje úplná harmonie, nelze čekat rychlé vyřešení. I anglická nejvyšší soutěž má v rámci televizních smluv jasná pravidla, o víkendu se musí odehrát 32 z celkových 38 kol. „Pokud nastane případ, že se někdo bude muset vzdát soboty, známe její cenu. A to jak z pohledu PremierLeague, tak FA Cupu,“ potvrdil výkonný ředitel asociace Martin Glenn.

Je tedy jasné, že pokud chtějí kluby z PremierLeague dvoutýdenní pauzu na začátku ledna, musejí odsypat z měšce ve prospěch FA…