Sýkora slávistou, Sparta opci bez souhlasu hráče mít nemohla

[hot]ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY[/hot] Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík si dnes zase mohl spokojeně zatweetovat: „Přestup Jana Sýkory je dokončen. Honza je na palubě letadla ChinaEastern a s týmem startuje do Číny. Vítej a šťastný let nejen dnes.“ Server idnes.cz k tomu dodává, že dosud běžela šestidenní lhůta, v níž se Sparta měla vyjádřit, zda Sýkoru chce. Podle idnes.cz i deníku Sport měla totiž na českého reprezentanta a univerzálního hráče Slovanu Liberec předkupní právo. „Vedení Sparty nás informovalo, že neuplatní opci na služby Honzy Sýkory. My jsme mu tak dali svolení odcestovat na soustředění se Slavií. Momentálně ladíme detaily smluv,“ citoval liberecký web sportovního ředitele Jana Nezmara.

Sýkora slávistou, Sparta opci bez souhlasu hráče mít nemohla
Jak to tedy celé bylo? O tom, že Jan Sýkora nakonec neskončí v Plzni, jak se až do konce prosince předpokládalo, ani ve Spartě, nýbrž ve Slavii, informoval jako první efotbal.cz. Pokud tedy nepočítáme fanouškovský server slavistickenoviny.cz, který tuto zprávu pustil do světa už dvě a půl hodiny před koncem starého roku a pak ji zase stáhl.

Kde (ne)udělali soudruzi z Letné chybu?


Proč neskončil Sýkora ve Spartě? Podle médií neuplatnila své předkupní právo a nechtěla jít se Slavií do finanční přetahované a zvyšování částky. Možná ano.

Ale ono to s tou tolik mediálně propíranou opcí nebude tak jednoduché. Deník Sport patřící sparťanskému majiteli Danielu Křetínskému dnes, tedy ve čtvrtek, mj. napsal: „Sparta má na Sýkoru opci, předkupní právo, podle něhož může do jakékoliv cizí nabídky vstoupit poměrnou – šedesátiprocentní – částkou, a pokud by se s hráčem dohodla, je její.“ Problém bude ve formulaci „pokud by se s hráčem dohodla.“ Protože se s hráčem už předtím dohodla Slavia. Aby sparťanská opce mohla být uplatněna, musel by být na smlouvě o předkupním právu podpis hráče. Tedy Sýkorův. A ten tam, jak se zdá, chyběl. Takže se lze ptát: „Neudělali soudruzi z Letné v tomto případě chybu?“ Jelikož ale říkají, že opci na Sýkoru uplatňovat nechtějí, nikdo se o tom nemusí dozvědět.

V Plzni nejspíš prošvihli čas


Proč neskončil Sýkora v Plzni?Před Vánocemi se mluvilo o tom, že mladý český talent skončí v mistrovské Viktorii Plzeň. Jednak je tam doma a jednak tam bude moci hrát ve středu zálohy, kde to má nejraději, a nikoli na kraji a už vůbec ne na levém kraji obrany, kam ho stavěli v Liberci i v národním týmu. A Sýkora navíc sám dával Viktorce přednost.
Jenže… Podle zdrojů efotbal.cz se měli šéfové Plzně do konce roku jasně – i finančně – vyjádřit. Do 31. prosince 2016 byl Jan Sýkora „hájený“ pro Viktorii, po vypršení této lhůty už ne.

„Možná i proto, že se druhé, mladé manželce majitele klubu Tomáše Paclíka před Vánocemi narodil syn Tomáš Adolf (že by získal druhé jméno po generálním řediteli klubu Šádkovi? – pozn. red.), tak měl plzeňský boss logicky myšlenky poněkud jinde. A protože se dlouho nic nedělo, obrátil se Jan Sýkora se svým zprostředkovatelem Ondrejem Chovancem ke konkurenci, konkrétně k velmi aktivní Slavii,“ vysvětluje zdroj efotbalu.cz.

Třicet, sedmadvacet, či pětadvacet milionů?


Kolik Sýkora Slavii stál? Mluví se o třiceti milionech, což však Jaroslav Tvrdík odmítá. Objevily se tedy nižší částky – sedmadvacet i pětadvacet milionů korun. Je možné, že třicet milionů to stálo celkem. Tři miliony (tedy desetina z třiceti milionů) mohlytřeba jít za zprostředkovatelem, zbytek za hráčem, aby změnili názor a Jan Sýkora nakonec skončil přece jen v Edenu.

Teď bude na slávistickém trenérovi Jaroslavu Šilhavém, aby talentovanému hráči našel patřičně místo v sestavě a na Janu Sýkorovi, aby se v silné slávistické konkurenci prosadil.

Pokud jde o podobný minulý boj o Josefa Šurala, který nad Slavií před rokem naopak vyhrála Sparta, tak toho český reprezentant na Letné – i kvůli zranění a s tím související nikterak oslnivé formě – zatím mnoho nepřevedl.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="52439"]