Vyhodí v Jihlavě i Bílka? Neregulérní liga na Slovensku, ale i v Česku

[hot]PÁTEČNÍ PRŮNIKOVKA ZDEŇKA KUDELY[/hot] Kdo z vás jste během Vánoc sledovali už dnes klasický film „Postřižiny“, určitě jste se pokolikáté opět zasmáli klasické hlášce: „Musíte se snažit, pane správče. Víte, my jsme správní rada a taky bychom vás mohli vyhodit.“ Pokud budu toto skvělé souvětí z pera mistra Bohumila Hrabala parafrázovat do prostředí českého fotbalu teď v zimní přípravě, bude v některých klubech znít: „Teď máte, trenére, šanci, abyste se více snažil. Jistě víte, že jako majitel vás mohu kdykoliv vyhodit.“Tak dramaticky to jistě ještě leckde nezazní, ale v hlavách minimálně poloviny hlavních trenérů ze šestnácti klubů české nejvyšší fotbalové soutěže to tak bude.

Vyhodí v Jihlavě i Bílka? Neregulérní liga na Slovensku, ale i v Česku
Samozřejmě, do dění v klubu FC Vysočina Jihlava nevidím, ale opravdu jsem až tak nebyl překvapen informací, která z předposledního klubu tabulky před vánočními svátky přišla. Že Michal Hipp v pozici asistenta trenéra Michala Bílka končí. Jen připomínám, že tuto sezonu odstartoval na postu hlavního trenéra Jihlavy právě Hipp. Když byl po neúspěšných výsledcích v průběhu podzimu odvolán a nahrazen Michalem Bílkem, asi nejen já jsem se podivil nad tím, že zůstal u mužstva jako asistent. A Bílek to ještě okomentoval slovy, že to bylo jeho přání, aby Hipp zůstal.

Za všemi změnami hledej prachy


To nikde a nikdy nefungovalo. A evidentně se to po pár týdnech potvrdilo i v Jihlavě. Když v polovině září minulého roku majitel Jihlavy František Vaculík tuto změnu provedl, na těchto stránkách jsem s nadsázkou napsal, že se zachoval velice ekonomicky. Propustil letitého jihlavského mládežnického trenéra Kučeru, v té době asistenta trenéra Hippa, který měl daleko nižší plat. Tak už to u zasloužilých klubových nadšenců bývá. A aby klubový majitel nemusel vyplácet trenéru Hippovi jistě vysoké odstupné, zanechal jej na postu asistenta.

Teď se rozešli po vzájemné dohodě. Tedy, pokud si pamatuji znění Zákoníku práce a nebyla tam jiná dohoda, majitel Jihlavy nemusí Michalu Hippovi vyplácet mzdu v následných třech měsících.Zase manažersko- ekonomické řešení.A navíc, novým asistentem Michala Bílka bude Jan Kameník, dle slov ředitele Zdeňka Tulise trenér z vlastních zdrojů. Takže si jistě sami zodpovíte odpověď na otázku, jak vysokou mzdu měl asistent Hipp, a jakou bude mít asistent Kameník.

A nyní, na začátku zimní přípravy, jsme se dozvěděli od sportovního manažera Vysočiny Jihlava Milana Bokši, že si v klubu řekli, že ač jsou na sestupovém místě, reálná šance záchrany existuje. Proto budou důvěřovat hráčům, které mají, a nikoho nepřivedou, kromě jedné „hostovačky“ sparťanského mladíka. A Milan Bokša ještě dodal, že důvodem, proč Jihlava neměla na podzim lepší výsledky, je, že hráči neměli prostor, aby si na sebe zvykli, a sestava si tak nemohla sednout.

Být člověkem zodpovědným za sportovní výsledky v Příbrami, Brně, Liberci, Hradci Králové či na Dukle, tak by se mi hned muselo ulevit. Protože v Jihlavě opravdu buď docházejí peníze, nebo tam zodpovědní lidé mají k realitě daleko. Vždyť již před letním startem sezony jsme slyšeli, že Vysočina má pro tento ročník tak kvalitní kádr, jaký v lize ještě neměla. Dopadlo to tak, že po podzimu jsou Jihlavští na předposledním místě s pouhými dvěma výhrami a třinácti body. Takže trenér Michal Bílek se bude muset, slovy Bohumila Hrabala, hodně snažit, aby ho také nevyhodili.

Bizarní návod z Myjavy. Spiknutí, nebo jen došly peníze?


Opravdu bizarní návod, jak vybruslit z problémů, dali fotbalovému světu bratři Pavel a Peter Halabrínové, prezident a generální manažer klubu Spartak Myjava. Ti po polovině soutěže nechali svůj klub z Fortuna ligy, nejvyšší slovenské fotbalové soutěže, odstoupit.

Připomínám, že Myjava je přibližně dvanáctitisícové město, v těsné blízkosti Trenčína a Senice, tedy dalších prvoligových klubů. A ač prezident Myjavy Pavel Halabrínje zároveň i primátorem města Myjava, muselo mu být dopředu jasné, že uživit prvoligový fotbal v tak malém městě je čin hodný bájných hrdinů z antických pověstí.

Ale na začátku asi bylo slovo. Tedy slovo politikovo, že to tak bude, a to je v těchto končinách více než slovo boží. A protože, jak u politiků bývá samozřejmostí, z toho museli primátor a jeho bratr, když začaly docházet peníze, nějak elegantně vybruslit, tak přišli s konstrukcí spiknutí proti jejich klubu. To spiknutí prý ve vzájemném zápase zinscenoval velký Slovan Bratislava za následné pomoci svazových činovníků. A bratři, jak se patří, už nadále nechtějí přihlížet nečistým praktikám ve slovenském fotbale. Proto tak ostentativně odstoupili z rozehrané soutěže.

To utkání jsem viděl v přímém přenosu Slovenské televize. Ano, bylo v něm několik nepěkných faulů a strkanic. Ale kdo viděl některézápasy české ligy, namátkou Dukla – Sparta, Brno – Sparta nebo Slovácko – Plzeň, nepřišlo mu na utkání Myjavy se Slovanem nic až tak nenormálního.

V Česku trenéři tlačí na pilu


Co jsem se bavil s kamarády na Slovensku, kteří se tam pohybují ve fotbale, všichni vesměs tvrdí, že největším problémem Myjavy, po epizodické účasti v Evropské lize, ovšem doprovázené až nemístnou euforií, začal být nedostatek peněz. Tak to zejména pana primátora nějak přestávalo bavit. Proto vykonstruovali takovouto kauzu. A nic na tom nemění, že slovenská liga se stane na jaře naprosto neregulérní.

Je vidno, že se Slováky nás navždy spojuje stejné myšlení, stejné praktiky (nejen politické), fanfarónství a další a další věci. Mimochodem, i ta česká liga bude na jaře neregulérní, ale o tom jsem již psal.

Ještě něco k českým prvoligovým trenérům. V těchto dnech, kdy se jenom trénuje a do mistráků je daleko, můžeme číst, jak říká trenér Dukly Hynek, že chce minimálně dva hráče. Trenér Liberce Trpišovský zase bez obalu novinářům vykresluje, že na vedení tlačí, jak může, aby mu přivedli nové fotbalisty (chce jich alespoň pět). Standa Levý, trenér Slovácka, taky tlačí na pilu, i když trošku nesměle, že potřebuje posily.

Tak jsem zvědav, jak ta jejich razance směrem k majitelům bude pokračovat s postupujícím časem. Jak se bude přibližovat start ligy, bude dosti trenérům jasněji a jasněji v hlavách rezonovat ono zmíněné: „Snad nás majitelé na jaře nevyhodí.“