Lokvenc: Sparta málo trénuje, proto má tolik marodů. Co na to duo P+H?

[hot]PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM[/hot] Tohle video z iSport TV záhy vyvolalo spoustu souhlasných i nesouhlasných reakcí sparťanských fanoušků na sociálních sítích a v internetových diskuzích. Bývalý letenských útočník, kanonýr a český reprezentant, v současnosti skaut FC Basilej, za nějž také mj. hrával, Vratislav Lokvenc se totiž během zimního charitativního turnaje, kde nastoupil v dresu Realu TOP Praha (v něm nastupuje i herec Jakub Štáfek čili bohém Lavický z populárního internetového seriálu Vyšehrad), kriticky vyjádřil k současné situaci ve Spartě. Soudí, že podzimní problémy Letenských tkví ve špatné trénovanosti hráčů.

Lokvenc: Sparta málo trénuje, proto má tolik marodů. Co na to duo P+H?
„Co se týče ligy, není to dobré. Sparta by s takovým kádrem a možnostmi měla být na první příčce. Na jaře to bude mít hodně těžké, aby dohonila Plzeň. Už nyní na ni ztrácí šest bodů, a to má Viktorka odložený zápas na Bohemce k dobru. V pohárech zahrála Sparta dobře, ale prioritou by pro ni měla být první liga,“ říká přísný Vratislav Lokvenc

Dnešní hráči jsou moc pohodlní


„Sparta měla hodně zraněných, otázkou je proč. Svádí se to na nekvalitní hrací plochy, já si ale myslím si, že současní sparťanští hráči jsou nepřipravení, že se na Letné málo trénovalo. Za nás se trénovalo daleko víc, a to jsme hráli ještě na horších hřištích. Je to taková pohodovost dnešních hráčů - sáhnout si na dno sil,“ nebere si servítky Lokvenc.

„Slavia? Pro Spartu je velké štěstí, že nastala zimní pauza. Bez ní by rozjetá Slavia v tom svém laufu dojela až k titulu. Takhle se během tří měsíců může leccos změnit. Ano, i Sparta v zimě posiluje. Zdvojení postů a konkurence v týmu je prospěšná věc, ale nesmí se to přehnat, aby to naopak nedělalo v kádru problémy,“ soudí v uvážlivě Vratislav Lokvenc. „Teď půjde o to, jako to trenér, respektive trenéři, zvládnou,“ dodává v pro iSport TV letenský internacionál.

Když se Lokvenc opraví a řekne místo „trenér“ slovo „trenéři“, přičemž myslí nové duo Požár (oficiálně hlavní trenér, jinak sportovní ředitel) – Holoubek (oficiálně asistent, neoficiálně hlavní trenér bez licence), tak se přitom ironicky usměje, spíš ušklíbne.

Je to duo P+H kočkopes?


Kritika tzv. sparťanů na adresu současné Sparty totiž přibývá. K tradičním kritikům Jozefu Chovancovi a Horstu Sieglovi se během Silvestrovské derby přidal např. i bývalý dlouholetý letenský brankář Jaromír Blažek.

„Titul vyhraje Sparta! Nebudu říkat ni jiného,“ řekl nejprve kovaný sparťan Blažek tradičně. Pak to ovšem poněkud „narušil“ dalšími svými větami: „Požár a Holoubek? Bavili jsme se o situaci ve Spartě s klukama a podle mě je to typický kočkopes. Že by to takhle mělo fungovat ve všech klubech…. Nevím, ale je to jen můj názor,“ dodává Blažek.

Spíš siale myslím, že podobný názor jako Blažek má víc starosparťanů. Vadí jim třeba, že na Letné za dané situace nedostali více prostoru bývalí hráči Sparty, dnes trenéři. Zdeněk Svoboda, Michal Horňák. Předtím třeba i Martin Frýdek, Martin Hašek ad. Už před časem tuto situaci v médiích kritizoval letenský rekordman v počtu získaných titulů Jiří Novotný.

A Lokvencova slova o špatném trénování? Ta logicky musela směřovat hlavně k letní přípravě a bývalém kouči Zdeňku Ščasnému. Ted bude na dvojici Požár – Holoubek, aby se ve Spartě, v hlavní, tedy zimní, přípravě, trénovalo mnohem náročněji.Ostatně ligový tým doplnil také kondiční kouč Pavel Rada, jenž na Letné dříve působil, a fyzioterapeut Lukáš Marešovský z dorostu.

Jak a proč Spartu opustil Otava


Poněkud v tichosti došlo koncem minulého roku k letenskému odchodu Jakuba Otavy, vlivného člena představenstva Sparty a personálního ředitele, který míval na starosti přestupy. Podle některých zdrojů si měl bývalý nadějný televizní komentátor jet pro radu i do Rakouska za bývalým sparťanským bossem, dnes alpským hoteliérem Vlastimilem Košťálem (ten mu měl navrhnout, aby se po vzoru Rudolfa Bati soustředil spíše na mezinárodní fotbal). Údajně si chtěl Otava říci při schůzce s majitelem klubu Danielem Křetínským o více kompetencí. Když to nevyšlo, nabídl prý svou rezignaci, kterou letenský šéf nečekaně přijal. Tolik „zaručené“ zákulisní zprávy, jež běží českým fotbalem.

Jakub Otava by podle prosincových zpráv deníku Sport měl mít nyní nabídky z jiných klubů, z FAČR i z UEFA.


Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK