Borci, které spojuje zkušenost v Chelsea i Paris Saint-Germain

Borci, které spojuje zkušenost v Chelsea i Paris Saint-Germain

Dva novodobí velikáni kopané. Jenže zatímco Blues už získali i nejcennější trofeje na evropské scéně, pařížskému celku tento úspěch zatím chybí. Na obou stranách se vystřídala spousta mimořádných hráčů. Někteří se dokonce mohou pochlubit nošením jak modrého londýnského dresu, tak modrého dresu z Parku princů. A ani v jednom případě se nejedná o žádného nazdárka.

Claude Makélélé

Pravděpodobně nejlepší defenzivní záložník své generace, které ale nezískával individuální trofeje. Rodák ze Zairu prožil začátek kariéry ve francouzských klubech Nantes a Marseille. Známým se ovšem stal až nástupem nového milénia přestupem do Realu Madrid.

V týmu plném hvězd odváděl neviditelnou, jenže vždy tak potřebnou práci při narušování útoků soupeře. Vždy stál tam kde stát měl a přiváděl klid do řad svého týmu. Se španělským velkoklubem vyhrál vše co se dalo. Postupem času ovšem ztrácel své místo, a když nakonec posílil Chelsea, prezident Realu Pérez jej tehdy neuctivým způsobem shodil. „Je pomalý, jeho technika průměrná a vždy přihrává dozadu,“ pravil.

U Blues jej naopak přivítali s otevřenou náručí a byl jedním z klíčových můžu její nové éry. Získal všechny anglické trofeje a až jako pětatřicetiletý zamířil do PSG. Po konci kariéry v roce 2011 strávil další dvě sezóny u lavičky Pařížanů jako asistent hlavního trenéra.