Zvládnou slavná „S“, že Deli, Ngadeua i Costa hrají na mistrovství Afriky?

[hot]ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY[/hot] Jak už napsal těsně před koncem roku 2016 na serveru o2sport.cz šéfkomentátor O2 TV Sport a spolupracovník magazínu HATTRICK Tomáš Radotínský, Africký pohár národů, čili mistrovství Afriky poprvé kvůli startu opor Slavie Deliho a Ngadeua, resp. sparťana Costy zasáhne i do boje o český titul.

Zvládnou slavná „S“, že Deli, Ngadeua i Costa hrají na mistrovství Afriky?
Již v sobotu 14. ledna 2017 totiž startuje v Gabonu 31. ročník této významné soutěže, která se nyní hraje zpravidla v lednu jednou za dva roky. Africký šampionát bude tentokrát velice zajímat české fotbalové fanoušky. A nejen je. Jak napsal Radotínský, trenéři pražských „S“ Jaroslav Šilhavý a Tomáš Požár s Davidem Holoubkem budou jako na trní, v jakém stavu se jim jejich klíčoví svěřenci a opory týmu vrátí. Finále mistrovství Afriky je na pořadu až v neděli 5. února 2017.

Do roku 2015 měla vysílací práva na Africký pohár národů evropská verze Eurosportu. „Bohužel, Africký pohár národů Eurosport letos vysílat nebude. Mrzí to i nás v české redakci,“ odpověděl na dotaz čtenářů HATTRICKU Petr Nejedlý z české redakce Eurosportu. Mistrovství Afriky bude tedy letos vysílat jen britská verze Eurosportu. Což je při účasti opor Slavie a Sparty pro většinového českého příznivce fotbalu vskutku škoda.

Velké vyznamenání pro českou ligu


Africký šampionát je přitom vedle červnového konfederačního Poháru FIFA v Rusku a červencového Gold Cupu, čili mistrovství Střední a Severní Ameriky, největší fotbalovou událostí roku, pokud jde o klání národních celků. Ovšem i v Česku zůstalo poněkud v utajení, že lednových soustředění Slavie v Číně a Sparty ve španělské Málaze se Deli, Ngadeu a Costa nezúčastní, protože jsou v nominací svých zemí na Africký pohár národů. Simon Deli hraje za tým obhájců cenné trofeje, tedy za Pobřeží slonoviny, Michael Ngadeu-Ngadjuiza Kamerun a Nhamoinesu Costa za Zimbabwe.

„Skutečnost, že v kombinaci Pobřeží slonoviny nechybí slávista Simon Deli, je pro červenobílé i pro celou ePojisteni.cz ligu velké vyznamenání,“ napsal na O2sport.cz Tomáš Radotínský.

„Vždyť Sloni obhajují titul z roku 2015 a na soupisce mají hráče z Manchesteru United a Paris Saint-Germain. I bez zraněného Gervinha a pochopitelně také bez bratří Kola a Yayi Touréových, kteří po předloňském zlatém úspěchu ukončili reprezentační kariéru, budou patřit k největším favoritům.Pokud zopakují tažení z posledního mistrovství v Rovníkové Guineji a dotáhnou to znovu až do finále, bude Deli až do 5. února uvázán povinnostmi v národním týmu. A to nezní nijak nepravděpodobně. Jeho celek je totiž v poslední době k neporažení.Přemožitele nenašel v kvalifikaci Afrického poháru národů ani v probíhajících bojí o mistrovství světa v Rusku. Poslední prohra je stará dva roky! V listopadu si Sloni odvezli cennou remízu z Francie.

Zajděme ještě dále v hypotéze o tom, že skutečně opět urvou nejcennější kov a poletí se podělit o svou vítěznou radost domů se svými příznivci. Tak jako minule, kdy prezident republiky Alassane Outtara dokonce vyhlásil státní svátek. To by se pak Deliho pobyt v Africe prodloužil ještě o dalších pár dní,“
vysvětluje Radotínský.

Deli může přijít o celou zimní přípravu


V tu dobu budou slávisté na kempu ve španělské Marbelle. Česká jarní liga startuje v sobotu 18. února 2017.

„Může se tedy stát, že se Deli se s nimi shledá až týden před úvodním jarním ligovým zápasem s Jihlavou. Na první pohled žádný problém, ale přece jen to skýtá určitá rizika.Jednak stoper červenobílých přijde prakticky o celou zimní přípravu. Zatímco kluboví spoluhráči se budou potit při tréninkových dávkách v Číně a ve Španělsku, jeho čeká poněkud jiný režim. Na turnaji, kde se během tří neděl odehraje šest utkání, se toho opravdu moc nenatrénuje,“ uvedl Tomáš Radotínský, který však také připomněl, že Deli zatím do základní sestavy Pobřeží slonoviny nepatří. V nabité konkurenci většinou vysedává na lavičce a zatím stihl všehovšudy čtyři.

„Hrozí pochopitelně i zranění. Není tajemstvím, že se zápasy v Africe odehrávají na nepříliš kvalitních terénech. Tvrdých, suchých, hrbolatých. Organismus hráče tím trpí a během dlouhého turnaje se hromadí nejrůznější bolístky.Vzpomínám si, jak před dvěma lety přestupoval Wilfried Bony ze Swansea do Manchesteru City. K týmu se však připojil až po vítězném Africkém poháru národů. Přivezl si spoustu šrámů a za celý úvodní půlrok se kvůli tomu v novém působišti pořádně nechytil,“ dodává Radotínský na o2sport.cz.

Kamerun s Ngaduem a Zimbawe s Costou k favoritům nepatří


Druhým slávistou na mistrovství Afriky je Michael Ngadeu-Ngadjui z Kamerunu. Jelikož se ale jeho několik spoluhráčů kvůli sporu s vedením týmu a asociace vzdalo účasti, Kameruncům se na mistrovství Afriky nepřisuzují velké naděje. Navíc mají těžkou skupinu, kde hraje i pořadatelská země Gabonu se svou největší hvězdou, nejlepším africkým hráčem poslední doby, útočníkem Borussie Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang.

„Jinak zde ovšem platí to, co bylo napsáno o Delim. Ngadeu, který se na podzim ve Slavii postupně vyprofiloval ve velkou oporu, vypadne až na šest týdnů z přípravy na jarní sezonu. To už máme dva hráče, spoluvytvářející páteř mužstva. Komplikací je pochopitelně i Ngadeuova vynucená absence v prvním jarním kole, kdy si bude odpykávat trest za čtyři žluté karty,“ uvádí Radotínský.

Šilhavý: „Věřím, že si s tím poradíme“


„Záleží na tom, jak se klukům bude v Africe dařit. Finále je 5. února, takže hrozí, že přijedou až poté, je to trochu komplikace, ale musíme to vzít jako realitu. Na jednu stranu bych klukům přál úspěch, na druhou stranu bych chtěl, aby tady už byli,“ přiznal trenér Slavie Jaroslav Šilhavý. „Simon Deli v zápasech Pobřeží slonoviny příliš nenastupoval, takže jenom trénuje před a po zápase, to ani moc o tréninku není, je to spíš takové taktické věky a nácviky. Michael Ngadeu hrával, tak snad to bude pokračovat. Věřím, že si s tím poradíme,“ dodal Šilhavý, který má nyní v obraně k dispozici i nové zimní posily - exteplického Lüftnera a Nora Flo.

„O něco méně starostí mají sparťané, kterým by do Afriky měl odletět jen obránce Costa Nhamoinesu. Jeho Zimbabwe postoupilo na kontinentální šampionát po dlouhých jedenácti letech a v konfrontaci s Alžírskem, Tuniskem a Senegalem bude outsiderem. Postup ze skupiny by se rovnal zázraku. Ty se ale ve fotbale dějí, takže Letenští se zkušeným obráncem hned tak počítat nemohou,“ komentoval situace před sobotním startem afrického šampionátu Tomáš Radotínský.„I zde se ovšem dá tvrdit, že mistrovství Afriky naruší klubové plány. Costa platí za stabilního člena zadních řad Sparty. V aktuálním ročníku odehrál čtrnáct z šestnácti ligových zápasů.

Ještě nikdy Africký pohár národů tolik neovlivňoval boj o český titul. Myslíte, že přeháním? Vzpomeňte si, jak si v létě stěžovali čeští a slovenští reprezentanti ze Sparty a Plzně na nedostatek odpočinku a tréninku po EURO 2016. To zapříčinilo jejich výkonnostní útlum a z toho pramenící pomalejší rozjezd a ztráty na domácí i mezinárodní scéně.A to ve Francii strávili v podstatě jen minimum času. Deli, Ngadeu a Costa do toho opravdu mohou vpadnout rovnýma nohama. Z tepla do zimy, bez regenerace a přípravy. Už teď jsem zvědav, jak to zvládnou,“píše Radotínský.

Kvůli africkému šampionátu je nejvíc oslabený Leicester


„Turnaj se uskuteční v období od 14. ledna do 5. února, a zahrnuje tak čtyři kola Premier League – 21., 22., 23. a 24. kolo. Někteří hráči upřednostnili klubové povinnosti před reprezentačními, a proto v průběhu turnaje můžeme normálně počítat s hráči, jako Allan Nyom, Joel Matip nebo Benik Afobe,“ píše server dailyfantasysports.cz.

„Naopak budou chybět například tři fotbalisté z mistrovského Leicesteru – Amartey (Ghana), Mahriz a Slimani (Alžírsko). Právě Leicester je týmem, který oslabí nejvíce. Hlavně ofenzivní dvojice bude chybět, přestože zrovna Mahriz zaostává za loňskými výkony. Z dalších hráčů, u kterých nejvíce v Premier League pocítíme jejich absenci jsou Sadio Mané (Liverpool) a Wilfried Zaha (Crystal Palace),“ dodávají fantasysports.cz.

Ze slovenské nejvyšší soutěže se v nominaci Kamerunu mj. objevují obránce Ernest Mabouka ze Žiliny a útočník Robert Ndip Tambe z Trnavy.

Čeká nás tedy jistě velmi zajímavá soutěž, z českého pohledu pak hlavně i kvůli výše zmíněným zájmům Sparty a Slavie.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK