Jak se daří odpadlíkům z PL? Newcastle je spokojený, ostatní méně

Jak se daří odpadlíkům z PL? Newcastle je spokojený, ostatní méně

Fyzicky velmi náročná soutěž, ne-li ta absolutně, to se často říká o Championshipu. Právem, protože ani tady kluby neznají vánoční volno a navíc musí odehrát ještě o osm zápasů více než v Premier League. Proto není jednoduché pro někdejší prvoligisty vybojovat opětovný návrat. K tomu vezměte fakt, že často musí během léta výrazně obměnit kádr. Hlavní opory nižší soutěž zkrátka nezajímá a pokud není klub finančně zajištěný, nemusí být schopen je ani zaplatit.

Newcastle United, 2. místo



Jasně nejlepší nálada panuje na severu Anglie. Magpies dlouho vedly tabulku Championshipu, ale v posledních týdnech se prezentují spíše kolísavou formou. V prvních sedmnácti kolech prohráli jen třikrát, zatímco od konce listopadu už čtyřikrát.

Jenže zároveň také remizovali pouze jednou, díky čemuž se drží na špici. A poměrně výrazně, jelikož třetí Reading a čtvrtý Huddersfield ztrácejí shodně šest bodů. Zatím to tak vypadá na souboj s Brightonem o první místo. Obsadit první nebo druhé místo je kromě zisku druholigového titulu celkem jedno, obojí zaručuje přímý postup do Premier League.

Jasná hvězda v černobílém dresu se jmenuje Dwight Gayle. Newcastle ho získal z Crystalu Palace a vynaložené peníze se zatím jasně vyplácejí. Sedmadvacetiletý útočník vsítil již devatenáct gólů za jedenadvacet zápasů a s přehledem vede střeleckou statistiku soutěže.

[break]

Norwich City, 9. místo



Už dost pozadu za Newcastle a především za příčkami zaručující baráž o Premier League jsou Canaries. Abych byl zcela konkrétní, ztráta na šestý Sheffield United činí pět bodů. Na začátku podzimu stáli s NUFC takřka bok po boku, ovšem dolů klesli po sérii porážek.

Mezi třináctým a zatím posledním dvacátým pátým kolem zvítězili třikrát a hořkost porážky ochutnali osmkrát. Se smutkem odešli do kabin po zápasech právě s ostatními postupovými aspiranty, tedy s Brightonem, Readingem, Derby nebo s Huddersfieldem.

Na rozdíl od Newcastlu nedisponují jednoznačným kanonýrem. Interní tabulku střelců vede portugalský cestovatel Nélson Oliveira, autor sedmi přesných tref. Těsně ho stíhají s šesti zásahy Jacob Murphy a Cameron Jerome. Nepostradatelným je i v třiceti čtyřech letech Ir Wes Hoolahan, kdežto o jeho krajana Robbieho Bradyho, krajního univerzála, se zajímají týmy z Premier League.

[break]

Aston Villa, 12. místo



Tak trochu podle očekávání se nejméně daří týmu z Birminghamu. Villans drží pozice kolem středu tabulky kvůli ne příliš lichotivému titulu „remízového krále“. Plichta proběhla již jedenáctkrát, což činí takřka třetinu zisku všech bodů, kterých Aston Villa nasbírala pětatřicet.

Tohoto nešvaru se však postupně zbavují a dřívější postavení nebezpečně blízko sestupu krok po kroku vylepšují. Nebýt právě těch děleb bodů, mohli by být i mezi TOP 6. Prohráli šestkrát, což je stejně jako u třetího Readingu a dokonce méně než u Newcastlu.

Střelecky se daří letní posile z Bristolu, devítigólovému Jonathanovi Kodjiaovi, naopak za očekáváním zůstává jinak elitní druholigový kanonýr Ross McCormack. Post brankářské jedničky získal po odchodu Brada Guzana teprve jedenadvacetiletý Ital Pierluigi Gollini, dříve to hráče Hellasu Verona.