Bayern zase nepřesvědčil, Lewandowski je obětí trenéra

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Víte, co dělá silnější pes? Slušně řečeno, sbírá body v momentě, kdy měl už dávno zpytovat svědomí v kabině. Tak jako mistrovský Bayern na půdě berlínské Herthy. Výsledek 1:1 ve šlágru 21. kola Bundesligy ještě teď vytáčí všechny fandy týmu z hlavního města. A ve druhém táboře sílí kritika na adresu mistra.

Zápas Herthy v základní sestavě s Vladimírem Daridou proti Bayernu vzbudil mnohem víc emocí, než bylo zdrávo. Mnichovští nejenže nevyhráli, ale zachraňovali bod až v nastaveném čase. Co v nastaveném, až po něm! Tak to aspoň vidí příznivci domácích a na pomoc si berou neomylnou časomíru. Lewandowski poslal míč do sítě v čase 95:56, tedy skoro minutu po vypršení avizovaného pětiminutového nastavení. Oprávněného? Ano. V nastavení se střídalo, byly tam prodlevy a jak se mnohdy a mnohde říká: sudí si tohle v klidu obhájí. Prostě „silnější pes“si našel svoji chvilku se souhlasem sudího a Hertha přišla o cenný skalp Bayernu, jemuž až do soboty nedala gól dlouhých 494 minut.

A jak to v takových případech bývá, strhla se pořádná mela. Gólman domácích Jarnstein vztekle vytáhl míč ze sítě a ve frustraci do něj kopl a trefil záda XabihoAlonsa. O důvod víc ke strkanici. Domácí fandové kolem lavičky Bayernu láteřili na trenéra Ancelottiho, až jim italský kouč odpověděl zdviženým prostředníkem. Později to vysvětloval tím, že na něj berlínští fanoušci plivali.

Bayern v minulém týdnu smetl doma Arsenal v Lize mistrů, jasná výhra proti londýnskému celku ale nenastartovala jeho bundesligovou herní obrodu. Už před týdnem zachraňoval výhru v Ingolstadtu v posledních minutách, teď bral aspoň bod po remíze v Berlíně. A kritika do jeho řad sílí.

„V této sezoně mě ještě nepřesvědčil, nehraje vůbec dobře,“ řekl v rozhovoru pro AZ Dietmar Hamann, někdejší opora Bavorů. „Nejsem u týmu, takže nemohu říct, zda je to v kondici, či taktice, ale tohle prostě není ten správný Bayern,“ rýpnul si.

Do mnichovských řad se trefuje i legenda německého fotbalu Bernd Schuster: „Je to v jejich hlavách a stylu hry. Ancelotti preferuje hru jeden na jednoho, ale trpí tím souhra celého týmu. Ital je úplně jiný typ, než jeho předchůdce Guardiola,“ tvrdí Schuster a kritice neušly ani útočné hvězdy Bayernu: „Lewandowski a Müller jsou obětí Ancelottiho systému. Pod Guardiolou měla pozice Poláka systém a smysl, teď je to jen hra na náhodu a čekání, až dá Robert gól.“ Nutno na „obranu“ této náhody podotknout, že Lewandowski se v Bundeslize trefil v této sezoně už šestnáctkrát a v sobotu zachránil aspoň bod.

Nicméně v jednom jsou persony německého fotbalu zajedno: „Bayern letos titul získá, Lipsko jej sice prožene, ale nemá ještě tolik zkušeností, aby jej sesadilo.“