HFU, či BLUF? Hübschman patronem odborů pod skrytým vedením Strahova?

HFU, či BLUF? Hübschman patronem odborů pod skrytým vedením Strahova?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tak tady máme nové fotbalové „trucodbory“ jakožto údajnou alternativu k České asociaci fotbalových hráčů (ČAFH), kterou vede předsedkyně Markéta Haindlová a jejímž čestným předsedou je internacionál Vladimír Šmicer. Jmenuje se Hráčská fotbalová unie (HFU), šéfuji jí bývalý funkcionář ČAFH a ligový hráč Tomáš Pešír, patrony se stali dva Jablonečáci Tomáš Hübschman a Milan Fukal. Nejde ale spíš o velký BLUF? „Ani se kluci příliš nemaskují, že?“ zažertoval si přední fotbalový komentátor s poukazem na fakt, že předseda FAČR Miroslav Pelta je rovněž z Jablonce, kam Hübschmana v nedávné éře „Galacticos“ přivedl a také slušně zaplatil. Podle všeho se zdá, že bylo navázáno na staré předlistopadové časy, kdy bylo Revoluční odborové hnutí (ROH) jen převodovou pákou KSČ (Komunistické strany Československa). Že by loutkové divadlo v režii Strahova?

Markéta Haindlová totiž coby poslední představitelka éry Ivana Haška leží současným fotbalovým vládcům v žaludku. A hlavně, Strahov nemá činnost bývalé předsedkyně odvolací a revizní komise a Peltovy protikandidátky před volbami v roce 2013 pod kontrolou. Haindlová dokonce občas apeluje proti tuzemských fotbalovým praktikám, žádá dodržování, nikoli „čecháčkovské“ obcházení, mezinárodních norem FIFA a UEFA (hráči jsou např. stále OSVČ, ač by měli být už dávno klubovými zaměstnanci atd.). Její organizace má navíc podporu Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů (FIFPro), sdružující 65 tisíc hráčů.

Když se Pešírovi, jenž se do ligových dějin a povědomí fanoušků zapsal v dresu Blšan na podzim roku 2002 zejména svým ostrým faulem, kterým zranil slávistického internacionála Bejbla, před časem nepodařilo dokonat převrat přímo uvnitř ČAFH, je tohle patrně nová forma. „Chystají se nové odbory, dokonce se to mělo probírat i na Strahově, má se jim dostat i legislativní podpory. Oficiálně to povede Pešír, hledají se však ještě vhodné tváře, patroni, kteří by tenhle projekt veřejně podpořili. Cílem je přetáhnout Haindlové hráče a FIFPro,“ hlásil před nedávnem efotbalu.cz dobře informovaný zdroj.

Šéfem odborů zaměstnanec FAČR?

Tomáš Pešír je zaměstnancem FAČR, unie má oficiálně sídlit na Strahově, a tak není těžké si domyslet, kdo za tímhle projektem stojí,“ uvedla na stránkách ČAFH Markéta Haindlová.

Nakonec se i ty tváře našly – v Peltově Jablonci.

Na první prezentaci své Hráčské fotbalové unie si Tomáš Pešír přivedl Tomáše Hübschmana s Milanem Fukalem. I z toho, že jde o současného, resp. bývalého hráče Jablonce, tedy klubu, který vlastní Miroslav Pelta, předseda FAČR, by mohli někteří usuzovat, odkud vítr fouká,“ napsal na Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Tomáš Hübschman, jenž v dresu Šachtaru Doněck vyhrál i Pohár UEFA, však pro Aktuálně.cz taková spojení odmítá: „S panem Peltou jsem o nové hráčské unii ještě vůbec nemluvil, jen jsem si ověřil ve své profesionální smlouvě, že mi její text umožňuje, abych se na takové iniciativě mohl podílet.“

Tak určitě.

Všechno jde z Pešírovy kapsy

Jak známo, ČAFH registruje 300 hráčů, kteří nyní dobrovolně platí příspěvky v roční výši 1200 Kč. Pešírovi to připadá neetické. Možná neví, že i v ROH se platily za minulého režimu příspěvky, jedno procento z platu.

Cíle HFU ovšem jsou navenek velmi ušlechtilé – zrušit arbitráže, zřídit spořící fond pro hráče, služby poskytovat zdarma, zajistit tréninky pro hráče bez angažmá, poskytnutí plné právní podpory, nezávislost a transparentnost. Většinu z toho si ale klade za cíl už existující ČAFH.

S ohledem na legendy o životosprávě nejmenovaného patrona mě spíš napadá jiný „odborářský“ program: „Chlastejte, kluci, my se vás pak v klubech zastaneme.“

Ovšem teď už vážně, i když poslední bod programu o nezávislosti mě také pobavil. Stejně jako informace, že financování HFU jde z kapsy Tomáše Pešíra. Ale proč? Vyrostl nám na Strahově nový filantrop? A kdo tu kapsu plní?

Chápu tento pokus, nechápu ovšem jeho průhledně amatérské provedení. V téhle formě to snad nemůže u FIFPro projít. Nebo ano?

Takhle se to přece dělá v nějaké banánové republice, ale v Česku? Jak by řekl nejmenovaný předseda: „To mi hlava nebere.“